Ved Danmarks civile Hundeførerforenings DM 2018, der blev afviklet i Herning forrige weekend, blev den regerende danmarksmester i agility Henriette Skrøder og hendes border collie ”Lime” detroniseret, idet de blev slået af en anden lokal hundefører.
Henriette Skrøder lå ellers med helt fremme i toppen efter lørdagens 2 fejlfrie gennemløb i klassen for store hunde og kvalificerede sig til søndagens A-finale, men en enkelt lille fejl kostede desværre en diskvalifikation, og dermed mistede hun titlen som danmarksmester.
Danmarksmester i agility
I stedet strøg en anden af klubbens dygtige hundeførere helt til tops og blev til slut kåret som danmarksmester. Morten Juhl Hansen og border collien ”Spottie” præsterede nemlig 3 fejlfrie løb, og i finalen var de blot 1 hundrededel af et sekund foran nr. 2.
Morten Juhl Hansen fra Bording deltog også med sin anden border collie ”Guide”, og selv om den hund havde dagens hurtigste tid, blev de med en enkelt fejl henvist til en 8. plads. Morten er en meget rutineret hundefører og har også tidligere vundet adskillige titler på såvel nationalt som internationalt niveau.
Men festen sluttede ikke her. Endnu et medlem af klubben besatte nemlig 2. pladsen, idet Kim Gravlund-Krat med border collien ”Ice” også klarede alle 3 løb fejlfrit, men måtte altså se sig slået med 1 hundrededel af et sekund af klubkammeraten Morten Juhl Hansen.
At den lokale DcH Herning klub er totalt dominerende inden for agility i Danmark afspejles også i, at de havde hele 4 hunde med i top fem.
2. plads i rally
Også i disciplinen rally er DcH Herning nu kommet med helt frem. For første gang i klubbens historie lykkedes det nemlig at få en hundefører på sejrsskamlen her, idet Mirjam Dam Andersen med sin hund ”Caya” af racen Coton de tuléar erobrede en flot 2. plads. Også i rally er konkurrencen knivskarp i toppen, og med 274 point var Mirjam kun 1 point fra 1. pladsen med 275 point.
Mirjam Dam Andersen havde også kvalificeret sig til DM med sin anden Coton de tuléar ”Jojo”, men man kan kun deltage med 1 hund i rally til DM.
Mirjam Dam Andersen er noget af en komet inden for rally og har på kort tid etableret sig i toppen i Danmark og har præsteret stabilt hele sæsonen.
Ros til DcH Herning
Et DM er uden diskussion årets største begivenhed i DcH, og en detaljeret planlægning har stået på i næsten 2 år. En meget præcis og helt igennem nøje planlagt afvikling høstede stor anerkendelse hos såvel deltagere som publikum, og der blev rettet en stor og varm tak til de mange frivillige fra både byrådsmedlem John Thomsen, landsformanden Anette Lunau og lokalformanden Flemming Johansen.
Efter oprydningen kan klubbens medlemmer nu puste ud og se tilbage på en begivenhed, hvor klubånden foldede sig helt ud i den udbredte hjælpsomhed og velvillighed, der blev vist fra både medlemmer og samarbejdspartnere.
Næste år afholdes DcH’s DM i Langeskov på Fyn.
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
I går skrev vi, at det ser rigtig sort ud for Voice of Pets. Nu melder DcH Kaløvig Hundeklub sig som støtter af organisationen med et arrangement søndag 20. juni
Hvad der skulle have været en hyggelig konkurrencedag hos DcH i søndags endte desværre med en forsvundet hund, som stadig ikke er fundet
17-årige Sara DeAngelis kunne endnu engang tage titlen som Årets Juniorhandler med sig hjem.
Hundens fotografer havde en travl weekend under DKK’s internationale udstilling i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder, som nu kan ses i vores database
Kennel Sieger's indtog i den grad podiepladserne til dette års Winter Wonder Show i Herning. Og for fjerde gang tog de også titlen som årets opdrætter.
Der var lagt op til en spændende afslutning på årets hundeudstillinger, da to hunde lå næsten side om side i kampen om at blive Årets Hund 2018. Hurtigt blev den spænding dog afløst af vished
Som de fleste ved, er der hundeudstilling i Herning. Her kan man meget mere end at kigge på flotte udstillingshunde. Så Herning Messecenter er et godt sted at bruge sin søndag
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
På flugt fra dyrlægen og gennemblødt af mudder følger Vitus lyden af kirkeklokkerne mod et muligt svar. Men i skumringen ved den gamle landsbykirke finder den sorte, rødøjede hund ham igen, og denne gang er der ingen steder at gemme sig