Hvordan skal DKK forholde sig til megatrends

23-10-2021 19:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som lørdagens sidste oplæg på DKK’s inspirationsdage fortalte Jens Glavind og DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky om megatrends

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Er det en megatrend, når Jens Glavind tager et par nye briller på og en ny, hvid skjorte? Selvom de to ting uomtvisteligt klædte direktøren for Dansk Kennel Klub, så kan en sådan modernisering ikke betegnes som en megatrend. Men hvad er det så?

Megatrends er stærke udviklingstendenser i samfundet, økonomisk, kulturelt eller på individplan, der har effekt på verdensplan og som fortsætter i lang tid.

Og netop det var emnet for lørdagens sidste oplæg på DKK’s inspirationsdage, da direktør Jens Glavind og dyrlæge Helle Friis Proschowsky trådte op.

Forskere har identificeret 15 megatrends, som kommer til at få stor betydning i de kommende år, og de to foredragsholdere havde udvalgt fem, som de mente var relevante for DKK.

En af disse er den demografiske udvikling. I Danmark bor der lige nu 1,6 millioner mennesker alene, folk bosætter sig i stigende grad i byen, og så bliver antallet af danskere over 80 år fordoblet over de næste 25 år.

Hvad betyder det for DKK?

Det kan jo betyde, at der vil komme færre hunde, fordi det er mere besværligt at have hunde inde i byerne, og man måske ikke vil have ansvaret for en hund, når man bor alene. Men hvad skal DKK gøre ved det?

I foredraget kom Jens og Helle med ideer som, at man kunne arbejde mere i udvikling af hundebørnehaver, støtte forskningsprojekter i delehunde, deltage i byudvikling og flere hundeparker og arbejde for flere tilladelser til hundehold i boliger.

Men den demografiske udvikling kan også resultere i flere hunde, og hvordan skal DKK så forholde sig til det?

Ja så handler det, ifølge oplægsholderne, om, at DKK sikrer et udbud af gode hvalpe, at man er med til at skabe nye fællesskaber omkring det at have hund og at arbejde for at modvirke en større polarisering mellem hundeejere og ikke-hundeejere.

Sådan blev de udvalgte megatrends gennemgået af Jens Glavind og Helle Friis Proschowsky, og det var underholdende og inspirerende.

Du kan læse mere om inspirationsdagene i HUNDEN november

Læs også

Inspiration og fællesskab ved årets DKK inspirationsdage

23-03-2025 13:15, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer

God stemning på historisk kredsmøde

23-10-2022 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag formiddag var det tid til det årlige kredsmøde, hvor kredsudvalget gjorde rede for året, der er gået og hørte på input fra DKK's kredse

Jens Glavind: Brug det nye sted i Ringsted

23-10-2022 11:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Direktør for Dansk Kennel Klub, Jens Glavind havde en klar opfordring, da han holdt foredrag om fremtiden for DKK

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

Fra støvsugeren i stuen til scenen på Hundevelfærdskonferencen

29-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.