Skulle det være den lille amerikanske cocker spaniel, Bonus, eller skulle det være den store muskuløse bullmastiff Ali Honey Dynasty, der skulle blive Årets Hund 2018. Det var det store samtaleemne, da de mange racevindere skulle præsenteres i Store Ring søndag eftermiddag.
Men allerede, da gruppe 2 havde været i ringen, var konkurrencen afgjort. Ali Honey Dynasty vandt ikke gruppen og fik derfor ikke mulighed for at samle bis-point til konkurrencen om Årets Hund, og da Bonus lå et point foran inden konkurrencen, var det hele afgjort.
Derfor var det Michael Kristensen, der jublende kunne løbe i ringen, da Årets Hund skulle præsenteres. Han var tydeligt glad, stolt og overrasket.
– Det er jo det, vi arbejder efter at nå. Men vi havde ikke lige planlagt, at vi skulle vinde med Bonus i år, da han var hvalp i årets første udstilling i Fredericia, lød det fra en overvældet Michael Kristensen.
Juniorhandling
En anden konkurrence, som ikke var afgjort inden Store Ring søndag, var året bedste juniorhandler. Her lå Camille Marie Saugmann Ørbæk et point efter Cecilie Krarup, der ikke kunne deltage i konkurrencen i Herning, da hun er faldet for aldersgrænsen.
Da Camille Marie Saugmann Ørbæk for anden dag i træk gik hele vejen og vandt konkurrencen, endte hun også som årets bedste juniorhandler med Cecilie Krarup på andenpladsen og sidste års vinder Daniel de Silva på tredjepladsen.
– Det er helt vildt fedt, lød det efterfølgende fra en glad årsvinder, mens Cecilie Krarup ikke havde samme begejstring.
– Jeg havde jo godt på fornemmelsen, at hun ville vinde, og det var virkelig svært at sidde som tilskuer og ikke kunne være inde i ringen, lød det fra en skuffet men fattet andenvinder.
Avl afgjort af tragedie
Årets Avlshund blev porcelainen Flushtimes Hey You Woman ejet af Michael Allerup Nielsen. For ham var det specielt at stå som vinder af konkurrencen med en race, som optrådte på en dansk hundeudstilling for første gang i Fredericia i år.
– Jeg er imponeret over, hvordan dommere og folk har taget imod porcelainen som ny race, fortalte Michael Allerslev Nielsen efterfølgende.
På andenpladsen kom grand danoisen The King And I Prince Arthur ejet af Maibritt Larsen. Her fik tårerne frit løb, da den stolte og flotte grand danois afgik ved døden for to måneder siden.
– Jeg var slet ikke sikker på, jeg ville være kommet i dag, men mine hvalpekøbere mente, jeg ville fortryde, hvis jeg ikke gjorde, og det har de nok ret i. Men det er lidt hårdt at være her lige nu, fortalte Maibritt Larsen.
The King And I Prince Arthur blev syg, mens familien var på ferie i Italien, og da de kom hjem, kunne de se, der ikke var noget at gøre.
Uffe hin royale
En anden stor hund, som blev hædret, var årets veteran. Ikke overraskende gik den titel til newfoundlænderen Newetta’s Uffe Royal, der har en flot karriere bag sig og som nu også kan kalde sig Årets Veteran 2018.
– Det er noget særligt at vinde Årets Veteran med så stor en hund. De store hunde har jo ikke tradition for at blive så gamle, og så er det fantastisk at have en stor hund på 9½ år, der viser, at det godt kan lade sig gøre, lød det fra ejer Susanne Jensen.
På andenpladsen kom lhaso apsoen, Medoc Incredible Kundo.
Debutanten
Prisen som Årets Opdrætte gik til Angelic Staff med deres staffordshire bullterriere.
– Det er helt uvirkeligt. Det er første år, vi stiller op, så vi er meget overraskede og glade, fortalte Alissa Justine Weber Bech.
På andenpladsen kom Of Trebons Berger Blanc med deres hvide schweiziske hyrdehunde.
Alt i alt var det en fantastisk weekend i Herning, hvor alt klappede, og det hele sluttede af med en velfortjent hyldest af årets flotteste hunde og bedste handlere.
Vi glæder os allerede nu til næste års udstillinger går i gang til februar i Fredericia
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Når de unge juniorhandlere træder ind i Store Ring i Herning i weekenden, bliver der trængsel i ringen. Rekordmange har nemlig tilmeldt sig, og det giver lidt logistiske udfordringer
I disse dage er der hingstekåring i Herning Messecenter. Det er dog ikke kun heste, der er til arrangementet. Et spand alaskan malamute skal nemlig spille en særlig rolle i gallashowet
Et møde med den blide kæmpe live til hundeudstilling for to år siden overbeviste Pia Johansen om, at deres næste hund skulle være en engelsk mastiff, og nu udstiller de Fighter til weekendens hundeudstilling i Herning
Nogle hunde har det bare i sig. Den danske spids ludvig må siges at være en af dem
Som de fleste ved, er der hundeudstilling i Herning. Her kan man meget mere end at kigge på flotte udstillingshunde. Så Herning Messecenter er et godt sted at bruge sin søndag
Der er lagt op til noget af en spændende eftermiddag i Herning søndag, når konkurrencerne om årets hunde skal afgøres
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?