Allerede fredag pakker vi vores ting på Wiegaarden i Hobro og drager mod Sjælland. Lørdag skal vi være klar, når de første bedømmelser går i gang. Når det sker klokken 10, lægger vi et billede ud på instagram for at fortælle verden, at nu er det altså nu, man skal være i Ballerup.
I løbet af dagen gælder det om at få opsnuset nogle spændende nyheder, som vi kan skrive om på hjemmesiden. Men vi leder også efter gode historier til bladet. Vi vil nemlig hellere have en masse små historier i bladet, som viser alle de mange ting, der sker på en udstilling, end vi vil have en lang reportage om, hvordan vejret har været, og om det lugtede lidt af hund.
Af den grund er det en rigtig god ide, hvis I tager fat i os, når I møder os, hvis I har en god historie at fortælle. Man behøver ikke være bange for, at historien ikke er stor nok. Vi forventer ingen cavlingpriser fra artiklerne fra udstillingerne. Vi vil bare rigtig gerne fortælle Danmark om hundeudstillinger, og hvorfor det er sjovt at være der. Og når der er så mange hundemennesker samlet et sted, så ved vi, at der er mindst lige så mange gode historier.
I løbet af dagene lægger vi artikler ud på hunden.dk og på facebook.
Mens de mange hunde bedømmes rundt om i ringene, er der også livlig aktivitet i vores fotostudie, hvor man kan komme hen og få taget et professionelt billede af sin hund. Her møder man bare op ved Wiegaardens stand og prikker fotografen på skulderen, hvis han da ikke lige er ude at løbe et ærinde.
Når bedømmelserne i ringene er ved at være slut, og vinderhundene samles i Store Ring, bliver kameraerne og skoene pudset af, for der er nemlig rigtig mange billeder at tage i Store Ring. Ikke bare skal der tages podiebilleder af de første fire i hver gruppe/kategori. Der skal også tages billeder af de mange andre, som kommer ind i Store Ring med deres hunde.
Er man helt ny i gamet, skal man altså ikke blive forskrækket, hvis der kravler et par mere eller mindre adrætte mennesker rundt i Store Ring med kameraer pegende fra alle mulige vinkler mod hunde og ejere.
Vi synes, en hundeudstilling er en fest. Den fest vil vi gerne bringe ud til så mange som muligt. Det håber vi på, I vil hjælpe os med.
Du kan altid kontakte Bjarke Kirkegaard Nielsen på bkn@wiegaarden.dk. Det gælder også, hvis du har en historie, du gerne vil fortælle i Ballerup.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Som du måske har opdaget, er vi gået i gang med at lancere vores helt egen podcastkanal. Til den skal vi bruge nogle hundemennesker, hvor hunden betyder noget helt specielt
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Som hundeejer er man vant til, at hunden skal registreres, men er du en af de mange hundeejere, der også har kat, skal den måske også snart registreres
Minkavler Peter Nielsen ejer hunden, Riga, der er testet positiv for covid-19. Ekstra Bladet har været i kontakt med manden, der forsikrer om, at hunden har det godt
Kan hunde smitte med corona? Ikke mere end et dørhåndtag, læs her hvorfor
Tal fra Agria Dyreforsikring viser, at december måned er den tid på året, hvor flest hunde må forbi en dyrlæge på grund af madforgiftning. Det skyldes, at velmenende ejere fodrer hunden med julemad, som den ikke kan tåle. Hvis Fido skal have ekstra julegodter i december, hvorfor så ikke bage dem selv?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning