Må man tage hunden med sig på stranden

15-06-2020 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste hundeejere kender nok reglerne om, at hunde skal være i snor på stranden om sommeren, men sådan er det faktisk ikke alle steder

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Fra 1. april til 1. oktober skal hunden være i snor på de danske strande. Det ved de fleste sikkert, og det giver sådan set god mening, at man ikke har en masse hunde til at løbe rundt blandt vaffelis, solcreme og picnickurve. Men mange hundeejere har manglet et alternativ, for naturligvis skal hunden også have lov at boltre sig i bølgerne i sommervarmen.

Derfor er der de seneste år etableret flere hundestrande i Danmark. Vi har forsøgt at få et overblik over, hvor mange der er, men det har vist sig at være vanskeligt. Men det ser ud som om, der er flest på den nordlige og østlige side af Sjælland.

Smidstrup Strand i Gilleleje er et af de steder, man har lavet en hundestrand. Her startede man sidste år med et forsøg, der skal køre indtil 2021 og indtil da evalueres løbende.

Her kan hunde løbe og bade frit på en del af stranden, mens en anden del af stranden er forbeholdt mennesker og hunde i snor.

Hundestranden på Smidstrup Strand bliver dog lystigt debatteret, da mange mener, at hundene har taget stranden fra de tobenede, og at placeringen af en hundestrand på den lille Smidstrup Strand er helt forkert.

På den anden side står brugerne af hundestranden og jubler over endelig at have fundet et sted, hvor de kan bade med deres hunde uden snor.

Kender du andre hundestrande i Danmark? Vi er selv stødt på Helsingør, Amager, Hornbæk og Hundige

Hvad siger du er hundestrande en god ide?

Læs også

Om lidt skal hunden i snor på stranden

30-03-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

Fra 1. april til 30. september skal hunden føres i snor, hvis den skal med på stranden. Det gælder også, selv om du har verdens mest lydige hund; for når hunden har snuden i sporet, er ynglefugle og dyrebørn i risiko.

Inspiration og fællesskab ved årets DKK inspirationsdage

23-03-2025 13:15, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer

NU må hunde igen være løse på stranden

01-10-2024 08:00, af Cecilie Friis Amstrup

Nu kan din hund igen nyde friheden på stranden! Fra 1. oktober må hunde være løse på de danske strande, men husk at tage hensyn til andre strandgæster og dyrelivet.

Brandmænd – kan også give hunden gener

09-06-2022 12:41, af Astrid Gerd Holtet

Nogle gange kan en badetur få en træls afslutning, hvis man løber ind i en brandmand – og det gælder både for hunde og mennesker

Lille hund sætter tung bil til søs

28-09-2015 14:04, af Tine Luther
I lørdags var en mand ude at bade med sine venner, da han pludselig så sin bil i søen. Det var hans lille yorkshire terrier, der var skyld i miseren.

Tag med til hundenes Oscaruddeling

16-02-2015 09:46, af Tine Luther
Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen modtager prisen som ÅRETS VINDER ved det traditionsrige hundeshow Show of Winners, som løber af stabelen lørdag 21. februar 2015 i FrederiksborgCentret i Hillerød. Ved ”Show Of Winners” mødes 140 af Danmarks største hundestjerner for at bade i projektørernes lys til hundesportens afdansningsbal.

Svømmehale – når halen ikke kan logre

26-05-2022 08:15, af Astrid Gerd Holtet

Mange hunde elsker at bade, men engang imellem kan det blive for meget af det gode. For nogle hunde kan badeturen ende med en smertefuld svømmehale – vi ser lidt nærmere på hvad det er

Hvorfor må hunde ikke bade ved blå flag

24-06-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor

OBS på alger

04-06-2014 10:20, af Tine Luther
De første meldinger om giftige alger i danske søer er indløbet. Vær derfor opmærksom på, hvor du lader din hund bade og drikke af vandet.

Elsker din hund også strand og vand?

29-09-2020 08:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er der godt nyt, for fra 1. oktober må hunden igen løbe frit på stranden. Hvis din hund ikke er så vild med at bade, kan den godt lære det, hvis du træner den rigtigt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.