Kennel Klub har 12 kredse, og søndag formiddag skulle de mødes på DKK's inspirationsdage. Og det gjorde de. Alle 12 kredse mødte nemlig op til mødet, og det er historisk.
Det vil sige, at også Færøerne var repræsenteret på mødet, så der var god mulighed for at komme godt rundt i DKK's geografiske hjørner.
Der var en god stemning på kredsmødet, og ikke nogen større diskussioner eller uenigheder.
Kreds 6 fremlagde deres erfaringer med at arrangere unghundeskuer, hvilket var rigtig spændende at høre på. Ikke bare fordi, man sagtens kan forestille sig, at sådanne skuer har stor nuttethedsfaktor, da disse skuer kun er for babyer, hvalpe og juniorhunde. Men det var også spændende, fordi det er en måde at få nye udstillere ind.
Det er nemlig ofte nye hundeejere, der stiller op til unghundeskuerne. Derfor stilles der også krav til, at dommerne skal være imødekommende og skabe en hyggelig stemning omkring skuet. Ligesom Kreds 6 højst vil tillade 65 hunde pr. ring.
Et rigtig fint kredsmøde sluttede med et par enkelte spørgsmål, og så kan det lige nævnes, at Kreds 6 holder unghundeskue i Kjellerup på lørdag.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer
Laila Lehmann holdt søndag eftermiddag foredrag om Hundeweb. Her havde hun også fokus på den ye hundedatabase
Søndag formiddag har blandt andet stået på et forrygende foredrag af Munthe Bium om digital kommunikation
På inspirationsdagene holder Rikke Vils foredrag om fastholdelse af frivillige. Her kan du læse om syv typer af frivillige
Direktør for Dansk Kennel Klub, Jens Glavind havde en klar opfordring, da han holdt foredrag om fremtiden for DKK
Under Johanna Allanachs oplæg om aktiviteter i Dansk Kennel Klub blev deltagerne bedt om at tænke ud af boksen. Nu er det din tur
Som lørdagens sidste oplæg på DKK’s inspirationsdage fortalte Jens Glavind og DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky om megatrends
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.