Allerede fredag pakker vi vores ting på Wiegaarden i Hobro og drager mod Sjælland. Lørdag skal vi være klar, når de første bedømmelser går i gang. Når det sker klokken 10, lægger vi et billede ud på instagram for at fortælle verden, at nu er det altså nu, man skal være i Ballerup.
I løbet af dagen gælder det om at få opsnuset nogle spændende nyheder, som vi kan skrive om på hjemmesiden. Men vi leder også efter gode historier til bladet. Vi vil nemlig hellere have en masse små historier i bladet, som viser alle de mange ting, der sker på en udstilling, end vi vil have en lang reportage om, hvordan vejret har været, og om det lugtede lidt af hund.
Af den grund er det en rigtig god ide, hvis I tager fat i os, når I møder os, hvis I har en god historie at fortælle. Man behøver ikke være bange for, at historien ikke er stor nok. Vi forventer ingen cavlingpriser fra artiklerne fra udstillingerne. Vi vil bare rigtig gerne fortælle Danmark om hundeudstillinger, og hvorfor det er sjovt at være der. Og når der er så mange hundemennesker samlet et sted, så ved vi, at der er mindst lige så mange gode historier.
I løbet af dagene lægger vi artikler ud på hunden.dk og på facebook.
Mens de mange hunde bedømmes rundt om i ringene, er der også livlig aktivitet i vores fotostudie, hvor man kan komme hen og få taget et professionelt billede af sin hund. Her møder man bare op ved Wiegaardens stand og prikker fotografen på skulderen, hvis han da ikke lige er ude at løbe et ærinde.
Når bedømmelserne i ringene er ved at være slut, og vinderhundene samles i Store Ring, bliver kameraerne og skoene pudset af, for der er nemlig rigtig mange billeder at tage i Store Ring. Ikke bare skal der tages podiebilleder af de første fire i hver gruppe/kategori. Der skal også tages billeder af de mange andre, som kommer ind i Store Ring med deres hunde.
Er man helt ny i gamet, skal man altså ikke blive forskrækket, hvis der kravler et par mere eller mindre adrætte mennesker rundt i Store Ring med kameraer pegende fra alle mulige vinkler mod hunde og ejere.
Vi synes, en hundeudstilling er en fest. Den fest vil vi gerne bringe ud til så mange som muligt. Det håber vi på, I vil hjælpe os med.
Du kan altid kontakte Bjarke Kirkegaard Nielsen på bkn@wiegaarden.dk. Det gælder også, hvis du har en historie, du gerne vil fortælle i Ballerup.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Klubben for Små Selskabshunde inviterer til udstilling denne weekend i Sortebakkehallerne i Nørager. Her kan besøgende møde hele 25 forskellige racer og opleve glæden ved de populære selskabshunde helt tæt på.
Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.
Demens er ikke kun noget der rammer mennesker. En del danske hunde udvikler sygdommen – kender du symptomerne?
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
Ungarsk forskning viser, at hunden rent faktisk forstår, hvad du siger til den. Det er ikke bare måden, vi siger tingene på, den forstår. Den forstår også selve ordene
Det er blevet Charlotte Laursens tur til at blogge for hunden.dk igen. Og man må sige, at hun leverer en rørende og dejlig tekst, som alle kan bruge.
Vand i hovedet, også kaldet hydrocephalus, er en tilstand hvor hunden har for meget hjernevæske i hjernen, og tilstanden kan være medfødt eller udvikles som følge af andre problemer
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.