En dag, der i den grad har stået i juniorhandlingens tegn, sluttede med en flot finale. Men inden da skulle vi som i et rigtig eventyr så grueligt meget igennem.
Til Store Ring i dag var der inviteret et liveorkester til at spille let baggrundsmusik, men det viste sig hurtigt, at hundene blev skræmte over de musikalske ungersvendes udfoldelser. Der var da også stor utilfredshed blandt mange af de udstillere, der nåede at være i ringen, mens orkesteret spillede.
Hurtigt tog udvalget dog beslutning om, at der ikke skulle spilles livemusik, når hundene var i ringen. For naturligvis skal alle hunde have en god oplevelse i Store Ring såvel som i raceringene.
Tidligere på dagen, da juniorhandlerne holdt deres Nordiske Mesterskab, var der også problemer med musikken. Her var der ikke tale om toner, der skræmte fra et liveorkester, men et problem med lydanlægget, som gjorde, at der ikke kom nogen musik.
Som i alle andre eventyr endte det lykkeligt. De smukke hunde fik lov at vise sig frem, og i BIS-finalen stod den svenske dommer Svante Frisk med 10 fantastiske hunde.
En hund strålede dog over de andre. Det var hollandske Forget Me Not, der vandt begge dage sidste gang, der var udstilling i Herning. I dag blev Forget Me Not handlet af Anouk Huikeshoven, og det gjorde den ikke i 2019. Dengang var det Anouks søster Gwen, der førte ham til sejr. Gwen er i mellemtiden flyttet til Australien, og nu viser Anouk altså, at hun kan følge i sin søsters fodspor med denne smukke hund.
– Det er stort at vinde her i Herning. Der er rigtig mange gode hunde, og det er et flot og velorganiseret show, så det betyder rigtig meget, lød det efterfølgende fra en glad Anouk Huikeshoven
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Jesper Østergaard fra Sunds ved Herning har taget utraditionelle midler i brug for at forhindre hunde i at tisse på sin postkasse. Midlerne er ikke bare utraditionelle, de er også ulovlige
For kort tid siden blev årets politihund hædret i Store Ring. Titlen gik til Schæferhunden Konrad med ejer, Rune Egedal, der er politihundefaglig koordinator i Sydøstjyllands Politi.
Sjældent har Store Ring været så smuk som i Herning i år, men hvordan ser der egentlig ud bag Store Ring
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.