Mange af landets hundeejere kender formentlig allerede Agria Dyreforsikring, der er specialiseret indenfor forsikring af hund, kat og hest. Nu vil de også stifte bekendtskab med selskabet, hvis de kaster sig ud i skove, mudder og vandløb som deltagere i K9 Biathlon for alle.
Agria Dyreforsikring har nemlig indgået en aftale med K9 Biathlon for alle, der er forhindringsløb for hunde og deres ejere. Med tre årlige events er løbet vokset med næsten eksplosiv vækst de senere år. Således er der nu i omegnen af knap 1000 deltagere ved hvert enkelt event og nye træningsfællesskaber for hundeejere skyder op i alle dele af landet. Hundeejere, der altså fremadrettet kan nyde godt af Agria Dyreforsikrings ekspertise inden for kæledyr.
- Hos Agria elsker vi hunde og alt, der kan give dem et godt og aktivt liv, derfor er vi ekstra glade for vores nye samarbejde med K9 Biathlon for alle! Deres landsdækkende events er for alle hunde og deres mennesker, uanset om man er en garvet løber eller tager det mere i ’snuse’-tempo, og det er netop initiativer som dette, vi vil støtte; noget der styrker båndet mellem hund og ejer og gør det nemt at vælge en aktiv livsstil sammen. Vi har selv medarbejdere, der deltager og kan se at det bringer folk sammen i en unik, fælles oplevelse, hvor både firbenede og tobenede kan udfordres og have det sjovt i naturen. Det er præcis sådan et hundeevent, vi har savnet i Danmark – og vi er begejstrede for at være en del af rejsen, siger Tine Stabell, direktør hos Agria Dyreforsikring.
Den nye sponsoraftale med Agria Dyreforsikring betyder, at K9 Biathlon for alle fortsat kan udvikles til glæde og gavn for de mange hundeejere, der ønsker at være aktive med deres firbenede venner.
- Agria Dyreforsikring er en stærk samarbejdspartner. Så sent som juli i år er deres hundeforsikring blevet kåret af TÆNK til at have landets bedste dækning, og den ekspertise, selskabet kommer med, kan vores deltagere få gavn af. De repræsenterer alle typer af hunde og den diversitet passer til vores events, der netop er for alle. Jeg er rigtig stolt af, at de har lyst til at være en del af vores team af guldsponsorer, siger K9 Biathlon for alles stifter, Lotte Höhrmann.
En stærk medspiller
Med Agria ombord kan deltagerne se frem til at møde hundeglade Agria-ansatte på pladsen omkring start- og målområde, men helt sikkert også klædt på i mudder, våde poter og et smil på selve ruten som deltagere, allerede fra første event på Ledreborg Slot i juni 2025.
- Vi har brug for virksomheder som Agria, fordi de gør det muligt for os at arrangere vores K9B løb, der er dyre at afholde og planlægge. Men vi er kritiske med, hvem vi får ombord, fordi vi skal kunne spejle os i deres værdier, og det kan vi med Agria, der i forvejen repræsenterer mange af vores deltagere og deres hunde, forklarer Lotte Höhrmann, der altid opfordrer deltagerne til at tegne forsikring på deres hunde.
Med Agria Dyreforsikring på holdet er K9 Biathlon for alle nu oppe på imponerede seks guldsponsorer heriblandt Non Stop Dogwear, Henne Petfood og Craft Sportswear DK.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Hos Agria Dyreforsikring hører man om mange allergiramte hunde. De bliver testet hos dyrlægen, og en del af dem er “kun” allergiske over for pollen – præcis som mennesker
Siden Agria Dyreforsikring i 2018 første gang afholdt den velgørende Hundegåtur, er danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød kun vokset. Derfor håber Agria på - for syvende år i træk - at kunne sætte indsamlingsrekord i weekenden den 4. og 5. maj. Hverken distancen eller antallet af skridt er afgørende for donationens størrelse - men jo flere der går med, jo flere penge donerer selskabet til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Det gode hundeliv er målet med samarbejdet mellem Agria Dyreforsikring og hundemadsvirksomheden Vuffeli. Det er første gang, Agria indgår i et kommercielt samarbejde
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Mange hunde kan ikke håndtere ensomheden ved at være alene hjemme i længere tid ad gangen. Derfor er træning og tålmodighed vigtigt, hvis man vil have en glad hund, der ikke hyler, når man tager ud for at handle. Få de bedste træningstips af Agria Dyreforsikring her
Der er en stærkt øget forekomst af allergi hos hunde, noget, det er klogt at tage med i sine overvejelser, hvis man står for at skulle købe ny hund. Agria Dyreforsikring kommer her med deres råd og vejledning ift. hunde og allergi
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?
Lørdag d. 10. januar danner Hærvejshallen i Bække rammen om Region Sydjyllands traditionsrige vinterskue med bedømmelser, brugsprøve og sundhedsfokus.