– Det er den bedste puli, som jeg nogensinde har dømt, udbryder den finske dommer Markku Kipinä om sin netop kårede Best In Show (BIS) hund på lørdagens udstilling på Bornholm.
Over 4000 hunde fordelt på 213 hunderacer bliver i weekenden bedømt på Dansk Kennel Klubs (DKK) internationale udstilling på Bornholm. Derfor er det også en stor bedrift at vinde BIS på DKK’s største udstilling på Bornholm nogensinde.
Det blev den hvide puli Cseri-Suba’s Csöre, i daglig tale Lily, som løb med sejren sammen med sin handler og ejer Bodil Rüsz fra Aalborg. Hun har ejet Lily siden, at hun importerede den fra Ungarn som hvalp.
– Jeg er simpelthen så glad og overrasket. Lily er en fantastik dejlig hund, så mild og god. Og så er det første gang, at hun vinder BIS, fortæller en tydelig stolt Bodil Rüsz fra Aalborg.
En fantastisk hund
Den finske dommer Markku Kipinä var ikke i tvivl om sin vinder. Han var tydelig begejstret for den hvide puli lige fra første øjekast.
– Jeg vidste fra starten, at den puli skulle vinde. Den er så tæt på racestandarden som muligt. Smukke bevægelser og flot silhuet. Det er en fantastisk hund, fortæller Markku Kipinä til hunden.dk.
Det er første gang, at Markku Kipinä er på Bornholm, og han måtte da også komme en dag før, så han havde tid til at lege turist på solskinsøen.
– Jeg elsker at dømme i Danmark. Det er dejlige hunde og godt organiseret hver gang. Så jeg er glad, afslutter Markku Kipinä.
Følg med på hunden.dk for flere nyheder og billeder fra udstillingen på Bornholm.
Se alle resultaterne på fra dagens udstilling her.
HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
For Camille er det ikke kun juniorhandling, der trækker. Hun er også glad for at udstille hunde
På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i rally 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer
Så er vi kommet i gang på Bornholm. I Ring otte var berner sennen nogle af de første racer, der var i aktion. De gjorde det godt
Årets sidste internationale udstilling har nu fundet sin vinder, og det blev igen hollandske Forget Me Not
Selvom lørdagen i Ballerup var fantastisk, var der hundehår i suppen, der ødelagde en smule af glæden
Vi har kigget på de racer, der kun har en hund med på udstillingen. Her kan du se, hvilke racer du kun kan opleve i dag
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?