Ved Danmarks civile Hundeførerforenings DM 2018, der blev afviklet i Herning forrige weekend, blev den regerende danmarksmester i agility Henriette Skrøder og hendes border collie ”Lime” detroniseret, idet de blev slået af en anden lokal hundefører.
Henriette Skrøder lå ellers med helt fremme i toppen efter lørdagens 2 fejlfrie gennemløb i klassen for store hunde og kvalificerede sig til søndagens A-finale, men en enkelt lille fejl kostede desværre en diskvalifikation, og dermed mistede hun titlen som danmarksmester.
Danmarksmester i agility
I stedet strøg en anden af klubbens dygtige hundeførere helt til tops og blev til slut kåret som danmarksmester. Morten Juhl Hansen og border collien ”Spottie” præsterede nemlig 3 fejlfrie løb, og i finalen var de blot 1 hundrededel af et sekund foran nr. 2.
Morten Juhl Hansen fra Bording deltog også med sin anden border collie ”Guide”, og selv om den hund havde dagens hurtigste tid, blev de med en enkelt fejl henvist til en 8. plads. Morten er en meget rutineret hundefører og har også tidligere vundet adskillige titler på såvel nationalt som internationalt niveau.
Men festen sluttede ikke her. Endnu et medlem af klubben besatte nemlig 2. pladsen, idet Kim Gravlund-Krat med border collien ”Ice” også klarede alle 3 løb fejlfrit, men måtte altså se sig slået med 1 hundrededel af et sekund af klubkammeraten Morten Juhl Hansen.
At den lokale DcH Herning klub er totalt dominerende inden for agility i Danmark afspejles også i, at de havde hele 4 hunde med i top fem.
2. plads i rally
Også i disciplinen rally er DcH Herning nu kommet med helt frem. For første gang i klubbens historie lykkedes det nemlig at få en hundefører på sejrsskamlen her, idet Mirjam Dam Andersen med sin hund ”Caya” af racen Coton de tuléar erobrede en flot 2. plads. Også i rally er konkurrencen knivskarp i toppen, og med 274 point var Mirjam kun 1 point fra 1. pladsen med 275 point.
Mirjam Dam Andersen havde også kvalificeret sig til DM med sin anden Coton de tuléar ”Jojo”, men man kan kun deltage med 1 hund i rally til DM.
Mirjam Dam Andersen er noget af en komet inden for rally og har på kort tid etableret sig i toppen i Danmark og har præsteret stabilt hele sæsonen.
Ros til DcH Herning
Et DM er uden diskussion årets største begivenhed i DcH, og en detaljeret planlægning har stået på i næsten 2 år. En meget præcis og helt igennem nøje planlagt afvikling høstede stor anerkendelse hos såvel deltagere som publikum, og der blev rettet en stor og varm tak til de mange frivillige fra både byrådsmedlem John Thomsen, landsformanden Anette Lunau og lokalformanden Flemming Johansen.
Efter oprydningen kan klubbens medlemmer nu puste ud og se tilbage på en begivenhed, hvor klubånden foldede sig helt ud i den udbredte hjælpsomhed og velvillighed, der blev vist fra både medlemmer og samarbejdspartnere.
Næste år afholdes DcH’s DM i Langeskov på Fyn.
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
I går skrev vi, at det ser rigtig sort ud for Voice of Pets. Nu melder DcH Kaløvig Hundeklub sig som støtter af organisationen med et arrangement søndag 20. juni
Hvad der skulle have været en hyggelig konkurrencedag hos DcH i søndags endte desværre med en forsvundet hund, som stadig ikke er fundet
På trods af sine ti år er Tiger en af den slags hunde, man skal lige skal holde lidt ekstra øje med, da han arbejder i højt tempo
I denne weekend den 9.-10. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka for alle hundeelskere og hundeinteresserede.
Årets sidste store hundeudstilling, Winter Wonder Show, finder sted den 11. - 12. november 2023 i Messecenter Herning. På mandag er der sidste frist for at tilmelde sig.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?