Vi er på gåtur hundene og jeg. Jeg går med to hunde inde i et parcelhuskvarter. Vi går på fortovet og hundene går og snuser alt det de har lyst til og det er meget i dag.
På den anden side af vejen kommer der en mand med to små selskabshunde. Da de ser os trækker de voldsomt over mod os. Det er tydeligt, at de vil hilse på mine hunde (snude-til -snude). Mine hunde er derimod helt upåvirkede af situationen, for vi hilser aldrig på fremmede hunde når vi er ude at gå tur. Manden med de to hunde har sit hyr med dem, for de er temmeligt opsatte på at komme over på vores fortov, så han må trække af med dem mod deres vilje.
Det er let at passere fremmede hunde når mine har denne vane med ikke at hilse på andre hunde de møder, på gåtur og på træningspladsen. Jeg går altid og smiler for mig selv, når vi let og i stilhed passerer andre hunde. Mine hunde trækker ikke mod den anden hund og gør ikke af den. De er vant til at vi bare passerer.
At lade hunde hilse på fremmede hunde er efter min mening både tåbeligt og en rigtig dårlig ide.
Får ens hund et hak i snuden af en fremmed hund så bliver den måske utryg ved andre hunde fremover og der er risiko for at den viderefører den adfærd den selv er blevet udsat for.
Snude-hilsen er heller ikke hverken nødvendig eller velegnet som socialiseringsredskab. Det er fuldstændig unødvendigt at bruge snude-hilsen til at socialisere sin hund. Det kan gøres på mange andre måder. Se mit blogindlæg: Socialisering og miljøtræning er ikke kun opdrætterens ansvar.
Læs mere om Socialisering og miljøtræning her
Snude-hilsen kan gøre din hund utryg. Det er der to primære årsager til. Den første er at hunde foretrækker at nærme sig hinanden fra siden, da det er et signal om at de er venlige. Det er ikke muligt i snor. Hunde der mødes i snor går som regel direkte mod hinanden og det kan opfattes som provokerende adfærd af den anden hund. Den anden grund er at en hund der har fået en dårlig oplevelse med en anden hund på gåtur kan fremadrettet være aggressiv mod fremmede hunde.
Jeg opfatter det som misforstået venlighed over for ens hund at lade den trække over mod andre hunde for at stikke sin snude direkte op i hovedet på andre hunde.
God fornøjelse til dem der vil risikere deres hunds velbefindende, fordi de lader dem snuse til de tilfældige hunde de møder.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Jeg opfordrer altid kommende hvalpekøbere til at gøre sig tanker om, hvad deres krav til den voksne hund er, før hvalpen flytter ind. Jo mere afklarede de er med hensyn til husreglerne for hvad hvalpen må og ikke må, jo bedre er de forberedt. At afklare reglerne på forhånd gør dagligdagen lettere, når de efter kort tid får den lille spilopmager hjem
Det er nærliggende at sige nej, når hvalpen eller den voksne hund gør noget den ikke må. Især er det umiddelbart en dårlig ide at sige nej, når det er til en hvalp. For hvordan skulle den forstå den kommando? Har vi lært den nej kommandoen eller er det bare en refleks hos os at sige nej? Jeg synes i det hele taget det er problematisk at sige nej til sin hund, uanset om det er en hvalp eller en voksen hund uden at tilbyde en anden alternativ adfærd som erstatning for det den ikke må
Jeg kan bestemt ikke lide at blive nappet i fingrene når jeg vil give hunden en godbid. Det kan være ret voldsomt at blive nappet i fingrene og det kan være alt fra et lille nap der næsten ikke kan mærkes til at blodet springer og plaster må findes frem
Vi har været i kontakt med hovedforfatteren til den undersøgelse, vi skrev om i går. Undersøgelsen viste, at antallet af alvorlige hundebid var tredoblet de sidste 20 år. John Tulloch fastholder, at der er et problem
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Vi er på genbrugspladsen, Zacho og jeg, hvor vi kigger på maskiner, biler og mennesker der smider deres affald i containere. Han er nysgerrig og vil egentligt bare tættere på det hele, også gravemaskinen for at se hvad det er for noget. Vi sætter os på god afstand og spiser godbidder mens han er helt opslugt af alt det der sker omkring ham. Efter at have kigget på det hele i omkring 5 minutter kører vi igen
Det er efterhånden en del år siden jeg begyndte at bruge klikker i min hundetræning og det har vist sig at være en af de bedre ideer for både hunden og mig. Vores relation er klart forbedret at at jeg har lært hunden at tænke selv
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.