En dag, der i den grad har stået i juniorhandlingens tegn, sluttede med en flot finale. Men inden da skulle vi som i et rigtig eventyr så grueligt meget igennem.
Til Store Ring i dag var der inviteret et liveorkester til at spille let baggrundsmusik, men det viste sig hurtigt, at hundene blev skræmte over de musikalske ungersvendes udfoldelser. Der var da også stor utilfredshed blandt mange af de udstillere, der nåede at være i ringen, mens orkesteret spillede.
Hurtigt tog udvalget dog beslutning om, at der ikke skulle spilles livemusik, når hundene var i ringen. For naturligvis skal alle hunde have en god oplevelse i Store Ring såvel som i raceringene.
Tidligere på dagen, da juniorhandlerne holdt deres Nordiske Mesterskab, var der også problemer med musikken. Her var der ikke tale om toner, der skræmte fra et liveorkester, men et problem med lydanlægget, som gjorde, at der ikke kom nogen musik.
Som i alle andre eventyr endte det lykkeligt. De smukke hunde fik lov at vise sig frem, og i BIS-finalen stod den svenske dommer Svante Frisk med 10 fantastiske hunde.
En hund strålede dog over de andre. Det var hollandske Forget Me Not, der vandt begge dage sidste gang, der var udstilling i Herning. I dag blev Forget Me Not handlet af Anouk Huikeshoven, og det gjorde den ikke i 2019. Dengang var det Anouks søster Gwen, der førte ham til sejr. Gwen er i mellemtiden flyttet til Australien, og nu viser Anouk altså, at hun kan følge i sin søsters fodspor med denne smukke hund.
– Det er stort at vinde her i Herning. Der er rigtig mange gode hunde, og det er et flot og velorganiseret show, så det betyder rigtig meget, lød det efterfølgende fra en glad Anouk Huikeshoven
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Søndag var der finaler i Nordiske Mesterskaber i dogdance i Store Ring. To flotte finaler, som kun savnede flere tilskuere
Zahir er en ung hund af racen yakutskaya laika. Racen er fra Rusland og lørdag i Herning blev den for første gang udstillet i Danmark
Efter søndagens flotte juniorhandling konkurrence vandt danske Naya Kühne Andersen.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Skal du til udstilling i Herning i weekenden, skal du huske dit coronapas
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).