Sådan gik det i DcH DM

02-10-2018 14:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ja vi ved godt, at det er over en uge siden, vinderne kunne juble ved DcH DM, men ferier og lignende har gjort, at vi først har billeder og tekst nu. Men bedre sent end aldrig

Copyright Ridehesten.com
Eliteklasse: 1. Simone M. Hartvigsen m. Cava, 2. Vivi Davidsen m. Messi, 3. Martin Nielsen m. Basse

Ved Danmarks civile Hundeførerforenings DM 2018, der blev afviklet i Herning forrige weekend, blev den regerende danmarksmester i agility Henriette Skrøder og hendes border collie ”Lime” detroniseret, idet de blev slået af en anden lokal hundefører.

Henriette Skrøder lå ellers med helt fremme i toppen efter lørdagens 2 fejlfrie gennemløb i klassen for store hunde og kvalificerede sig til søndagens A-finale, men en enkelt lille fejl kostede desværre en diskvalifikation, og dermed mistede hun titlen som danmarksmester.

Danmarksmester i agility
I stedet strøg en anden af klubbens dygtige hundeførere helt til tops og blev til slut kåret som danmarksmester. Morten Juhl Hansen og border collien ”Spottie” præsterede nemlig 3 fejlfrie løb, og i finalen var de blot 1 hundrededel af et sekund foran nr. 2. 

Morten Juhl Hansen fra Bording deltog også med sin anden border collie ”Guide”, og selv om den hund havde dagens hurtigste tid, blev de med en enkelt fejl henvist til en 8. plads. Morten er en meget rutineret hundefører og har også tidligere vundet adskillige titler på såvel nationalt som internationalt niveau.

Men festen sluttede ikke her. Endnu et medlem af klubben besatte nemlig 2. pladsen, idet Kim Gravlund-Krat med border collien ”Ice” også klarede alle 3 løb fejlfrit, men måtte altså se sig slået med 1 hundrededel af et sekund af klubkammeraten Morten Juhl Hansen.

At den lokale DcH Herning klub er totalt dominerende inden for agility i Danmark afspejles også i, at de havde hele 4 hunde med i top fem.

2. plads i rally
Også i disciplinen rally er DcH Herning nu kommet med helt frem. For første gang i klubbens historie lykkedes det nemlig at få en hundefører på sejrsskamlen her, idet Mirjam Dam Andersen med sin hund  ”Caya” af racen Coton de tuléar erobrede en flot 2. plads. Også i rally er konkurrencen knivskarp i toppen, og med 274 point var Mirjam kun 1 point fra 1. pladsen med 275 point.

Mirjam Dam Andersen havde også kvalificeret sig til DM med sin anden Coton de tuléar ”Jojo”, men man kan kun deltage med 1 hund i rally til DM.
Mirjam Dam Andersen er noget af en komet inden for rally og har på kort tid etableret sig i toppen i Danmark og har præsteret stabilt hele sæsonen.

Ros til DcH Herning
Et DM er uden diskussion årets største begivenhed i DcH, og en detaljeret planlægning har stået på i næsten 2 år. En meget præcis og helt igennem nøje planlagt afvikling høstede stor anerkendelse hos såvel deltagere som publikum, og der blev rettet en stor og varm tak til de mange frivillige fra både byrådsmedlem John Thomsen, landsformanden Anette Lunau og lokalformanden Flemming Johansen.

Efter oprydningen kan klubbens medlemmer nu puste ud og se tilbage på en begivenhed, hvor klubånden foldede sig helt ud i den udbredte hjælpsomhed og velvillighed, der blev vist fra både medlemmer og samarbejdspartnere.

Næste år afholdes DcH’s DM i Langeskov på Fyn.

Info

Podiepladser ved DcH DM 2018 i Herning

C-Klasse
1 Kaja Løvendorf m. Simba
2 Trine Alkær Holm m. Tesla
3 Leif Otte m. Sif

B-Klasse
1 Bettina Køllgaard m. Albert
2 Anne Stømgård m. Verdi
3 Elke Reimer m. Bertha

A-Klasse
1 Jette Nybo Andersen m. Pluto
2 Tina Kjærgaard Pedersen m. Caia
3 Pia Swatz m. Aros

Elite -Klasse
1 Simone M. Hartvigsen m. Cava
2 Vivi Davidsen m. Messi
3 Martin Nielsen m. Basse

Rally
1 Charlotte Emborg m. Santos
2 Mirjam D. Andersen m. Caya
3 Charlene Nielsen m. Sitca

AG Lille
1 Henrik Olesen m. Tippi
2 Dennis Eskildsen m. Odin
3 Lillian Rose m. Cindy

AG Mellem
1 Lillian Rose m. Dundee
2 Sara Saron m. Audi
3 Susanne Rødtness m. Easy

AG Stor
1 Morten Juhl Hansen m. Spottie
2. Kim Gravlund-Krat m. Ice
3 Anne Kew m. Merry Hoppins

SPH 1
1 Liselotte Nielsen m. Thilde
2 Hans Jørgen Schmidt m. Cartagena Vento
3 Eva Dybro m. Candy

IPO 3
1 Allan Maindal m Luna
2 Jane Skødsholm m. Edina
3 Jens Nielsen m. Aixa Arko

Læs også

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.

Hundeklub støtter Voice of Pets

10-06-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går skrev vi, at det ser rigtig sort ud for Voice of Pets. Nu melder DcH Kaløvig Hundeklub sig som støtter af organisationen med et arrangement søndag 20. juni

Hvor er Nanna

15-09-2020 12:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der skulle have været en hyggelig konkurrencedag hos DcH i søndags endte desværre med en forsvundet hund, som stadig ikke er fundet

Her er årsvinderne

14-11-2021 18:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er udstillingssæsonen slut, og årsvinderne er blevet fejret. Her får du et overblik og en lille kommentar fra alle vinderne

Alaskan malamut i hestemanegen

09-03-2018 18:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage er der hingstekåring i Herning Messecenter. Det er dog ikke kun heste, der er til arrangementet. Et spand alaskan malamute skal nemlig spille en særlig rolle i gallashowet

Årets Hund: Spændingen udeblev

05-11-2018 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der var lagt op til en spændende afslutning på årets hundeudstillinger, da to hunde lå næsten side om side i kampen om at blive Årets Hund 2018. Hurtigt blev den spænding dog afløst af vished

Foto og HUNDEN i Herning

31-10-2019 12:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Herning er altid noget helt specielt. Her får du lidt info fra vores område på udstillingen

Lørdagens vinder blev ham man ikke glemmer

13-11-2021 18:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en stor dag i Herning er slut. Dagen kulminerede med en Best in Show finale, hvor Forget Me Not  løb med sejren

Dagens BIS Leading Angel's Waltz The Spotlight

13-11-2022 17:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så blev sidste udstillingsdag fløjtet af, og denne søndag gik sejren til Leading Angel's Waltz The Spotlight

Theo fandt forsvunden plejehjemsbeboer og blev Årets Politihund 2017

16-11-2017 15:56, af Marie Helene Rigård Rohleder

Årets Politihund blev hædret til udstillingen i Herning. Theo vandt, fordi han snusede sig frem til en 89-årig dement plejehjemsbeboer, der var forsvundet fra sit hjem

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Lars Løkke og hundene i valgkamp

27-10-2025 14:15, af Ida Pedersen, Moderaterne

Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?