I hundens knæled findes to korsbånd, det forreste og det bagerste, og her er de med til at stabilisere leddet. I lighed med mennesker, kan hundens korsbånd gå i stykker og springe, hvilket påvirker knæleddets funktion, og er forbundet med udtalt smerte og halthed.
Hvorfor springer hundens korsbånd?
Som følge af anatomiske forhold i knæleddet er det oftest hundens forreste knæled, der går i stykker, og korsbåndet kan enten springe helt eller delvist.
Korsbåndet kan springe som følge af en pludselig og voldsom kraftpåvirkning. Det kan eksempelvis ske, hvis hunden laver en uheldig bevægelse – ofte i høj fart.
Korsbåndet kan dog også gå i stykker ved mindre kraftpåvirkninger. Det kan ske, hvis hunden lider af en kronisk ledsygdom, der kan medvirke til at korsbåndet ødelægges og bliver svagt.
Symptomer på korsbåndsskade
De mest almindelige symptomer på korsbåndskade hos hunde er:
Hunden bliver pludselig halt
Der kan ses en hævelse omkring knæleddet
Hunden holder bagbenet let bøjet og kun potens tåspidser støtter på underlaget
Alle hunde kan få en korsbåndsskade, men det ses dog typisk hos de større og tunge hunderacer.
Fremtiden for en hund med korsbåndsskade
Oftest er en operation nødvendigt hos hunde med korsbåndsskader, for at sikre at hunden kan få et fornuftigt og aktivt liv. Der findes forskellige typer af operationer, hvor de nyeste metoder virker ved at ændre på knæets form, så korsbåndet overflødiggøres. Operationen skal følges op af fornuftig genoptræning.
Fremtidsudsigterne for en hund efter en korsbåndoperation er god især hvis tilstanden behandles hurtigt efter at skaden er opstået. Er en underliggende ledsygdom årsag til overrivningen, er der en væsentlig risiko for at det andet korsbånd også er svagt og kan springe.
Er du i tvivl om hvorvidt din hund har en korsbåndsskade, bør du kontakte din dyrlæge.
/Astrid Holtet, dyrlæge
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Om lidt er det juleaften – og så fyldes de danske hjem med gæster, mad og julesang. Det er en tid hvor familien samles og hygger sig, men hvad er en god juleaften for vores firbenede familiemedlemmer?
Her får du klummen fra det nyeste nummer af HUNDEN
Om lidt blive hyldebærrene modne, men lige nu hænger de grønne bær i klaser og er så småt begyndt at tage lidt farve. Så inden længe ligger de på jorden – lige til at spise for en uerfaren hund eller en hvalp.
Lune nachos med guacamole og masser af ost – hvad kan være bedre? Eller avocado spist direkte fra skallen? Mums! Men er avocado egentlig sundt for vore hunde?
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.