Allerede fredag pakker vi vores ting på Wiegaarden i Hobro og drager mod Sjælland. Lørdag skal vi være klar, når de første bedømmelser går i gang. Når det sker klokken 10, lægger vi et billede ud på instagram for at fortælle verden, at nu er det altså nu, man skal være i Ballerup.
I løbet af dagen gælder det om at få opsnuset nogle spændende nyheder, som vi kan skrive om på hjemmesiden. Men vi leder også efter gode historier til bladet. Vi vil nemlig hellere have en masse små historier i bladet, som viser alle de mange ting, der sker på en udstilling, end vi vil have en lang reportage om, hvordan vejret har været, og om det lugtede lidt af hund.
Af den grund er det en rigtig god ide, hvis I tager fat i os, når I møder os, hvis I har en god historie at fortælle. Man behøver ikke være bange for, at historien ikke er stor nok. Vi forventer ingen cavlingpriser fra artiklerne fra udstillingerne. Vi vil bare rigtig gerne fortælle Danmark om hundeudstillinger, og hvorfor det er sjovt at være der. Og når der er så mange hundemennesker samlet et sted, så ved vi, at der er mindst lige så mange gode historier.
I løbet af dagene lægger vi artikler ud på hunden.dk og på facebook.
Mens de mange hunde bedømmes rundt om i ringene, er der også livlig aktivitet i vores fotostudie, hvor man kan komme hen og få taget et professionelt billede af sin hund. Her møder man bare op ved Wiegaardens stand og prikker fotografen på skulderen, hvis han da ikke lige er ude at løbe et ærinde.
Når bedømmelserne i ringene er ved at være slut, og vinderhundene samles i Store Ring, bliver kameraerne og skoene pudset af, for der er nemlig rigtig mange billeder at tage i Store Ring. Ikke bare skal der tages podiebilleder af de første fire i hver gruppe/kategori. Der skal også tages billeder af de mange andre, som kommer ind i Store Ring med deres hunde.
Er man helt ny i gamet, skal man altså ikke blive forskrækket, hvis der kravler et par mere eller mindre adrætte mennesker rundt i Store Ring med kameraer pegende fra alle mulige vinkler mod hunde og ejere.
Vi synes, en hundeudstilling er en fest. Den fest vil vi gerne bringe ud til så mange som muligt. Det håber vi på, I vil hjælpe os med.
Du kan altid kontakte Bjarke Kirkegaard Nielsen på bkn@wiegaarden.dk. Det gælder også, hvis du har en historie, du gerne vil fortælle i Ballerup.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
I fire år var Michella Malene Vogel Lindholms hund væk. For en måned siden blev de genforenet og fredag måtte Michella tage den tunge beslutning at aflive sin hund
Dværgvækst skyldes en manglende produktion af væksthormon hos hunden, og er en arvelig lidelse, hvor hvalpen ikke vokser som den burde
Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.
I sagen om hunden, der stod bundet foran Rema, er der kommet megen kritik af Dyrenes Beskyttelse. Dyreværnschef forstår kritikken, men lægger det største ansvar hos politiet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet