Rekordmange hunde på solskinsøen

12-08-2022 13:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rigtig mange hunde har fundet vej til udstillingen på Bornholm. Det er svært ikke at blive bjertaget af de mange hunde, det fantastiske vejr og den dejlige solskinsø

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

For et par uger siden stod hele Danmark på den anden ende for at fejre Jonas Vingegaards fantastiske bedrifter på sin racercykel. I Herning er verdenseliten inden for hestesport samlet til VM netop nu, men på Bornholm - Den dejlige ferieø, er det hundenes tur til at blive fejret i DKK's jubilæumsudstilling, der allerede er historisk, idet 6.623 hunde deltager denne weekend. 

- Jeg er fuldstændig overvældet over den massive opbakning og rekordstore tilslutning, der er til vores 125 års fejring. Hundeudstillingerne på Bornholm er en tradition, vi har haft i rigtig mange år, og i Dansk Kennel Klub elsker vi at være her. Da vi fejrede vores organisations første 100 år, var det med en jubilæumsudstilling her på solskinsøen, og derfor var det oplagt at gentage succesen her 25 år senere. Den beslutning har jeg ikke fortrudt, for hundeejerne viser jo med deres store tilsutning, at også de er vilde med Bornholm, lyder det fra Wilfred Olsen, der er formand for DKK's udstillingsudvalg. 

Og det er da også svært at være sådan rigtig kritisk og negativ, når man går rundt på Rønne Stadion Nord og kigger på den ene glade hund efter den anden. På trods af, at Bornholm åbenbart vil vise, at den virkrelig er solskinsøen og i den grad brillerer med skyhøøje temperaturer og sol fra en skyfri himmel, så tager folk det hele med et smil. 

Vi opfordrer selvfølgelig til, at man indtager al mulig væske og skygge, og at man nyder weekenden her på et af de skønneste steder i Danmark. 

Og sidder du med en god historie, er du altid velkommen til at kontakte undertegnede. Skriv evt kommentar på opslag på Facebook eller send mail på bkn@wiegaarden.dk, så skal jeg nok vende tilbage til dig.  

 

Læs også

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Husk at få taget billede af din racevinder i Herning

07-11-2024 14:15, af Cecilie Friis Amstrup

Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid! 

Lækkert tøj på Hund i Fokus

26-08-2021 14:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det bliver kæmpestort i weekenden på Vilhelmsborg. Derfor har Dogcoach også valgt at præsentere deres nye tøjkollektion ved Hund i Fokus

NY køb hund hjemmeside

21-04-2012 08:29, af Tine Luther
Nu sker der noget nyt. DKK har "indviet" en ny hjemmeside Køb hund for at gøre det lettere for hvalpekøberne at få øje på DKK's hunde.

Absolut sidste chance for at stemme

14-01-2019 14:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ved at være sidste chance, hvis du skal nå at stemme til bestyrelsesvalget

 

Galleri: Så er der gravhunde

24-09-2018 14:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Denne flinke kvinde gjorde lørdag opmærksom på, at vi alt for sjældent har gravhundebilleder. Det skal ikke hedde sig. Derfor får du her et galleri med billeder af gravhunde fra udstillingen i Ballerup

Dansk Kennel Klub tager konsekvens af sygdom i Norge

17-09-2019 08:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag aften meldte DKK ud, at norske hunde ikke kan deltage i den kommende weekends udstilling i Ballerup. Derudover er der taget forholdsregler for at forhindre eventuel smitte

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse