– Det er den bedste puli, som jeg nogensinde har dømt, udbryder den finske dommer Markku Kipinä om sin netop kårede Best In Show (BIS) hund på lørdagens udstilling på Bornholm.
Over 4000 hunde fordelt på 213 hunderacer bliver i weekenden bedømt på Dansk Kennel Klubs (DKK) internationale udstilling på Bornholm. Derfor er det også en stor bedrift at vinde BIS på DKK’s største udstilling på Bornholm nogensinde.
Det blev den hvide puli Cseri-Suba’s Csöre, i daglig tale Lily, som løb med sejren sammen med sin handler og ejer Bodil Rüsz fra Aalborg. Hun har ejet Lily siden, at hun importerede den fra Ungarn som hvalp.
– Jeg er simpelthen så glad og overrasket. Lily er en fantastik dejlig hund, så mild og god. Og så er det første gang, at hun vinder BIS, fortæller en tydelig stolt Bodil Rüsz fra Aalborg.
En fantastisk hund
Den finske dommer Markku Kipinä var ikke i tvivl om sin vinder. Han var tydelig begejstret for den hvide puli lige fra første øjekast.
– Jeg vidste fra starten, at den puli skulle vinde. Den er så tæt på racestandarden som muligt. Smukke bevægelser og flot silhuet. Det er en fantastisk hund, fortæller Markku Kipinä til hunden.dk.
Det er første gang, at Markku Kipinä er på Bornholm, og han måtte da også komme en dag før, så han havde tid til at lege turist på solskinsøen.
– Jeg elsker at dømme i Danmark. Det er dejlige hunde og godt organiseret hver gang. Så jeg er glad, afslutter Markku Kipinä.
Følg med på hunden.dk for flere nyheder og billeder fra udstillingen på Bornholm.
Se alle resultaterne på fra dagens udstilling her.
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Vi har været i kontakt med Ilse van Egmond, der var en af arrangørerne af World Dog Show i Holland og bedt hende svare på nogle af de kritikpunkter, vores læsere har haft af showet. Her følger punkter og svar
Westminster Kennel Clubs enorme udstilling er netop slut. Vinderen blev en pudel, men det er en golden, der har stjålet opmærksomheden
Så er det blevet hverdag igen, men var det egentlig ikke en ret god weekend i Vejen
Lørdagen blev en varm, solrig og dejlig dag i Roskilde. Her kan du se lidt billeder fra dagen
Det blev norsk sejr ved Nordisk Udstilling i Roskilde
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show