Vinterskuet i kreds 3 er for alle hunderacer. Det afholdes søndag den 2. februar 2014 og foregår i Årslev hallen, Bøgehøjsvej 2, 5792 Årslev. Bedømmelserne starter kl. 10.00. Dommerne: Hans Erik Pedersen, Michael Laub, Svein Erik Bjørnes og Ghita Jensen. Kredsen vil være taknemlig, hvis der er opdrættere, forretningsdrivende eller andre, som ønsker at donere ærespræmier til dette arrangement. Hvis kredsen har tilsagn om dette inden den 15. januar 2014, vil det selvfølgelig blive nævnt i kataloget. Tilmelding foregår via www.hundeweb.dk (du finder link under billedet til højre) Pris: kr. 200,- for første hund, kr. 175,- for efterfølgende hunde med samme ejer. Sidste tilmelding: søndag den 12. januar 2014. Eftertilmelding og tilmelding på dagen er ikke muligt. Det vil være muligt at tilmelde til barn og hund, juniorhandling og parklasse på dagen. Yderligere info: Solveig Nyby på: skue@kreds3.dkk.dk Kredsen forbeholder sig ret til dommerændringer.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt