Svømmehale – når halen ikke kan logre

26-05-2022 08:15, af Astrid Gerd Holtet

Mange hunde elsker at bade, men engang imellem kan det blive for meget af det gode. For nogle hunde kan badeturen ende med en smertefuld svømmehale – vi ser lidt nærmere på hvad det er

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Mange hunde synes at det er sjovt at svømme, og svømning er en sund og effektiv måde at styrke hundens muskulatur på. En gang imellem kan det dog blive for meget af det gode, og for nogle hunde kan en tur i vandet ende i en svømmehale – en tilstand også kendt under navnene Watertail eller halelammelse. Tilstanden anses for at være en overanstrengelse i forbindelse med at hunden bruger halen til at styre, når den svømmer. Hvad der præcist sker, er ikke helt klarlagt, men tilstanden involverer formentlig en betændelse i nerverne omkring halen, og formentlig også i halemusklaturen.

Får hunden svømmehale hænger halen slapt ned og hunden kan ikke rigtig bevæge den. Haleroden er øm ved berøring, og nogle tæver kan have svært ved at sidde ned, når de skal urinere. Svømmehale kan være en meget smertefuld tilstand og hunden kan virke nedtryk og miste appetitten.

Svømmehale plejer at gå over af sig selv inden for et par dage, hvis halen holdes i ro. Hunden kan behandles med smertestillende medicin, samt medicin der kan dæmpe betændelsestilstanden.

Alle hunde kan få svømmehale, men golden retriever, labrador og andre hunde, der holder af at bade og svømme er i særlig risiko for at udvikle problemet. Generelt er svømning en sund træningsform, men det er vigtigt at moderere svømningen og træne hunden op langsomt, så den ikke overanstrenges. Derudover kan det hjælpe at tørre hunden og holde den varm efter at den har været i vandet. Hunde der let bliver kolde efter deres svømmetur, kan derfor med fordel pakkes ind i varme tæpper eller få et varmt og tørt dækken på.

Hunde der én gang har haft svømmehale, har en større tendens til at få tilstanden igen senere – og hos disse hunde bør man være særlig opmærksom på, at gøre hvad man kan for at forebygge tilstanden.

 

Læs også

Fra 1. april - 1. oktober: Hunden skal i snor på stranden

26-03-2021 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark har fået mange nye hundeejere i 2020, der måske ikke er så bekendte med reglerne for hunde ved vand og i skov: Hunde skal generelt være i snor i naturen, men der er undtagelser, f.eks. i de efterhånden mange hundeskove

Skandinavisk opgør i Herning endte med svensk sejr

07-11-2016 12:47, af Kasper Larsson
Finalen i Dansk Kennel Klubs sidste internationale udstilling i år talte to danske, en svensk og en norsk hund

25 års jubilæum - Dansk Agility Forening Silkeborg

13-05-2012 08:36, af Tine Luther
Dansk Agility Forening, Silkeborg, fejrer 25-års jubilæum den 19. maj. Alle er velkomne – tag din hund med og prøv forskellige hundeaktiviteter.

Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

Din hund forstår dig

26-04-2022 12:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ungarsk forskning viser, at hunden rent faktisk forstår, hvad du siger til den. Det er ikke bare måden, vi siger tingene på, den forstår. Den forstår også selve ordene

Herning: Naya er dagens bedste juniorhandler

10-11-2024 16:24, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning. 

Hundetræning hjælper indsatte i fængsler

02-08-2018 09:00, af Astrid Gerd Holtet

Hundetræning hjælper indsatte i australske fængsler med at få en bedre selvtillid, giver dem en større ansvarsfølelse og øger deres chancer for en succesfuld rehabilitering, når deres dom er udstået – det viser en større undersøgelse på området

Din hund vil faktisk gerne redde dig

03-06-2020 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at det ikke er tilfældigt, når hunde redder deres ejere. Forskningen peger på,a t det faktisk er en bevidst handling

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Fra panik til lettelse ved DM i schweissspor

16-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.