Grunden til at jeg tager dette emne op, er selvom der er meget fokus på socialisering og miljøtræning af hvalpe, både hos opdrættere og i nogen grad også hos familierne hvor hvalpene flytter til, ser jeg efterfølgende indimellem eksempler på at det ikke bliver vedligeholdt med dårligere fungerende hunde som resultat.
Den gængse opfattelse er at socialisering og miljøtræning skal foretages inden hvalpen er 12-16 uger gammel. Det er i den periode det er særlig vigtigt at fokusere på denne træning. Træningen giver en god basis for at gøre hundehvalpen tryg i mange situationer. Efter de 12-16 uger lukker det såkaldte socialiseringsvindue. At vinduet lukker betyder ikke at det er værdiløst at fortsætte socialisering og miljøtræningen, men at effekten af træningen er mindre.
Socialisering og miljøtræning er således ikke en engangs-træning hvalpen får hos opdrætteren og i bedste fald de første måneder hos den nye familie. Det er med socialisering og miljøtræning som med træning i motionscenter. Holdes træningen ikke ved lige, skrumper musklerne. Sådan er det også med socialisering og miljøtræningen. Holdes den ikke ved lige kan hunden blive mindre tryg i nye situationer eller hurtigere blive mentalt fyldt op.
Heldigvis er den mentale robusthed, ligesom med muskler til at genoptræne. Jeg har bemærket at hunde, der har være godt socialiseret og miljøtrænet er betydeligt hurtigere at genoptræne i forhold til en hvalp der ikke var blevet trænet overhovedet.
Det er min erfaring at fortsat socialiserings træning livet igennem bidrager til en velstimuleret og tryg hund med en god mental robusthed.
Hvad er det så, det socialisering og miljøtræning?
Socialisering er at se og mødes med andre levende væsener, både mennesker og dyr.
Ved socialisering på mennesker er det mange typer og aldre jeg tænker på. Udover at møde børn og voksne er det også værd at fokusere på mennesker i forskelligt arbejdstøj, forskellige hudfarver, mænd med skæg og skaldede mennesker. Derudover har jeg lagt mærke til at sproget betyder noget for hunden.
Jeg har selv oplevet når et menneske taler med accent reagerer nogle hunde med at holde afstand, gø eller at gå sin vej. En af vores hvalpekøbere er berider og han tager hunden med på arbejde på rideskolen. En af de ansatte var fra Polen og talte med accent. Hunden gøede lidt af ham i starten fordi den synes han var usædvanlig og der gik noget tid før hunden accepterede ham.
Socialisering med andre dyr og hunde behøver ikke at være ved at lukke dem ind i en indhegning og lade dem lege selv. Bare det at kigge på andre dyr er tilstrækkeligt for gode resultater når der snakkes om socialisering.
Vi har selv god erfaring ved at gå en tur med de hunde der skal socialiseres. Mens de går og snuser i vejkanten med ca 2 meters afstand kigger de hinanden an. På mit hvalpetræningshold er fælles gåtur i byen en fast del af træningen. Det er ikke ualmindeligt at hvalpeejere bemærker hvor usædvanligt rolige hundene er.
Miljøtræning er at tage hunden med til steder den ikke er vant til at være. Min tommelfingerregel er at man skal gå derhen hvor man ikke bor. Det vil sige bor man på landet skal hunde ind til byen og omvendt. Miljøtræning er at se trafik, gågade, banegård, høje bygninger, parker, skov, marker osv.
Ikke bare gå den samme tur to gange om dagen. Kom nu afsted med din hvalp og unghund, ud at gå ture nye steder se og snuse til verden. Den vil elske dig for det.
Læs eventuelt mere i bogen Valpesocialisering af norske Gry Løberg
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Vi er på genbrugspladsen, Zacho og jeg, hvor vi kigger på maskiner, biler og mennesker der smider deres affald i containere. Han er nysgerrig og vil egentligt bare tættere på det hele, også gravemaskinen for at se hvad det er for noget. Vi sætter os på god afstand og spiser godbidder mens han er helt opslugt af alt det der sker omkring ham. Efter at have kigget på det hele i omkring 5 minutter kører vi igen
Vi har været i kontakt med hovedforfatteren til den undersøgelse, vi skrev om i går. Undersøgelsen viste, at antallet af alvorlige hundebid var tredoblet de sidste 20 år. John Tulloch fastholder, at der er et problem
Vi har føjet en ny hund til vores lille kennelfamilie og hvalpen Zacho er flyttet ind hos os. Zacho kom hertil som 8 uger gammel, og er ligesom vores andre hunde, en welsh springer spaniel. Han er den første hund vi har importeret fra Holland.
For mig er det vigtigt at vi giver vores hunde, både hvalpe og voksne en palette af forskellige indtryk, så de vedbliver at være trygge og nysgerrige livet igennem. Det er bare så meget nemmere at have en hund der er tryg. En hund man altid kan tage med sig i forvisning om at det bliver en dejlig tur med gode oplevelser for begge. Derfor går jeg så meget op i at tage hundene og hvalpene med på oplevelsesture, for at de på egen hånd kan opleve verden uden for matrikelnummeret
Jeg kan bestemt ikke lide at blive nappet i fingrene når jeg vil give hunden en godbid. Det kan være ret voldsomt at blive nappet i fingrene og det kan være alt fra et lille nap der næsten ikke kan mærkes til at blodet springer og plaster må findes frem
Vores hunde elsker at gå tur. Især er vores mellemste hund Essie klar når der rasles med nøgler eller hundesnore. Hun er altid frisk på en gåtur. Vi kalder hende i sjov husets gåturs junkie, men det passer meget godt på hvor meget det betyder for hende at komme ud og få luftet ørene og noget i næsen.
Træner vi hund eller træner hunden os? Det er da et underligt spørgsmål, for selvfølgelig træner vi hunden. Når vi får en lille sød hundehvalp tager de fleste af os til hvalpemotivation, hvor vi kan træne vores hund og arbejde med basisprincipper, samtidig med at vi får nogle gode stunder med den lille og skaber en god relation
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.