BLOG: Aktiv hund om sommeren: Go eller no-go?

22-05-2022 08:48, af Karoline Sidelmann Brinch

Sommeren nærmer sig med varme og hastige skridt, men hvordan er det med træning i sommervarmen. Det kan du læse om her

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Nu nærmer sommeren sig, og de lune sommertemperaturer er ved at indfinde sig. Som hunde- og løbetræner får jeg derfor ofte spørgsmålet, om man må løbe/træne/gå lange ture med sin hund? Og på mange sider kan man læse opslag om, at undgå motion når temperaturen er XX eller YY. Ud fra mine egne erfaringer og ved at læse interviews med eksperter indenfor dette felt, vil jeg gerne dele lidt mere info på dette felt – og måske hjælpe til at punktere et par myter. Forstå mig ret: Varmt vejr KAN være en risiko ift. overophedning af hunde, og det er noget, vi skal tage meget alvorligt! Men som du kan læse mere om nedenfor, så er der faktisk en del andre faktorer, som er mindst ligeså vigtige. Så hedeslag hos hunde forekommer ikke kun om sommeren!

Hele interviewet med de to eksperter kan læses her

 

Og her få du hovedpointerne ift. overophedning og træning:

1) “One size doesn’t fit all”! = ingen hunde er ens, så diverse “regler” om, hvornår man må løbe med sin hund giver sjældent mening. Selv heller ikke indenfor samme race. Nogle hunde er ok med at løbe/træne/gå langt i lunt vejr - andre har det svært. Så selvom din hund kan løbe eller træne, er det ikke sikkert din makkers hund kan - og vice versa. Og hvordan hunden har det afhænger selvfølgelig også af træningsintensiteten, pauser, luftfugtigheden, adgang til vand mv.

2) Det allervigtigste: Lær DIN hund at kende! Hvornår og hvordan viser din hund tegn på, at den trænger til pause eller det er for varmt? Lær hundens signaler at kende, og stop mens legen er god. Særligt “hypede” hunde kan have svært ved selv at sige stop, så her skal man være ekstra opmærksom. Og en hund som normalt har stor energi i træningen og fx løber foran til canicross, må ikke pludselig “hænge” ved siden af eller bagved eller virke træt. Stop altid /tag pause og giv vand inden hunden viser tegn på træthed.

3) Dårlig form og overvægt - samt “højspændte” hunde er de største risikofaktorer ift overophedning. Disse hunde kan også få det for varmt selvom udetemperaturen er lav! Så hold din hund i god form, slank - og hold som nævnt ekstra øje med den, hvis det tænder nemt og ikke selv kan sige fra. Træn gerne ”ro”, så hunden bliver bedre til at slappe af i pauserne i træningen. Og er din hund i dårlig form, så husk at der skal trænes langsomt op med mange pauser.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

4) Tilpas altid turen/træningen til hunden - og spring over hvis du er i tvivl. Løb/træn i lavere tempo, i skyggen og hold flere pauser og sørg for vand/muligheder for at bade. Gør ruten eller træningssessionen kortere og gå hjem hvis du føler, at det er blevet for varmt, eller hunden begynder at virke træt. Er du i tvivl om vejret er for varmt, så tag turen eller træningen på et andet tidspunkt hvor det er mere køligt. Husk i øvrigt at bruge tempereret vand, hvis du køler din hund ned før/under/efter træning. Vær også opmærksom på at træne på steder, hvor der ikke er varm asfalt.

5) Det er vigtigt at holde sin hund i træning også om sommeren. For som nævnt ovenfor er overvægt og dårlig kondition medvirkende faktorer til at hunde overopheder. Så tilpas din træning som nævnt ovenfor og træn tidligt/sent hvor det er køligere: Suppler gerne med fx svømning, waterwalking og gåture isf. mere højintens træning. I Danmark er vi jo så heldige, ofte at have kølige morgener og aftener selv om sommeren – så langt de fleste uger kan man finde køligere tidspunkter at træne på.

Frida og jeg træner hele sommeren men i modsætning til efterår/vinter/forårstræningen, så er der ingen højintense pas fx med træk/cykling. I stedet får hun lov til at løbe en del ture fri i hundeskoven, og når det er køligt, løber vi nogle mere rolige canicross-ture – og tager en masse lange gåture. Og supplerer med hundefitness og svømning. Alt sammen tilpasset vejret og hendes energiniveau. Selvom Frida har en tyk pels, så tolererer hun varme godt – og vi har vandret mange længere ture også om sommeren. Jeg tror bestemt, at det bl.a. er fordi hun er i god form og vant til at bevæge sig – og hun er heller ikke typen der stresser op, men er god til at sige til og fra. Og så elsker hun at bade – så vores sommerture har altid masser and vandstop.

