Brandmænd er en gople, som findes i de danske farvande, især om sommeren. Den adskiller sig fra vandmanden, ved at være rød- eller blåfarvet og have lange røde fangetråde. I fangetrådene er der celler der indeholder en gift i lighed med brændenælder, og giften udløses ved berøring. Kommer huden i kontakt med giften giver det en brændende og sviende reaktion.
Hundens pels er så tyk at den i høj grad beskytter hunden mod brandmændene, men giften kan stadig lave ballade i områder med tynd pels og i poterne. Er hunden så uheldig at komme til at tage fat i brandmanden med munden, vil det også give problemer.
Symptomer på irritation fra en brandmand:
Hunden sikker sig eller kløer sig meget i et bestemt område
Huden er rød og hævet
Hunden skraber i jorden med poterne
Hunden virker generet og urolig
Er hunden blevet brændt i munden, kan den begynde at savle.
Hvad kan man gøre?
Hvis ens hund er kommet i kontakt med en brandmand, kan man forsøge at skrabe nældecellerne af eller vaske den med saltvand. Man skal undgå at gnide for meget i området, da det kan forværre tilstanden. Husholdningseddike kan også til dels ophæve giftens effekt.
Har hunden bidt i brandmanden og virker halsen hævet, eller er hunden meget generet, bør man rådføre sig med sin dyrlæge.
/Astrid Holtet/dyrlæge
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Det er fredag og vejret er dejligt. Det bør vi udnytte
I lande omkring Middelhavet lever parasitten Leishmania, som kan give en livstruede sygdom hos hunde – så skal du rejse mod varmere himmelstrøg denne sommer og hunden skal med, bør du tage dine forholdsregler
Vi har brug for jeres hjælp. Hvad er jeres bedste råd
Sommeren 2018 skulle vise sig at være vendepunktet for en hund i sin bedste alder og en tidligere juniorhandler uden sin ledsager. ”Din hund har ondartet kræft…” lød det fra dyrlægerne. Valget stod mellem at amputere det ene forben eller lade Barbie leve med ondartet kræft i poten. Så mens vi andre nød den varme sommer, så stod Rie med en kæmpe beslutning for sin egen hund. For selvom Barbie sagtens kunne leve på blot 3 ben, så var det måske værd at forsøge at bekæmpe kræften og dermed give Barbie flere år på alle 4 ben?
Hos Dansk Hunderegister undrer man sig over den shitstorm, registeret har været udsat for de sidste par dage. Problemerne skyldes udelukkende den øgede trafik, lyder det
Når computeren slukkes i dag, går hunden.dk på sommerferie. Du skal dog ikke snydes for god læsning, da vi har forberedt lidt godt til dig. Her kan du læse, hvad du kan glæde dig til
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by