Det danske juniorhandlerlandshold har endnu engang imponeret og sikret Danmark en plads på podiet ved årets nordiske mesterskab i Stockholm. Holdet vandt en samlet bronze i holdkonkurrencen, mens Naya Kühne Andersen sikrede sig individuelle bronze for andet år i træk.
Holdets samlede indsats giver bronze
For det danske hold var bronzemedaljen i holdkonkurrencen et bevis på deres stærke sammenhold og dygtighed. Naya udtrykte stor glæde over holdets præstation:
– Jeg er virkelig glad for, at vi har fået en præstation i hold, fordi så har vi noget, vi kan fejre sammen.
Mathilde supplerede:
– Det var virkelig en fantastisk oplevelse og fedt at komme op på podiet og være midtpunktet.
Frederikke tilføjede, at medaljen var en vigtig anerkendelse af hele holdets indsats:
– Det er en rigtig fed måde at afslutte en rigtig god weekend på og vise, at det er hele holdet, der gør en indsats.
For Simone, der oplevede sit første nordiske mesterskab, betød holdets opbakning meget:
– Det hjalp lidt på dagen, når man fik en lidt umulig hund, siger hun med et smil.
Samlet set nød hele holdet følelsen af at opnå noget sammen, og bronzen blev fejret som kulminationen på deres hårde arbejde.
Naya triumferer med bronze nummer to
Naya Kühne Andersen leverede en stærk individuel præstation og sikrede sig bronze ved det nordiske mesterskab, hvilket var samme placering, som hun opnåede ved sidste års mesterskab.
– Det føles super fedt, fortæller hun og indrømmer, at hun gerne ville have nået endnu højere op på podiet. Men at få en tredjeplads med en helt fremmed hund, som endda var hendes tredjeprioritet, gør hende stolt.
Den golden retriever, hun arbejdede med, viste sig at være en udfordring:
– Han var en stærk hanhund med sine egne meninger, forklarer Naya. Hun fandt dog hurtigt en løsning ved at arbejde målrettet med hunden og bruge pivdyr som motivation.
Undervejs fik Naya også prøvet kræfter med andre hunde, herunder en irsk setter og Frederikkes beagle.
– Den irske setter var lidt af en udfordring, men Frederikkes beagle var super sød og gjorde lige, hvad jeg bad om, siger hun.
Naya ser tilbage på oplevelsen som en vigtig læring og en mulighed for at udvikle sig som handler.
Fejring og sammenhold
Efter konkurrencen var det klart, at de danske juniorhandlere ville fejre deres præstationer:
– Jeg tænker bare at have en god aften med de andre piger, fortæller Naya, der sætter pris på både medaljerne og samværet med holdet.
For de fire unge talenter blev den flotte tredjeplads en perfekt afslutning på en intens og lærerig weekend i Stockholm.
Danmark kan med rette være stolte af deres juniorhandlere, der igen har vist, at de hører til blandt de bedste i Norden.
Julen er fyldt med dufte og smag, og mange hundeejere vil gerne lade deres firbenede familiemedlem være en del af hyggen. Med hjemmelavede julesnacks kan du forkæle hunden med noget lækkert, der samtidig er sundt og sikkert
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på
Lørdag blev DM i agility for små og mellem hunde afgjort. En der ikke havde heldet med sig, var vinderen fra 2019 Fiona Wennberg
Færdselsstyrelsen vurderer ikke, at der er behov for en ny lov om fastspændte hunde under bilkørsel. Transportministeren vil dog kigge nærmere på sagen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Sidste fredag offentliggjorde det kinesiske landbrugsministerium en liste over husdyr i Kina. Her var hunden for første gang ikke på listen
Hundedagene på Rosenholm Slot kan nu præsentere et skue for alle DKK hunde. Det er Dansk Retriever Klub, der arrangerer
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show