 

Så nyd en aktiv sommer med din hund – med omtanke og sund fornuft – og altid på hundens præmisser - er der ingen grund til at gå i sommerdvale. Tværtimod.

Rigtig god sommer ønsker Frida & Line

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

BLOG: Vi kombinerer arbejde, træning og ferie

19-10-2023 08:05, af Anne Cecilie Sohl

Sommerferien er slut og i år var skolernes sommerferie særlig lang - nemlig hele 6 uger. Jeg er selv pædagog og derfor tilknyttet SFO’en på skolen og havde derfor 'kun' de normale tre ugers sommerferie. Udover, at være i SFO’en brugte jeg (og mine kollegaer) også tid på, at planlægge det nye skoleår og her kunne James være med.
I ugerne hvor vi havde ferie var vi på små éndags ture, hvor vi også kan fik trænet. Sidst, men ikke mindst, kommer vi også til at kunne bruge vores ferieoplevelser sammen med James i skolen, når vi er tilbage på arbejde efter ferien.

BLOG: SUP med PUP

21-06-2023 11:57, af Karoline Sidelmann Brinch

Paddleboard (SUP=stand up paddle) med hund (=PUP) er blevet "det nye sort": En sjov og hyggelig sommeraktivitet med din hund. Og også en af forhindringerne til efterårets K9-biathlons. Læs mere her om, hvordan I får en god start.

BLOG: En god skolehund er også en god familiehund

16-06-2023 13:32, af Yasmin Bøllehuus

Når James ikke er på arbejde som skolehund, er han familiehund. Han bor sammen med mig, min mand, vores datter (på 2 år) og vores anden hund Riley. Min mand Mads går på jagt og drømmer også om, at James kan komme lidt med en gang imellem og hente en and eller gås, hvis han skyder sådan en

BLOG: Aktiv hund i sommervarmen?

20-05-2021 17:00, af Karoline Sidelmann Brinch

Nu begynder dagene med lunere vejr at dukke op, så hvordan forholder man sig til træning med sin hund?

BLOG: Vores hunde lever det fede liv... eller gør de?

27-01-2023 08:28, af Karoline Sidelmann Brinch

Januar er nytårsfortsætternes tid - og mange går måske på slankekur, fordi de godt ved, at der er kommet et par kilo for meget på sidebenene. Men hvad med hunden? Flere og flere hunde vejer for meget. Og det virker desværre som om, at overvægt hos vores hunde på vej til at blive "det nye normal". Og det egentlig fair overfor hunden, når vi ved, hvor skadeligt det er for deres livskvalitet og livslængde?

BLOG: Hip hurra for hundeløb!

21-04-2021 08:49, af Karoline Sidelmann Brinch

Et år med HPM Dirty Paws - løbeklub for hund og ejer

BLOG: Hjerne og hjerte. Lidt om stress hos hunde

07-01-2021 08:14, af Karoline Sidelmann Brinch

Forsøger du at køre din hund træt med motion? Eller er du derimod bange for at stresse din hund med motion? Så husk på at både hjerne og hjerte har brug for aktivitet  og hvile

BLOG: Sommerferie: På hundevenlig vandretur

20-07-2021 10:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi elsker at holde ferie med Frida. Og mange ferierejser kan heldigvis sagtens være hundevenlige, hvis man planlægger lidt og træner med sin hund inden

BLOG: Mandagsglæde: Mørkeleg i mudderet!

09-11-2020 12:09, af Karoline Sidelmann Brinch

Selvom vejret inviterer til sofahygge og varme drikke, så er det altså stadig fedt at komme ud at løbe

BLOG: Kender du typen?: Pølseindfanger eller legedræber: Lidt om indkald og dårlige vaner.

09-07-2021 11:52, af Karoline Sidelmann Brinch

Et perfekt indkald kræver masser af træning. Og det er ikke ualmindeligt, at der sniger sig dårlige vaner ind undervejs. 

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Bjarke Kirkegaard Nielsen
20 24 29 30
bkn@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Pas på poterne i frostvejret: Vejsalt er smertefuldt

28-11-2023 13:21, af Anne Cecilie Sohl

Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.

Højsæson for den smitsomme kennelhoste

27-11-2023 09:37, af Anne Cecilie Sohl

Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.

"Aktive hunde er lykkelige hunde"

28-11-2023 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.  

OVERBLIK: Sådan lufter du hunden i kulden

15-01-2021 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is

Hjælp til hundens angst for fyrværkeri

29-11-2023 10:00, af Anne Cecilie Sohl

Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Sjovt adventsløb for hund og ejer

29-11-2023 12:00, af Anne Cecilie Sohl

Har dig og din hund brug for at komme ud og bevæge jer efter en julefrokost, eller elsker du bare at bevæge dig med din hund? Så er Canicross adventsløbet i Mariager lige noget for dig.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker