Den 11 ½ år gamle lhasa apso Maggie har en lang udstillingskarriere bag sig med internationale titler og præmier, og nu kan den føje endnu en roset til samlingen. Årets Veteran 2017 blev Maggie med 15 point. Andenpladsen gik til Bubbleton Feel The Spirit, puli, også med 15 point. Tredjepladsen gik til Leading Angel's Esteemed, australian shepherd, med 13 point. Se hele resultatet her
- Det er jo fantastisk! Det er rigtig mange om buddet i veteranklassen, fordi det er alle de gamle stjerner og vinder-hunde. På udstillingen på Bornholm opdagede jeg, at hun førte, og derfor skulle jeg selvfølgelig til Herning, og se om hun kunne vinde, fortæller Anni Jensen, som har haft Maggie siden hun var hvalp.
Tidligere havde Anni Jensen amerikanske cocker spaniels, men hun gik over til lhasa apso på grund af racens skønhed. Nu har hun 4 lhasa apso, hvor de fleste bliver udstillet. Derhjemme er det Maggie, som styrer flokken.
- Hun er en bestemt dame. Men Maggie har også et rigtig godt temperament, og hun er en sød og klog hund, siger Anni Jensen.
Lidt om lhasa apsoen
I magasinet HUNDEN's raceportræt fra juni 2011 om Lhasa apsoen står der blandt andet: Lhasa apsoen stammer fra højsletterne i Tibet. Den har været anvendt som selskabshund og vagthund i tibetanske klostre, ved hoffet og hos overklassen gennem mange, mange år. Lhasaen blev betragtet som lykkebringer og man mente, at den beskyttede mod onde ånder.
Lhasa apsoens imponerende pels er en historie for sig. Den er, som nævnt, udviklet under barske klimatiske forhold og består af temmelig grove dækhår og en kraftig underuld. Pelsen er sædvanligvis først færdigudvokset, når hunden er 2-3 år gammel. Vil man holde pelsen på sin lhasa apso toptrimmet, kræver det stor omhu og en del arbejde. Hunden skal vaskes ofte – typisk en gang om ugen – og friseres en del. Resultatet er en hund med et helt unikt udseende, der tiltrækker mange blikke.
Læs hele raceportrætter her
Så er det blevet lørdag i Vejen. Her er en oversigt over, hvor du finder de forskellige racer
I morgen går det igen løs i Ballerup. Det er to år siden, vi sidst var der. Sådan så det ud dengang
I den kommende weekend d. 17.-19. juni afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling hos Vejen Idrætscenter. Knap 2.000 hunde og deres ejere lægger vejen forbi hver dag for at konkurrere om at blive dagens bedste hund; det prestigefyldte ”Best in Show”
I denne weekend danner Rønne Stadion rammer for den hidtil største hundeudstilling på Bornholm, arrangeret af Dansk Kennel Klub. I alt når udstillingen op på næsten 4.000 hunde over de to dage og op mod 213 racer på hver udstilling. Det er altså en god anledning til at opleve alverdens spændende hunderacer i alle størrelser og former
Siden Ulf Fjelsted Jørgensen afslørede, at han trækker sig fra Show of Winners har Anne Birgitte Schilling og andre samlet ind til en hyldest for hans store arbejde. Lørdag klokken 14.00 blev han hyldet i Ring M34
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende