- Agria afsætter hvert år en del af præmieindkomsten til fordel for forskning. På hunde- og katteområdet gør vi det i samarbejde med Svensk Kennelklub, siger Pekka Olsson, chef for veterinære strategier hos Agria Dyreforsikring. Agria stræber efter at flere sygdomme skal forebygges, diagnosticeres og behandles. I 2015 delte Agrias Forskningsfond 5 millioner ud til forskellige projekter på Sveriges landbrugsuniversitet, Københavns Universitet og veterinærhøjskolen i Oslo. Man kan ansøge om forskningsmidler i perioden mellem den 1. juli og den 1. oktober. Forskeren skal være tilknyttet et universitet, en forskningsinstitution eller andre relevante organisationer, for eksempel et dyrehospital. Om forskningsfonden Agrias Forskningsfond er til for at fremme forskning om selskabsdyr inden for veterinærmedicin, genetik og etologi, men også forskning om selskabsdyrenes psykiske, sociale og økonomiske betydning. Målet er, at forskningsresultaterne skal have praktisk anvendelse og give gode forudsætninger for fremgangsrigt avlsarbejde, bedre dyresundhed og dyrehold. For ansøgning eller mere information, læs mere via linket under billedet til højre. /Pressemeddelelse fra Agria Dyreforsikring
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.