En gang cocker – altid cocker Hvert år kårer Dansk Kennel Klub ”Årets Opdrætter”. Det er en meget eftertragtet titel, som i 2010 er gået til Kennel Cockergold ved Lotte Kristensen. Hun opdrætter cocker spaniel; en race hun er opflasket med. I decembernummeret fortæller Lotte Kristensen om nogle af sine fantastiske oplevelser med hundene – og om nogle af sine opdrætsmæssige kæpheste. Psycho hjalp mig med at blive rask Thomas Stjernaas har arbejdet med dyr hele sit liv, og han har altid haft hund. Men aldrig tidligere har hundene fyldt så meget. De har mere bare været der. Indtil han fik Psycho. Hun hjalp ham igennem en meget svær tid med sygdom og forandrede hans syn på hunde totalt. Oplevelsesrig jagt med masser af vildt Eukanuba Hunting Team afholdt en storslået jagt for en gruppe jægere med forskellige hunde. Det er der blevet en spændende reportage ud af – sid i sofaen og ”følg med” i krat og skov, hvor en masse forskelligt vildt dukker op. Dyrlægehjælp til hjemløses hunde En række københavnske dyrlæger leverer en fantastisk indsats i forhold til de hjemløses hunde. Hver måned er der gratis konsultation – for det meste i Ørstedsparken. Hundene har enorm betydning i mange hjemløses liv, så den gratis hjælp bliver taget imod med kyshånd. Når hunden ikke kan lide fremmede hunde Et af de mest udbredte adfærdsproblemer blandt hunde er udfarenhed over for fremmede hunde. Altså situationer, hvor hunde siger nej tak til samvær med deres artsfæller – og det kan der være mange gode grunde til. Læs adfærdsspecialist Irene Jarnveds artikel om dette problematiske emne. Danske NM-medaljer i agility Dansk hundesport har igen været helt fremme i poterne! Ved NM i agility satte danskerne sig på en guld-, to sølv- og to bronzemedaljer. Læs den spændende stævnereportage i det nye nummer af Hunden. Ny viden og nye DNA-test på vej Der er et konstant flow af ny viden og nye test for arvelige sygdomme – men hvad er egentlig relevant for danske opdrættere? Dansk Kennel Klubs dyrlæge Helle Friis Proschowsky hjælper dig på vej!
LÆS OVENSTÅENDE OG MEGET MERE I DECEMBERNUMMERET AF HUNDEN, HVOR DU OGSÅ HOLDER DIG ORIENTERET OM, HVAD DER SKER I DANSK KENNEL KLUB. Er du ikke allerede medlem af kennelklubben og får bladet automatisk, kan du blive det på http://www.dansk-kennel-klub.dk/854 – du kan bruge linket til højre på denne side.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.