Hunden Vega er på toppen igen efter uheld med due

30-08-2017 14:59, af Marie Helene Rigård Rohleder

En vild tag-fat mellem to alaskan malamute endte galt, da en due pludselig landede foran dem. Hunden Vega fik brud på hoften, men efter lang tids genoptræning er den igen klar til at trække slæden

Copyright Ridehesten.com

Marianne Neldeberg havde taget den lange vej til Prag i Tjekkiet for at hente sin nye alaskan malamute hvalp, Vega. Tilbage i Danmark tog deres ældre alaskan malamute, Sirius, godt imod lille Vega, og de to tumlede derudad.

Da Vega er et år, går det galt. Ude på græsplænen har Vega grebet fat i et stykke legetøj, og Sirius sætter efter hende, som de plejer at gøre, når de leger tag-fat. Forskellen denne gang er, at der ud af det blå lander en stor due foran den legende Vega. Hunden stopper op, og Sirius, som kommer susende bagfra, forsøger forgæves at hoppe over sin legekammerat. I stedet rammer den store hanhund Vega på siden, som sætter i et højt hyl.

20 minutter senere ankommer Marianne Neldeberg til dyrlægen med en Vega i store smerter. Et røntgenbillede viser en lang brudlinje på venstre hofteskål. Hun får at vide, at Vega skal slappe af, så skal det nok gå over. Men Vega bliver ved med at halte. Derfor tager Marianne Neldeberg sin elskede hund med til kiropraktor, og det viser sig at være den helt rigtige beslutning. Marianne Neldeberg får lov til at arbejde hjemmefra, for nu skal hun lave øvelser med Vega seks gange om dagen, og de skal gå korte ture på max 10 minutter op til 10 gange om dagen. Den rutine fortsætter i seks måneder, og så begynder den intensive svømmetræning. Heldigvis hjælper træningen, og i april måned i år bliver Vega erklæret rask.

– Jeg frygtede sommetider, at hun ikke vil komme sig over det. Men i dag er Vega en frisk og kærlig hund. Når vi tager op til vores hytte i Norge, og jeg finder hundeselen frem, kan hun slet ikke være i sig selv af begejstring. Hun elsker at trække, siger Marianne Neldeberg.

Læs også

Undgå uheld med løse hunde på stranden

28-09-2023 08:52, af Thomas Bach Jensen

Pr. 1. oktober er det igen tilladt at lade hunden gå løs på de danske strande – men kun hvis den ikke risikerer at forvolde andre skade. 

Blodtransfusion – hvordan og hvorfor?

21-10-2022 09:58, af Astrid Gerd Holtet

Ved nogle sygdomme eller uheld, kan man opleve at dyrlægen anbefaler en blodtransfusion – vi ser lidt på hvornår hunde kan have gavn af en blodtransfusion og hvordan en transfusion kan foregå

Inkontinens – når hunden ikke kan holde sig

16-08-2022 08:09, af Astrid Gerd Holtet

Inkontinens er en manglende evne til at holde på vandet, og tilstanden ses oftest hos ældre hunde

Nu kan man selv lave en hurtig test for borrelia

04-04-2012 09:54, af Tine Luther
Borrelia overføres til mennesker via skovflåtbid, og formentlig smittes et par tusinde personer hvert år i Danmark. Sygdommen kan i værste fald give følelsesløshed og lammelser, sådan som det skete for politikeren Mimi Jakobsen. Det er vigtigt at påvise sygdommen tidligt, da sygdommen effektivt kan behandles med antibiotika. Trix borreliatest er en ny test, hvor man selv kan påvise, om skovflåten er inficeret med borrelia.

Er din nye hvalp sund og rask?

23-05-2017 09:31, af Tine Luther
Mange danskere køber hvert år syge og ulovligt importerede hundehvalpe. Det resulterer i mistrivsel, store dyrlægeregninger til den nye hundeejer og i værste fald, at familiens nye bedste ven må aflives. Agria Dyreforsikring giver gode råd til, hvordan du køber en sund og glad hvalp.

Politihund skal ikke aflives

26-11-2022 09:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet

Mere eller mindre skøre regler

12-12-2011 14:16, af Tine Luther
Verden over findes der mange regler om det at have hund. Nogle regler er ganske relevante, mens andre er ret mærkelige – i hvert fald set med danske øjne. Se her nogle eksempler – lige fra regler om kurser før anskaffelse af hund til forbud af spiritusudskænkning til hunde.

BLOG: Udstilling Herning

15-11-2019 12:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende

Jul uden chokolade

18-12-2011 08:19, af Tine Luther
Julens fristelser er mange. En af dem er chokolade. Fald ikke for fristelsen til at stikke din 4-benede ven en stang chokolade, for gudespisen er giftig for hunde. Chokolade er den største kilde til forgiftning blandt de danske hunde, og selv meget små doser forgifter.

Blot et par sugetabletter eller tyggegummi med xylitol kan være livsfarlige for din hund

26-11-2021 09:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sødestoffet xylitol er farligt for hunde, fordi det sænker blodsukkeret og kan give forgiftning. Tandpasta, tyggegummi, slik og sukkerfrie varer er eksempler på produkter, der kan indeholde xylitol. Selv en lille mængde xylitol kan få hunden til at få et livstruende fald i blodsukkerniveauet. Alle produkter der indeholder xylitol, bør derfor altid opbevares utilgængeligt for hunden. Agria Dyreforsikring giver her en oversigt over symptomerne, mængden af xylitol der er farlig for hunden, og hvordan du skal behandle hunden i tilfælde af, at din hund har indtaget produkter med xylitol

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Vitus og hundestjernen - 11. December

11-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.