Med udsigt til hav og forårsvejr dannede Kobæk Strand den perfekte ramme for Dansk Kennel Klubs inspirationsdage. I alt deltog 162 engagerede hundefolk fra DKK kredse og specialklubber i en weekend fyldt med aktuelle oplæg, faglige workshops og hyggeligt samvær.
Fælles afsæt og nyeste nyt fra organisationen
Lørdag formiddag bød på velkomst ved DKK’s formand Jørgen Hindse. Herefter fulgte repræsentantskabsvalg for de stemmeberettigede deltagere, mens øvrige kunne fordybe sig i oplæg om kommunikation og brugen af hundeweb.
Efter frokost indtog DKK’s direktør Jens Glavind scenen med et inspirerende oplæg om dyrevelfærd og DKK’s politiske arbejde for at forbedre hundenes vilkår. Deltagerne blev derefter fordelt ud på tre workshops med forskellige temaer, inden DKK’s dyrlæge Mikael Tranholm gjorde status på den nye danske hundelov og hvad den betyder for hundeverdenen.
Dagen blev rundet af med en fælles middag, hvor der var god stemning og plads til både grin og faglig snak på tværs af klubber og kredse.
Frivillighed og fællesskab i fokus
Søndag startede med kredsmøde for DKK’s kredse. Andre deltagere kunne vælge mellem oplæg om dopingregler, idéer fra tre inspirerende specialklubber eller et blik ind i specialklubbernes aktiviteter.
Senere på dagen satte foredragsholder Tommy Krabbe fokus på frivillighed i organisationer og på, hvordan man skaber engagement og ejerskab. Efterfølgende blev der arbejdet videre i tre workshops med fokus på sund og usund kommunikation, økonomiske værktøjer og velfærd for hunde i hverdagen.
En weekend med retning og sammenhold
Inspirationsdagene viste endnu engang deres værdi som samlingspunkt for DKK familien. Med ny viden, god dialog og stærkere netværk kunne deltagerne rejse hjem med friske idéer og fornyet motivation i bagagen.
Glæd dig til at læse meget mere om inspirationsdagene i næste nummer af HUNDEN.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Nogle har måske allerede modtaget det, ellers kan man forvente at få det nye HUNDEN en af de nærmeste dage
Tirsdag holdt Dansk Kennel Klub tredje medlemsmøde i en række af fire. Det velbesøgte møde fandt sted i Hobro, og der var både noget for hjerne, hjerte, humoren og maven
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted
Danmark mistede ikke kun en prins i går aftes, da Prins Henrik sov ind på Fredensborg. Vi mistede også et hundemenneske, som blandt andet var protektor for Dansk Kennel Klub
I disse dage modtager alle medlemmer af Dansk Kennel Klub årets sidste udgave af HUNDEN. Her kan du se, hvad du kan læse om i bladet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?