Må man tage hunden med sig på stranden

15-06-2020 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste hundeejere kender nok reglerne om, at hunde skal være i snor på stranden om sommeren, men sådan er det faktisk ikke alle steder

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Fra 1. april til 1. oktober skal hunden være i snor på de danske strande. Det ved de fleste sikkert, og det giver sådan set god mening, at man ikke har en masse hunde til at løbe rundt blandt vaffelis, solcreme og picnickurve. Men mange hundeejere har manglet et alternativ, for naturligvis skal hunden også have lov at boltre sig i bølgerne i sommervarmen.

Derfor er der de seneste år etableret flere hundestrande i Danmark. Vi har forsøgt at få et overblik over, hvor mange der er, men det har vist sig at være vanskeligt. Men det ser ud som om, der er flest på den nordlige og østlige side af Sjælland.

Smidstrup Strand i Gilleleje er et af de steder, man har lavet en hundestrand. Her startede man sidste år med et forsøg, der skal køre indtil 2021 og indtil da evalueres løbende.

Her kan hunde løbe og bade frit på en del af stranden, mens en anden del af stranden er forbeholdt mennesker og hunde i snor.

Hundestranden på Smidstrup Strand bliver dog lystigt debatteret, da mange mener, at hundene har taget stranden fra de tobenede, og at placeringen af en hundestrand på den lille Smidstrup Strand er helt forkert.

På den anden side står brugerne af hundestranden og jubler over endelig at have fundet et sted, hvor de kan bade med deres hunde uden snor.

Kender du andre hundestrande i Danmark? Vi er selv stødt på Helsingør, Amager, Hornbæk og Hundige

Hvad siger du er hundestrande en god ide?

Læs også

Om lidt skal hunden i snor på stranden

30-03-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

Fra 1. april til 30. september skal hunden føres i snor, hvis den skal med på stranden. Det gælder også, selv om du har verdens mest lydige hund; for når hunden har snuden i sporet, er ynglefugle og dyrebørn i risiko.

Inspiration og fællesskab ved årets DKK inspirationsdage

23-03-2025 13:15, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer

NU må hunde igen være løse på stranden

01-10-2024 08:00, af Cecilie Friis Amstrup

Nu kan din hund igen nyde friheden på stranden! Fra 1. oktober må hunde være løse på de danske strande, men husk at tage hensyn til andre strandgæster og dyrelivet.

OBS på alger

04-06-2014 10:20, af Tine Luther
De første meldinger om giftige alger i danske søer er indløbet. Vær derfor opmærksom på, hvor du lader din hund bade og drikke af vandet.

Hundebadning forbudt ved Blå Flag–strande

08-06-2014 09:20, af Tine Luther
En international beslutning betyder, at hunde ikke længere må bade på de strande, der har opnået et blåt flag som kvalitetstegn. Hundene må dog godt opholde sig på selve strandene.

Brandmænd – kan også give hunden gener

09-06-2022 12:41, af Astrid Gerd Holtet

Nogle gange kan en badetur få en træls afslutning, hvis man løber ind i en brandmand – og det gælder både for hunde og mennesker

Elsker din hund også strand og vand?

29-09-2020 08:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er der godt nyt, for fra 1. oktober må hunden igen løbe frit på stranden. Hvis din hund ikke er så vild med at bade, kan den godt lære det, hvis du træner den rigtigt

Svømmehale – når halen ikke kan logre

26-05-2022 08:15, af Astrid Gerd Holtet

Mange hunde elsker at bade, men engang imellem kan det blive for meget af det gode. For nogle hunde kan badeturen ende med en smertefuld svømmehale – vi ser lidt nærmere på hvad det er

Tag med til hundenes Oscaruddeling

16-02-2015 09:46, af Tine Luther
Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen modtager prisen som ÅRETS VINDER ved det traditionsrige hundeshow Show of Winners, som løber af stabelen lørdag 21. februar 2015 i FrederiksborgCentret i Hillerød. Ved ”Show Of Winners” mødes 140 af Danmarks største hundestjerner for at bade i projektørernes lys til hundesportens afdansningsbal.

Lille hund sætter tung bil til søs

28-09-2015 14:04, af Tine Luther
I lørdags var en mand ude at bade med sine venner, da han pludselig så sin bil i søen. Det var hans lille yorkshire terrier, der var skyld i miseren.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

Derfor skal din hund til tandlægen

10-11-2025 12:00, af Vetgruppen

Det er ikke kun mennesker, der har brug for at gå til tandlæge. Din hund har sommetider også brug for at få tjekket bisserne, få fjernet tandsten og tjekket, at alt ser ok ud. En sund hundemund sænker risikoen for mund- og tandsygdomme og problemer med tænderne i fremtiden.