Lørdagens vinder blev ham man ikke glemmer

13-11-2021 18:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en stor dag i Herning er slut. Dagen kulminerede med en Best in Show finale, hvor Forget Me Not  løb med sejren

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

En dag, der i den grad har stået i juniorhandlingens tegn, sluttede med en flot finale. Men inden da skulle vi som i et rigtig eventyr så grueligt meget igennem.

Til Store Ring i dag var der inviteret et liveorkester til at spille let baggrundsmusik, men det viste sig hurtigt, at hundene blev skræmte over de musikalske ungersvendes udfoldelser. Der var da også stor utilfredshed blandt mange af de udstillere, der nåede at være i ringen, mens orkesteret spillede.

Hurtigt tog udvalget dog beslutning om, at der ikke skulle spilles livemusik, når hundene var i ringen. For naturligvis skal alle hunde have en god oplevelse i Store Ring såvel som i raceringene.

Tidligere på dagen, da juniorhandlerne holdt deres Nordiske Mesterskab, var der også problemer med musikken. Her var der ikke tale om toner, der skræmte fra et liveorkester, men et problem med lydanlægget, som gjorde, at der ikke kom nogen musik.

Som i alle andre eventyr endte det lykkeligt. De smukke hunde fik lov at vise sig frem, og i BIS-finalen stod den svenske dommer Svante Frisk med 10 fantastiske hunde.

En hund strålede dog over de andre. Det var hollandske Forget Me Not, der vandt begge dage sidste gang, der var udstilling i Herning. I dag blev Forget Me Not handlet af Anouk Huikeshoven, og det gjorde den ikke i 2019. Dengang var det Anouks søster Gwen, der førte ham til sejr. Gwen er i mellemtiden flyttet til Australien, og nu viser Anouk altså, at hun kan følge i sin søsters fodspor med denne smukke hund.

– Det er stort at vinde her i Herning. Der er rigtig mange gode hunde, og det er et flot og velorganiseret show, så det betyder rigtig meget, lød det efterfølgende fra en glad Anouk Huikeshoven

   

Læs også

Store oplevelser med små selskabshunde i Nørager

Klubben for Små Selskabshunde inviterer til udstilling denne weekend i Sortebakkehallerne i Nørager. Her kan besøgende møde hele 25 forskellige racer og opleve glæden ved de populære selskabshunde helt tæt på.

Cavalierklubben skød udstillingsåret i gang i Aunslev

20-01-2026 19:00, af Charlotte Heegård Mortensen

Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Rottweileren blev Årets Hund

12-11-2023 16:12, af Anne Cecilie Sohl

Det var i den grad velfortjent da den smukke svenske rottweiler, Siderotts Atom, vandt titlen som Årets Hund. 

Vi fandt vores blide kæmpe på hundeudstilling

05-11-2017 12:52, af Marie Helene Rigård Rohleder

Et møde med den blide kæmpe live til hundeudstilling for to år siden overbeviste Pia Johansen om, at deres næste hund skulle være en engelsk mastiff, og nu udstiller de Fighter til weekendens hundeudstilling i Herning

Hundekalenderen 2012 kan købes i Herning

03-11-2011 10:09, af Vibe Madsen
Hundekalenderen 2012 er nu kommet på lager. Køb den på vores stand på weekendens DKK-udstilling i Herning.

Prisregn over Herning

12-11-2021 16:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En opdrætterpris og fem hæderstegn i guld er netop blevet uddelt i Store Ring i Herning

Vinder af lørdagens DKK-udstilling

05-11-2011 18:50, af Tine Luther
Det blev en langhåret saluki, der løb med sejren på dagens internationale udstilling i Herning.

De sidste web-tv klip fra Herning

16-11-2011 14:59, af Lærke Eifler
Så er de sidste web-tv klip fra DKK udstillingen i Herning kommet på.

Rekordfelt til juniorhandling i Herning

30-10-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når de unge juniorhandlere træder ind i Store Ring i Herning i weekenden, bliver der trængsel i ringen. Rekordmange har nemlig tilmeldt sig, og det giver lidt logistiske udfordringer

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Hvad skal hunden hedde?

Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende