Det er meget forskelligt fra race til race og individ til individ hvor vigtige godbidderne er for dem. Nogle hunde er tilfredse med noget der ligner savsmuld, hvor andre skal have noget lækkert for at ville arbejde hurtigt og fokuseret.
Godbidder bruges som belønning for at have gjort det rigtige: hunden kom hjem, da der blev kaldet, bolden blev bragt tilbage og så videre.
Vil du selv arbejde for mindstelønnen spørger jeg bare og hvorfor skulle din hund lave førsteklasses arbejde for gennemsnitskiks?
Hvorfor ikke gøre det nemt for dig selv og give hunden ordentlige godbidder når i træner?
Min påstand er at en høj løn for veludført arbejde, altså lækre godbidder for et hurtigt tilbageløb på indkald øger hundens interesse i at komme hjem. Hunde er primitive og gør det der kan betale sig. Hvorfor skulle hunden opgive det den er ved for en tør kiks?
Kort sagt så er det min erfaring at gode godbidder øger hundens træningslyst markant.
Gode godbidder bidrager til gode træningssessioner og derigennem et godt forhold. Kort sat så er du, i hundens verdensbillede, værd at være sammen med. Det kan betale sig at være sammen med dig. Vil du have lidt bedre resultater end du har nu, så er min opfordring at betale med godbidder hunden er vild med.
En anden grund til at fokusere på godbidder, er at vi har forstyrrelser vi skal overvinde når vi træner. For at få et godt træningspas skal vi som hundefører være vigtige for hunden. Det kan vi blandt andet blive ved at betale med lækre godbidder når vi træner.
De forstyrrelser vi har når vi træner er det der konkurrerer med os om hundens opmærksomhed. Det kan være at være at vi er udendørs, andre hunde, fært, løbetid, andre dyr, trafik, lyde osv.
Kan vi ikke vinde over forstyrrelserne på træningspladsen og beholde hundens opmærksomhed kan vi ikke træne. Så simpelt er det
For eksempel kan jeg fint træne med tørfoder når vi træner indendørs, men prøver jeg at give det udenfor falder det ofte ud af munden. Her er godbidden blevet ligegyldig. Ved udendørs træning skal betalingen ofte sættes op. Der skal gives bedre godbidder.
Hvad er så bedre godbidder? Det er noget du skal eksperimentere med. Du skal finde ud af hvad din hund godt kan lide. Når du så har fundet ud af hvad der virker, så skift mellem forskellige slags ellers kan du ende med en hund der kun vil træne på roastbeef og det var heller ikke meningen at du skulle ende med en kræsen hund.
Godbidder jeg har succes med er: tørret and, tørret kylling, ostehaps, stegt bacon, bagte suppekødboller/-skinketern og rester af steg. Jeg blander flere ting sammen, så jeg kan belønne særlig god adfærd med særligt lækker godbid.
Under træning fungerer brug af godbidder bedst når de er små og lette at spise så vi hurtigt kan komme videre i programmet. På den måde holdes koncentrationen og træningsflow oppe.
Vær opmærksom på at for nogle hunde og i nogle situationer kan godbidder også blive for gode. Så gode at de slet ikke kan fokusere på træningen. Her skal der arbejdes den anden vej.
Prøv det og se hvad det gør for din hunds fokus og motivation.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
For mig er det vigtigt at vi giver vores hunde, både hvalpe og voksne en palette af forskellige indtryk, så de vedbliver at være trygge og nysgerrige livet igennem. Det er bare så meget nemmere at have en hund der er tryg. En hund man altid kan tage med sig i forvisning om at det bliver en dejlig tur med gode oplevelser for begge. Derfor går jeg så meget op i at tage hundene og hvalpene med på oplevelsesture, for at de på egen hånd kan opleve verden uden for matrikelnummeret
Træner vi hund eller træner hunden os? Det er da et underligt spørgsmål, for selvfølgelig træner vi hunden. Når vi får en lille sød hundehvalp tager de fleste af os til hvalpemotivation, hvor vi kan træne vores hund og arbejde med basisprincipper, samtidig med at vi får nogle gode stunder med den lille og skaber en god relation
Vi er på genbrugspladsen, Zacho og jeg, hvor vi kigger på maskiner, biler og mennesker der smider deres affald i containere. Han er nysgerrig og vil egentligt bare tættere på det hele, også gravemaskinen for at se hvad det er for noget. Vi sætter os på god afstand og spiser godbidder mens han er helt opslugt af alt det der sker omkring ham. Efter at have kigget på det hele i omkring 5 minutter kører vi igen
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Vores hunde elsker at gå tur. Især er vores mellemste hund Essie klar når der rasles med nøgler eller hundesnore. Hun er altid frisk på en gåtur. Vi kalder hende i sjov husets gåturs junkie, men det passer meget godt på hvor meget det betyder for hende at komme ud og få luftet ørene og noget i næsen.
Vi har været i kontakt med hovedforfatteren til den undersøgelse, vi skrev om i går. Undersøgelsen viste, at antallet af alvorlige hundebid var tredoblet de sidste 20 år. John Tulloch fastholder, at der er et problem
Det er efterhånden en del år siden jeg begyndte at bruge klikker i min hundetræning og det har vist sig at være en af de bedre ideer for både hunden og mig. Vores relation er klart forbedret at at jeg har lært hunden at tænke selv
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse