Vi er på gåtur hundene og jeg. Jeg går med to hunde inde i et parcelhuskvarter. Vi går på fortovet og hundene går og snuser alt det de har lyst til og det er meget i dag.
På den anden side af vejen kommer der en mand med to små selskabshunde. Da de ser os trækker de voldsomt over mod os. Det er tydeligt, at de vil hilse på mine hunde (snude-til -snude). Mine hunde er derimod helt upåvirkede af situationen, for vi hilser aldrig på fremmede hunde når vi er ude at gå tur. Manden med de to hunde har sit hyr med dem, for de er temmeligt opsatte på at komme over på vores fortov, så han må trække af med dem mod deres vilje.
Det er let at passere fremmede hunde når mine har denne vane med ikke at hilse på andre hunde de møder, på gåtur og på træningspladsen. Jeg går altid og smiler for mig selv, når vi let og i stilhed passerer andre hunde. Mine hunde trækker ikke mod den anden hund og gør ikke af den. De er vant til at vi bare passerer.
At lade hunde hilse på fremmede hunde er efter min mening både tåbeligt og en rigtig dårlig ide.
Får ens hund et hak i snuden af en fremmed hund så bliver den måske utryg ved andre hunde fremover og der er risiko for at den viderefører den adfærd den selv er blevet udsat for.
Snude-hilsen er heller ikke hverken nødvendig eller velegnet som socialiseringsredskab. Det er fuldstændig unødvendigt at bruge snude-hilsen til at socialisere sin hund. Det kan gøres på mange andre måder. Se mit blogindlæg: Socialisering og miljøtræning er ikke kun opdrætterens ansvar.
Læs mere om Socialisering og miljøtræning her
Snude-hilsen kan gøre din hund utryg. Det er der to primære årsager til. Den første er at hunde foretrækker at nærme sig hinanden fra siden, da det er et signal om at de er venlige. Det er ikke muligt i snor. Hunde der mødes i snor går som regel direkte mod hinanden og det kan opfattes som provokerende adfærd af den anden hund. Den anden grund er at en hund der har fået en dårlig oplevelse med en anden hund på gåtur kan fremadrettet være aggressiv mod fremmede hunde.
Jeg opfatter det som misforstået venlighed over for ens hund at lade den trække over mod andre hunde for at stikke sin snude direkte op i hovedet på andre hunde.
God fornøjelse til dem der vil risikere deres hunds velbefindende, fordi de lader dem snuse til de tilfældige hunde de møder.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Jeg kan bestemt ikke lide at blive nappet i fingrene når jeg vil give hunden en godbid. Det kan være ret voldsomt at blive nappet i fingrene og det kan være alt fra et lille nap der næsten ikke kan mærkes til at blodet springer og plaster må findes frem
Det er efterhånden en del år siden jeg begyndte at bruge klikker i min hundetræning og det har vist sig at være en af de bedre ideer for både hunden og mig. Vores relation er klart forbedret at at jeg har lært hunden at tænke selv
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Jeg opfordrer altid kommende hvalpekøbere til at gøre sig tanker om, hvad deres krav til den voksne hund er, før hvalpen flytter ind. Jo mere afklarede de er med hensyn til husreglerne for hvad hvalpen må og ikke må, jo bedre er de forberedt. At afklare reglerne på forhånd gør dagligdagen lettere, når de efter kort tid får den lille spilopmager hjem
Vi har været i kontakt med hovedforfatteren til den undersøgelse, vi skrev om i går. Undersøgelsen viste, at antallet af alvorlige hundebid var tredoblet de sidste 20 år. John Tulloch fastholder, at der er et problem
Massage er en god ting. Det synes Hope også
Vi elsker at tage på ferie med vores hunde og det gør de også. Ferie med hunde er for os altid noget der foregår i bilen, så de steder vi kan køre til er der vi tager hen
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.