Med udsigt til hav og forårsvejr dannede Kobæk Strand den perfekte ramme for Dansk Kennel Klubs inspirationsdage. I alt deltog 162 engagerede hundefolk fra DKK kredse og specialklubber i en weekend fyldt med aktuelle oplæg, faglige workshops og hyggeligt samvær.
Fælles afsæt og nyeste nyt fra organisationen
Lørdag formiddag bød på velkomst ved DKK’s formand Jørgen Hindse. Herefter fulgte repræsentantskabsvalg for de stemmeberettigede deltagere, mens øvrige kunne fordybe sig i oplæg om kommunikation og brugen af hundeweb.
Efter frokost indtog DKK’s direktør Jens Glavind scenen med et inspirerende oplæg om dyrevelfærd og DKK’s politiske arbejde for at forbedre hundenes vilkår. Deltagerne blev derefter fordelt ud på tre workshops med forskellige temaer, inden DKK’s dyrlæge Mikael Tranholm gjorde status på den nye danske hundelov og hvad den betyder for hundeverdenen.
Dagen blev rundet af med en fælles middag, hvor der var god stemning og plads til både grin og faglig snak på tværs af klubber og kredse.
Frivillighed og fællesskab i fokus
Søndag startede med kredsmøde for DKK’s kredse. Andre deltagere kunne vælge mellem oplæg om dopingregler, idéer fra tre inspirerende specialklubber eller et blik ind i specialklubbernes aktiviteter.
Senere på dagen satte foredragsholder Tommy Krabbe fokus på frivillighed i organisationer og på, hvordan man skaber engagement og ejerskab. Efterfølgende blev der arbejdet videre i tre workshops med fokus på sund og usund kommunikation, økonomiske værktøjer og velfærd for hunde i hverdagen.
En weekend med retning og sammenhold
Inspirationsdagene viste endnu engang deres værdi som samlingspunkt for DKK familien. Med ny viden, god dialog og stærkere netværk kunne deltagerne rejse hjem med friske idéer og fornyet motivation i bagagen.
Glæd dig til at læse meget mere om inspirationsdagene i næste nummer af HUNDEN.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Med risiko for at gentage os selv: Labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, også kendt som Blue, vinder endnu en gang Best In Show!
Vinden er svagere, solen er stærkere. Det er varmere i dag end i går. Helidgivis er udstillerne i Dansk Kennel Klub gode til at finde skygge til deres hunde
Tirsdag holdt Dansk Kennel Klub tredje medlemsmøde i en række af fire. Det velbesøgte møde fandt sted i Hobro, og der var både noget for hjerne, hjerte, humoren og maven
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.