”K9 Biathlon for alle” på Vilhelmsborg d. 5 sept. 2020

27-08-2020 12:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Du tager en masse hunde, tilsætter børn og voksne i alle aldre, blender dem med vand, mudder, en kæmpe forhindringsbane og højt humør, så har du et ”K9 Biathlon for alle”

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lilleskov Slot

Alle uanset, alder, kondition, ambitioner, niveau og erfaring kan deltage og vi ønsker med løbet bl.a. at sætte fokus på sundhed og motion for både 2 og 4 benede.

– Responsen har været fantastisk og vi er utrolig stolte over at kunne tilbyde en sport der kan favne så mange forskellige deltagere. Vi ser deltagere med div. fysiske udfordringer og deltagere med udfordringer som fx PTSD, ADHD og autisme. Hos os er der plads til alle og vigtigst af alt er, at alle skal have en fantastisk oplevelse, om man prøver for første gang eller løber på topplan, fortæller arrangør Lotte Höhrmann. 

D. 5 sept. deltager Winnie Vestergård, der som den første blinde hundefører i Danmark skal gennemføre løbet med sin førerhund Data og Jonas Beck Jensen fra Forsvaret.

– Netop tanken og målet om, at sporten er for alle, har gjort at vi bakkes op at en lang række af sponsorer og frivillige fra flere firmaer og klubber. Vores motto er at ”Sammen når vi længere” og det må man sige at alle tager til sig. På sigt et ønsket at kunne komme rundt med løbet i hele Danmark og få udbredt sporten, siger Lotte og fortsætter: 

 – Vi garanterer, at alle får en vanvittig sjov dag, i selskab med en masse larmende hunde, højt humør, garanti for fede billeder og en møgbeskidt oplevelse!. 
 

 

Læs også

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Dansk Kennel Klub advarer imod hundehvisker

06-01-2011 10:04, af Anne Kristine Tollestrup

Dansk Kennel Klub’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen advarer imod den mexikansk-amerikansk hundetræner Cesar Millan, der den 10. maj i år gæster danmark for med sit show: ”Cesar Millan LIVE".

Succes med Run-In-Show ved K9 Biathlon

26-06-2018 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Godt 80 hunde blev i weekenden bedømt på helt andre parametre, end hundefolk er vant til

Fra Årets Hund til hønsegård i Herning

07-11-2018 15:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lotte og Michael Kristensen havde ikke lang tid til at hvile på laurbærrene, efter Bonus blev kåret som Årets Hund. Tirsdag blev 28 sorte silkehøns nemlig leveret til bedømmelse ved Europaschau Herning

Hunde på TV2 Fri i formiddag

15-05-2014 08:20, af Tine Luther
Jagt|
DKKs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen gæster Frihuset - det samme gør et par schweisshunde.

Hunde kan opdrages hele livet

17-01-2022 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste har nok hørt ordsproget “Man kan ikke lære en gammel hund nye tricks”. Men det er faktisk ikke helt rigtigt, og det samme gør sig gældende, når vi taler om at lære hunden nye øvelser. Det er nemlig noget, man kan gøre hele hundens liv, forklarer Agria Dyreforsikrings hundeekspert

Ghita Nørby dømmer virtuelt K9 Biathlon

20-10-2020 15:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I morges var Lotte Höhrmann og Mark Laursen fra det virtuelle K9 Biathlonløb 31. oktober og 1. november i Radio Diablo på Sydfyn. Her kunne de afsløre en ret stor nyhed

Så er der billeder fra K9 Biathlon

07-06-2023 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er billederne fra i lørdags klar. Du kan finde et link til billederne i denne artikel

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?