Naturstyrelsen lancerer nu en ny kampagne, som skal gøre hundeejere opmærksomme på vigtigheden af at holde hunden i snor.
Kampagnen kommer som konsekvens af, at der det seneste år er sket en stigning i antallet af anmeldelser af løse hunde, der har jagtet rådyr og forstyrret fuglelivet i naturen.
– Det er helt klart en corona-ting. Vi mærker rigtig meget i år, at mange har et stort behov for at lufte hunden. Og der er kommet mange nye hundejere, der er uvante med at have hund. De tænker, at hunden sagtens kan løbe frit rundt, men så vågner rovdyret i det. Det gælder alle hunde, også de små hunde, siger Naturvejleder Stephan Springborg til sn.dk og fortæller, at denne adfærd kommer bag på mange nye hundeejere:
– Jeg har oplevet en grædende hundeejer, der ikke kunne genkende sin hund, da hun oplevede den på en helt anden måde. Den søde hund bliver til et rovdyr. Det er ikke rart, og mange af hundene er ikke vant til at jage, så de ved ikke, hvordan de skal slå hurtigt ihjel. Det kan derfor blive en frygtelig langsommelig død.
En af dem, der har oplevet problemet på tætteste hold, er Ellen Halskov, der bor ud til Farumgård skov.
Hun fortæller til mediet, at hun og hendes mand flere gange om måneden ser rådyr blive jagtet af hunde.
Sidste mandag gik det helt galt, da en hund jagtede et rådyr op i villakvarteret, hvor Ellen Halskov bor. Hunden gik efter struben på rådyret og dræbte det. Lidt senere så Ellen og hendes mand samme hund jagte et andet rådyr. Disse episoder er meldt til politiet, som gerne vil vide, hvem der ejer hunden.
Indtil da overvejer Ellen Halskov at sætte en fotostat op med billeder af det døde rådyr, så hundeejerne kan se, hvorfor de skal holde deres hunde i snor.
I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?
Rold Skov med 8000 hektars skygge og ro ligger kun fem minutters gang fra Danmarks første hundekro. Her kan både to- og firbenede få en svalende pause fra sommervarmen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Indgraveringer i sandsten fundet i det nordvestlige Saudi Arabien er måske de tidligste billeder af hunde i snor
Det blev en dramatisk dag i skoven, hvor kun tre ekvipager kæmpede sig helt til mål ved DM i schweissspor på Gisselfeld Kloster.
Torsdag eftermiddag blev en mand slået i hovedet, fordi han fortalte en hundeejer, at han skulle holde hunden i snor. Hvad mener du? Skal man blande sig, når andre hundeejere overtræder loven
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.