Kynisk svindelsag: Se jer for

05-08-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny svindelsag med hundehvalp har set dagens lys. DKK kalder svindlen kynisk og opfordrer til, at man støtter organiserede opdrættere

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto fra facebookgruppe

 

I Svendborg er et par politianmeldt for at have snydt flere hvalpekøbere for flere tusinde kroner.

Parret, hvor det især er kvinden, der har stået for salgsannoncer af hvalpene, har lagt annoncer på DBA med hvalpe, der er blandinger af springer, border collie og japansk spids. Prisen for en hvalp har været 6000 kroner, men man skulle også lige betale et depositum på 2000 kroner for at reservere en hvalp.

– Generelt skal man aldrig betale et depositum, inden man har set hundene og mødt personerne. Det kan selvfølgelig være fristende i en tid, hvor det er svært at finde en hund, men det er bare en rigtig dårlig ide, lyder det fra adfærdskonsulent hos DKK, Lise Lotte Christensen.

Netop de 2000 kroner er blevet kimen til hele misæren. For mens flere end hundrede personer har betalt de 2000 kroner, er der meget få, der har fået deres depositum tilbage.

Det har givet parret en fortjeneste på mere end 200.000 kroner.

Svindlen har stået på siden januar, og i BT fremgår det, at manden i parret har erkendt, at svindlen skyldes ham, da han har et stofmisbrug og skylder penge til kedelige typer.

Indtil videre har mindst 46 anmeldt sagen til politiet, mens mindst 27 planlægger at anmelde det.

Lise Lotte Christensen er fortørnet over parrets udspekulerede svindel.

– Det helt store problem i denne sag er jo, at man snyder mennesker, der har glædet sig til at få en hund. Det er simpelthen kynisk at svindle på den måde og lege med folks følelser, siger hun og fortsætter:

– Men i en tid, hvor der er så stor efterspørgsel på hunde, så vil der være svindlere derude, der forsøger at tjene penge på det. Derfor er det bare så vigtigt, at man køber hvalpe af opdrættere, der er medlem af Dansk Kennel Klub. For så har man en organisation, der kan validere det opdræt, man vil købe en hund fra.

Lise Lotte Christensen opfordrer kommende hvalpekøbere til at gå ind på Købhund, hvor man finder opdrættere fra Dansk Kennel Klub.

 

 

Læs også

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

DKK: Træning kan genoptages fra 14. april

08-04-2020 14:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når påsken er overstået, kan du igen komme til træning med din hund, såfremt det foregår i små grupper og tager hensyn til retningslinjerne mod smitte af Covid-19

DKK aflyser første udstilling i 2021

24-11-2020 10:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Drømmen om et almindeligt udstillingsår i 2021 er allerede brast. Udstillingen i Fredericia er aflyst

Randers Dyrehospital viser samfundssind

05-08-2020 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Langt de fleste kenneler har oplevet en vanvittig stigning i antallet af henvendelser om hvalpekøb under coronakrisen. Det tager Randers Dyrehospital nu konsekvensen af

Corona i Herning: Bliv testet

20-11-2021 19:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er konstateret smitte hos flere deltagere på udstillingen i Herning. Derfor opfordres alle, der var på udstillingen til at lade sig teste

Finske hunde sporer coronasmitte

24-09-2020 14:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Finlands hovedstad har man nu også sat coronahunde ind i lufthavnen 

Video: Vise ord fra Tamas Jakkel

17-03-2020 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en video fortæller præsident for FCI Tamas Jakkel om sine tanker omkring coronavirus og ikke mindst World Dog Show. Se videoen her

Roskilde 2019: Første danske CACIB til dansk/svensk gårdhund blev norsk

09-05-2020 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse