I Svendborg er et par politianmeldt for at have snydt flere hvalpekøbere for flere tusinde kroner.
Parret, hvor det især er kvinden, der har stået for salgsannoncer af hvalpene, har lagt annoncer på DBA med hvalpe, der er blandinger af springer, border collie og japansk spids. Prisen for en hvalp har været 6000 kroner, men man skulle også lige betale et depositum på 2000 kroner for at reservere en hvalp.
– Generelt skal man aldrig betale et depositum, inden man har set hundene og mødt personerne. Det kan selvfølgelig være fristende i en tid, hvor det er svært at finde en hund, men det er bare en rigtig dårlig ide, lyder det fra adfærdskonsulent hos DKK, Lise Lotte Christensen.
Netop de 2000 kroner er blevet kimen til hele misæren. For mens flere end hundrede personer har betalt de 2000 kroner, er der meget få, der har fået deres depositum tilbage.
Det har givet parret en fortjeneste på mere end 200.000 kroner.
Svindlen har stået på siden januar, og i BT fremgår det, at manden i parret har erkendt, at svindlen skyldes ham, da han har et stofmisbrug og skylder penge til kedelige typer.
Indtil videre har mindst 46 anmeldt sagen til politiet, mens mindst 27 planlægger at anmelde det.
Lise Lotte Christensen er fortørnet over parrets udspekulerede svindel.
– Det helt store problem i denne sag er jo, at man snyder mennesker, der har glædet sig til at få en hund. Det er simpelthen kynisk at svindle på den måde og lege med folks følelser, siger hun og fortsætter:
– Men i en tid, hvor der er så stor efterspørgsel på hunde, så vil der være svindlere derude, der forsøger at tjene penge på det. Derfor er det bare så vigtigt, at man køber hvalpe af opdrættere, der er medlem af Dansk Kennel Klub. For så har man en organisation, der kan validere det opdræt, man vil købe en hund fra.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
Karantæne og hjemsendelse har betydet, at flere danskere end før har anskaffet sig en ny følgesvend. Særligt mange små hunde har fundet nye hjem. Ekspert rådgiver om de små hundes særlige behov og adfærd
Så er det blevet juleaften, og vi vil gerne ønske alle vores læsere glædelig jul
Et vietnamesisk ægtepar oplevede deres værste mareridt, da de var indlagt med corona
Går du og venter spændt på, om den internationale udstilling i Roskilde bliver til noget, så må du vente lidt endnu
Forskere har fundet en ny coronavirus, der stammer fra hunde. De mener dog ikke, at der er grund til bekymring
Der er konstateret corona hos tre hunde på minkfarme med smitte, men det er værst for katte
Dansk Folkepartis Hans Kristian Skibby efterlyser coronastøtte til dyrepensioner
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.