Årets Hund: Spændingen udeblev

05-11-2018 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der var lagt op til en spændende afslutning på årets hundeudstillinger, da to hunde lå næsten side om side i kampen om at blive Årets Hund 2018. Hurtigt blev den spænding dog afløst af vished

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Skulle det være den lille amerikanske cocker spaniel, Bonus, eller skulle det være den store muskuløse bullmastiff Ali Honey Dynasty, der skulle blive Årets Hund 2018. Det var det store samtaleemne, da de mange racevindere skulle præsenteres i Store Ring søndag eftermiddag.

Men allerede, da gruppe 2 havde været i ringen, var konkurrencen afgjort. Ali Honey Dynasty vandt ikke gruppen og fik derfor ikke mulighed for at samle bis-point til konkurrencen om Årets Hund, og da Bonus lå et point foran inden konkurrencen, var det hele afgjort.

Derfor var det Michael Kristensen, der jublende kunne løbe i ringen, da Årets Hund skulle præsenteres. Han var tydeligt glad, stolt og overrasket.

– Det er jo det, vi arbejder efter at nå. Men vi havde ikke lige planlagt, at vi skulle vinde med Bonus i år, da han var hvalp i årets første udstilling i Fredericia, lød det fra en overvældet Michael Kristensen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Juniorhandling
En anden konkurrence, som ikke var afgjort inden Store Ring søndag, var året bedste juniorhandler. Her lå Camille Marie Saugmann Ørbæk et point efter Cecilie Krarup, der ikke kunne deltage i konkurrencen i Herning, da hun er faldet for aldersgrænsen.

Da Camille Marie Saugmann Ørbæk for anden dag i træk gik hele vejen og vandt konkurrencen, endte hun også som årets bedste juniorhandler med Cecilie Krarup på andenpladsen og sidste års vinder Daniel de Silva på tredjepladsen.

– Det er helt vildt fedt, lød det efterfølgende fra en glad årsvinder, mens Cecilie Krarup ikke havde samme begejstring.

– Jeg havde jo godt på fornemmelsen, at hun ville vinde, og det var virkelig svært at sidde som tilskuer og ikke kunne være inde i ringen, lød det fra en skuffet men fattet andenvinder.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Avl afgjort af tragedie
Årets Avlshund blev porcelainen Flushtimes Hey You Woman ejet af Michael Allerup Nielsen. For ham var det specielt at stå som vinder af konkurrencen med en race, som optrådte på en dansk hundeudstilling for første gang i Fredericia i år.

– Jeg er imponeret over, hvordan dommere og folk har taget imod porcelainen som ny race, fortalte Michael Allerslev Nielsen efterfølgende.

På andenpladsen kom grand danoisen The King And I Prince Arthur ejet af Maibritt Larsen. Her fik tårerne frit løb, da den stolte og flotte grand danois afgik ved døden for to måneder siden.

– Jeg var slet ikke sikker på, jeg ville være kommet i dag, men mine hvalpekøbere mente, jeg ville fortryde, hvis jeg ikke gjorde, og det har de nok ret i. Men det er lidt hårdt at være her lige nu, fortalte Maibritt Larsen.

The King And I Prince Arthur blev syg, mens familien var på ferie i Italien, og da de kom hjem, kunne de se, der ikke var noget at gøre.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Uffe hin royale
En anden stor hund, som blev hædret, var årets veteran. Ikke overraskende gik den titel til newfoundlænderen Newetta’s Uffe Royal, der har en flot karriere bag sig og som nu også kan kalde sig Årets Veteran 2018.

– Det er noget særligt at vinde Årets Veteran med så stor en hund. De store hunde har jo ikke tradition for at blive så gamle, og så er det fantastisk at have en stor hund på 9½ år, der viser, at det godt kan lade sig gøre, lød det fra ejer Susanne Jensen.

På andenpladsen kom lhaso apsoen, Medoc Incredible Kundo.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Debutanten
Prisen som Årets Opdrætte gik til Angelic Staff med deres staffordshire bullterriere.

– Det er helt uvirkeligt. Det er første år, vi stiller op, så vi er meget overraskede og glade, fortalte Alissa Justine Weber Bech.

På andenpladsen kom Of Trebons Berger Blanc med deres hvide schweiziske hyrdehunde.

Alt i alt var det en fantastisk weekend i Herning, hvor alt klappede, og det hele sluttede af med en velfortjent hyldest af årets flotteste hunde og bedste handlere.

Vi glæder os allerede nu til næste års udstillinger går i gang til februar i Fredericia

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.

Sådan gik det i DcH DM

02-10-2018 14:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ja vi ved godt, at det er over en uge siden, vinderne kunne juble ved DcH DM, men ferier og lignende har gjort, at vi først har billeder og tekst nu. Men bedre sent end aldrig

Herning: Simone triumferer i juniorhandlingfinalen

09-11-2024 15:45, af Cecilie Friis Amstrup

Simone Riisgaard Kristiansen tog sejren i lørdagens juniorhandlingfinale ved Winter Wonder Show i Herning og sikrer sig samtidig titlen som Årets Juniorhandler. 

Lhasa apsoen Maggie er Årets Veteran 2017

15-11-2017 15:34, af Marie Helene Rigård Rohleder

De gamle stjerner blev også hyldet på DKK's udstilling i Herning og her gik den flotte titel som Årets Veteran 2017 til lhasa apsoen Medoc Imagination, i daglig tale Maggie, og ejeren Anni Jensen

Vinderen af Hunden.dk's konkurrence i Herning

09-11-2011 09:57, af Vibe Madsen
Så er den heldige vinder af Hunden.dk's konkurrence i forbindelse med årets traditionelle udstilling i Herning fundet.

Årets hunde

01-11-2015 19:51, af Tine Luther
Alle Dansk Kennel Klubs årskonkurrencer blev afsluttet i dag i Herning.

Corona i Herning: Bliv testet

20-11-2021 19:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er konstateret smitte hos flere deltagere på udstillingen i Herning. Derfor opfordres alle, der var på udstillingen til at lade sig teste

Mathilde tog juniorhandlingen lørdag

12-11-2022 14:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter endnu en flot juniorhandlingkonkuurence kunne Mathilde Bekker glæde sig over at have vundet denne lørdag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.