BLOG: Aktiv hund om sommeren: Go eller no-go?

22-05-2022 08:48, af Karoline Sidelmann Brinch

Sommeren nærmer sig med varme og hastige skridt, men hvordan er det med træning i sommervarmen. Det kan du læse om her

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Nu nærmer sommeren sig, og de lune sommertemperaturer er ved at indfinde sig. Som hunde- og løbetræner får jeg derfor ofte spørgsmålet, om man må løbe/træne/gå lange ture med sin hund? Og på mange sider kan man læse opslag om, at undgå motion når temperaturen er XX eller YY. Ud fra mine egne erfaringer og ved at læse interviews med eksperter indenfor dette felt, vil jeg gerne dele lidt mere info på dette felt – og måske hjælpe til at punktere et par myter. Forstå mig ret: Varmt vejr KAN være en risiko ift. overophedning af hunde, og det er noget, vi skal tage meget alvorligt! Men som du kan læse mere om nedenfor, så er der faktisk en del andre faktorer, som er mindst ligeså vigtige. Så hedeslag hos hunde forekommer ikke kun om sommeren!

Hele interviewet med de to eksperter kan læses her

 

Og her få du hovedpointerne ift. overophedning og træning:

1) “One size doesn’t fit all”! = ingen hunde er ens, så diverse “regler” om, hvornår man må løbe med sin hund giver sjældent mening. Selv heller ikke indenfor samme race. Nogle hunde er ok med at løbe/træne/gå langt i lunt vejr - andre har det svært. Så selvom din hund kan løbe eller træne, er det ikke sikkert din makkers hund kan - og vice versa. Og hvordan hunden har det afhænger selvfølgelig også af træningsintensiteten, pauser, luftfugtigheden, adgang til vand mv.

2) Det allervigtigste: Lær DIN hund at kende! Hvornår og hvordan viser din hund tegn på, at den trænger til pause eller det er for varmt? Lær hundens signaler at kende, og stop mens legen er god. Særligt “hypede” hunde kan have svært ved selv at sige stop, så her skal man være ekstra opmærksom. Og en hund som normalt har stor energi i træningen og fx løber foran til canicross, må ikke pludselig “hænge” ved siden af eller bagved eller virke træt. Stop altid /tag pause og giv vand inden hunden viser tegn på træthed.

3) Dårlig form og overvægt - samt “højspændte” hunde er de største risikofaktorer ift overophedning. Disse hunde kan også få det for varmt selvom udetemperaturen er lav! Så hold din hund i god form, slank - og hold som nævnt ekstra øje med den, hvis det tænder nemt og ikke selv kan sige fra. Træn gerne ”ro”, så hunden bliver bedre til at slappe af i pauserne i træningen. Og er din hund i dårlig form, så husk at der skal trænes langsomt op med mange pauser.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

4) Tilpas altid turen/træningen til hunden - og spring over hvis du er i tvivl. Løb/træn i lavere tempo, i skyggen og hold flere pauser og sørg for vand/muligheder for at bade. Gør ruten eller træningssessionen kortere og gå hjem hvis du føler, at det er blevet for varmt, eller hunden begynder at virke træt. Er du i tvivl om vejret er for varmt, så tag turen eller træningen på et andet tidspunkt hvor det er mere køligt. Husk i øvrigt at bruge tempereret vand, hvis du køler din hund ned før/under/efter træning. Vær også opmærksom på at træne på steder, hvor der ikke er varm asfalt.

5) Det er vigtigt at holde sin hund i træning også om sommeren. For som nævnt ovenfor er overvægt og dårlig kondition medvirkende faktorer til at hunde overopheder. Så tilpas din træning som nævnt ovenfor og træn tidligt/sent hvor det er køligere: Suppler gerne med fx svømning, waterwalking og gåture isf. mere højintens træning. I Danmark er vi jo så heldige, ofte at have kølige morgener og aftener selv om sommeren – så langt de fleste uger kan man finde køligere tidspunkter at træne på.

Frida og jeg træner hele sommeren men i modsætning til efterår/vinter/forårstræningen, så er der ingen højintense pas fx med træk/cykling. I stedet får hun lov til at løbe en del ture fri i hundeskoven, og når det er køligt, løber vi nogle mere rolige canicross-ture – og tager en masse lange gåture. Og supplerer med hundefitness og svømning. Alt sammen tilpasset vejret og hendes energiniveau. Selvom Frida har en tyk pels, så tolererer hun varme godt – og vi har vandret mange længere ture også om sommeren. Jeg tror bestemt, at det bl.a. er fordi hun er i god form og vant til at bevæge sig – og hun er heller ikke typen der stresser op, men er god til at sige til og fra. Og så elsker hun at bade – så vores sommerture har altid masser and vandstop.

 

Så nyd en aktiv sommer med din hund – med omtanke og sund fornuft – og altid på hundens præmisser - er der ingen grund til at gå i sommerdvale. Tværtimod.

Rigtig god sommer ønsker Frida & Line

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

BLOG: Kom godt i gang med canicross

23-10-2020 12:09, af Karoline Sidelmann Brinch

Jeg får rigtig mange spørgsmål fra løbere og hundejere om, hvordan man bedst kommer i gang med at løbe med sin hund. Først og fremmest vil jeg sige, at der er mange ”rigtige” veje til målet. Meget afhænger af, hvad du gerne vil opnå, din hunds temperament og hvordan den ellers er trænet.

BLOG: Hader du også at løbe? Så canicross i stedet!

02-12-2020 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du svært ved at finde motivation til at motionere? Så kan din hund måske være løsningen....

BLOG: Sommerferie: På hundevenlig vandretur

20-07-2021 10:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi elsker at holde ferie med Frida. Og mange ferierejser kan heldigvis sagtens være hundevenlige, hvis man planlægger lidt og træner med sin hund inden

BLOG: Vores hunde lever det fede liv... eller gør de?

27-01-2023 08:28, af Karoline Sidelmann Brinch

Januar er nytårsfortsætternes tid - og mange går måske på slankekur, fordi de godt ved, at der er kommet et par kilo for meget på sidebenene. Men hvad med hunden? Flere og flere hunde vejer for meget. Og det virker desværre som om, at overvægt hos vores hunde på vej til at blive "det nye normal". Og det egentlig fair overfor hunden, når vi ved, hvor skadeligt det er for deres livskvalitet og livslængde?

Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del I. Opvarmning.

16-10-2021 13:40, af Karoline Sidelmann Brinch

Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen

BLOG: Husk lige tandbørsten!

18-01-2022 08:26, af Karoline Sidelmann Brinch

Mange af os hundeejere vil gøre næsten alt for, at vores hunde får lange og lykkelige liv. Så hvorfor er det stadig så svært at huske tandbørstningen, selvom manglende tandhygiejne har stor indflydelse på vores hundes livskvalitet

BLOG: Er din hund fit eller fed

04-03-2021 15:26, af Karoline Sidelmann Brinch

I dag er ”World obesity day” altså dagen med fokus på overvægt, som er et stigende problem hos mennesker - og også hos vores hunde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.