Skulle det være den lille amerikanske cocker spaniel, Bonus, eller skulle det være den store muskuløse bullmastiff Ali Honey Dynasty, der skulle blive Årets Hund 2018. Det var det store samtaleemne, da de mange racevindere skulle præsenteres i Store Ring søndag eftermiddag.
Men allerede, da gruppe 2 havde været i ringen, var konkurrencen afgjort. Ali Honey Dynasty vandt ikke gruppen og fik derfor ikke mulighed for at samle bis-point til konkurrencen om Årets Hund, og da Bonus lå et point foran inden konkurrencen, var det hele afgjort.
Derfor var det Michael Kristensen, der jublende kunne løbe i ringen, da Årets Hund skulle præsenteres. Han var tydeligt glad, stolt og overrasket.
– Det er jo det, vi arbejder efter at nå. Men vi havde ikke lige planlagt, at vi skulle vinde med Bonus i år, da han var hvalp i årets første udstilling i Fredericia, lød det fra en overvældet Michael Kristensen.
Juniorhandling
En anden konkurrence, som ikke var afgjort inden Store Ring søndag, var året bedste juniorhandler. Her lå Camille Marie Saugmann Ørbæk et point efter Cecilie Krarup, der ikke kunne deltage i konkurrencen i Herning, da hun er faldet for aldersgrænsen.
Da Camille Marie Saugmann Ørbæk for anden dag i træk gik hele vejen og vandt konkurrencen, endte hun også som årets bedste juniorhandler med Cecilie Krarup på andenpladsen og sidste års vinder Daniel de Silva på tredjepladsen.
– Det er helt vildt fedt, lød det efterfølgende fra en glad årsvinder, mens Cecilie Krarup ikke havde samme begejstring.
– Jeg havde jo godt på fornemmelsen, at hun ville vinde, og det var virkelig svært at sidde som tilskuer og ikke kunne være inde i ringen, lød det fra en skuffet men fattet andenvinder.
Avl afgjort af tragedie
Årets Avlshund blev porcelainen Flushtimes Hey You Woman ejet af Michael Allerup Nielsen. For ham var det specielt at stå som vinder af konkurrencen med en race, som optrådte på en dansk hundeudstilling for første gang i Fredericia i år.
– Jeg er imponeret over, hvordan dommere og folk har taget imod porcelainen som ny race, fortalte Michael Allerslev Nielsen efterfølgende.
På andenpladsen kom grand danoisen The King And I Prince Arthur ejet af Maibritt Larsen. Her fik tårerne frit løb, da den stolte og flotte grand danois afgik ved døden for to måneder siden.
– Jeg var slet ikke sikker på, jeg ville være kommet i dag, men mine hvalpekøbere mente, jeg ville fortryde, hvis jeg ikke gjorde, og det har de nok ret i. Men det er lidt hårdt at være her lige nu, fortalte Maibritt Larsen.
The King And I Prince Arthur blev syg, mens familien var på ferie i Italien, og da de kom hjem, kunne de se, der ikke var noget at gøre.
Uffe hin royale
En anden stor hund, som blev hædret, var årets veteran. Ikke overraskende gik den titel til newfoundlænderen Newetta’s Uffe Royal, der har en flot karriere bag sig og som nu også kan kalde sig Årets Veteran 2018.
– Det er noget særligt at vinde Årets Veteran med så stor en hund. De store hunde har jo ikke tradition for at blive så gamle, og så er det fantastisk at have en stor hund på 9½ år, der viser, at det godt kan lade sig gøre, lød det fra ejer Susanne Jensen.
På andenpladsen kom lhaso apsoen, Medoc Incredible Kundo.
Debutanten
Prisen som Årets Opdrætte gik til Angelic Staff med deres staffordshire bullterriere.
– Det er helt uvirkeligt. Det er første år, vi stiller op, så vi er meget overraskede og glade, fortalte Alissa Justine Weber Bech.
På andenpladsen kom Of Trebons Berger Blanc med deres hvide schweiziske hyrdehunde.
Alt i alt var det en fantastisk weekend i Herning, hvor alt klappede, og det hele sluttede af med en velfortjent hyldest af årets flotteste hunde og bedste handlere.
Vi glæder os allerede nu til næste års udstillinger går i gang til februar i Fredericia
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
Den smukke bullmastiff Ali Honey Dynasty, i daglig tale Innit, vinder Best In Show til søndagens udstilling i Herning, og derefter blev den kåret som Årets Hund 2017
Kennel Sieger's indtog i den grad podiepladserne til dette års Winter Wonder Show i Herning. Og for fjerde gang tog de også titlen som årets opdrætter.
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Lørdagens BIG gik til ruhåret standard gravhund, Hodja's Darwin.
Når de unge juniorhandlere træder ind i Store Ring i Herning i weekenden, bliver der trængsel i ringen. Rekordmange har nemlig tilmeldt sig, og det giver lidt logistiske udfordringer
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.