Ludvig er årets racevinder for tredje gang

12-11-2022 11:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nogle hunde har det bare i sig. Den danske spids ludvig må siges at være en af dem

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Herning er udstillingen, hvor det hele kulminerer. Årets helt store hundefest, hvor alle årets vindere endelig bliver fundet. En af de hunde, der har vundet sin race i år, er Ludvig på seks år. Han er en dansk spids, og det er ikke nyt for ham at stå som den bedste i racen, når året er omme. 

- Han vandt også i 2019 og 2021, og i 2020 var der ikke nogen konkurrence på grund af corona, fortæller Ludvigs ejer, Helle Munch. 

Ludvig og Helle er levende beviser på, at man ikke behøver have en topprofessionel kennel  med et stort opdræt for at blive Årets Racevinder. Faktisk er Ludvig Helles eneste og første hund. 

- Jeg har altid ønsket mig en hund, men da min bror var allergisk over for hunde, blev det kaniner, siger hun. 
Da hun efter en smule plagen og måske en god portion kvindelist fik overtalt sin mand til, at de skulle have hund, gik det store detektivarbejde i gang. 

- Vi brugte faktisk to og et halvt år på at finde den rigtige race. Vi ville gerne have en mellemstor hund med kort pels, og så skulle den bare være en god familiehund. Ja okay det med pelsen holdt ikke helt, lyder det fra Helle Munch, mens hun kaster blikket på Ludvigs flotte hvide pels. 

Helle Munch tog, efter en snak med sin opdrætter, Ludvig med på Bakkeskuet, hvor Birgit Seloy var dommer. Hun spurgte om Helle havde overvejet at udstille Ludvig. Det havde hun egentlig ikke. 

- For man har jo slet ikke nogen anelse om, om ens hund har det, der skal til for at klare sig til udstillinger, siger hun. 

Men det havde Ludvig. Første udstilling var Ballerup i 2017, hvor Kresten Scheel var dommer. Her blev Ludvig BIM, og siden er det kun gået en vej for den smukke danske spids. Men selvom han nu er en førsteklasses udstillingshund, så er hans primære opgave ikke at vise sig frem i udstillingsringene. 

- Han er stadig først og fremmest vores familiehund og hele familiens midtpunkt. Han har et fantastisk mildt sind, og så er han bare en rigtig god hund, lyder det fra Helle Munch, mens kærligheden lyser ud af hendes øjne. 

Ligesom for Ludvig er udstillinger heller ikke Helle Munchs primære beskæftigelse. Hun er uddannet revisor og arbejder 50 timer om ugen. 

- Så det er her jeg slapper af. Når jeg er på udstilling, og når jeg er sammen med Ludvig, siger hun. 

Læs også

Mysteriet om de logrende julehaler. Hvad ser hundene julenat?

24-12-2025 11:00, af Anne Egede

En hundeejer undrede sig over, at hendes hunde hvert år juleaften pludselig kigger mod loftet og logrer. DKK's forklaring på mysteriet er fyldt med ren julemagi.

Send dit bedste foto af årets DKK racevinder

01-12-2025 13:54, af Karina Green Damsgaard

HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Lhasa apsoen Maggie er Årets Veteran 2017

15-11-2017 15:34, af Marie Helene Rigård Rohleder

De gamle stjerner blev også hyldet på DKK's udstilling i Herning og her gik den flotte titel som Årets Veteran 2017 til lhasa apsoen Medoc Imagination, i daglig tale Maggie, og ejeren Anni Jensen

Årets juniorhandler for anden gang

12-11-2023 16:08, af Anne Cecilie Sohl

17-årige Sara DeAngelis kunne endnu engang tage titlen som Årets Juniorhandler med sig hjem. 

Juniorhandlingssæsonen er slut

14-11-2021 14:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med afgørelsen af juniorhandling søndag er sæsonen nu slut for juniorhandlerne. En sæson, der ligesom så meget andet er blevet forstyrret af Corona

Frederikke løb med sejren i lørdagens juniorhandling

11-11-2023 15:27, af Anne Cecilie Sohl

Lørdagens juniorhandling konkurrence blev vundet af Frederikke Dalgaard Petersen med hunden Vaskurs Welcome to Jumanji Q-dottr.

Rørt Ulf blev hyldet for Show of Winners

13-11-2021 14:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden Ulf Fjelsted Jørgensen afslørede, at han trækker sig fra Show of Winners har Anne Birgitte Schilling og andre samlet ind til en hyldest for hans store arbejde. Lørdag klokken 14.00 blev han hyldet i Ring M34

Fotostudiet er åbent

11-11-2023 13:23, af Anne Cecilie Sohl

Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning, for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid! 

Herning: Her finder du racerne søndag

13-11-2022 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er vi ved at være klar igen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet