Samantha Wolf havde kun haft den 10 uger gamle dværgpinscher Bailey i en uge, da det utænkelige skete. I en legesyg jagt på Samanthas tre katte i sofaen fik den lille hund overbalance og faldt den lange vej fra armlænet til gulvet. Så skreg Bailey!
– Jeg panikkede og var ikke i tvivl, om at hun havde brækket noget, siger Samantha. Hun ringede straks til vagtdyrlægen i håbet om, at dyrlægen kunne komme til hende, da Samantha ikke selv havde kørelejlighed. Dyrlægen forsikrede hende, at de ud fra hundens symptomer kunne vente til dagen efter. I det følgende døgn lå Bailey helt stille, da smerterne forhindrede den i at bevæge sig.
To dyrlægebesøg skulle der til
Dagen efter tog Samantha Bailey til en dyrlæge på det nærliggende dyrehospital og fik hunden tjekket. Dyrlægen der tilså hunden forsøgte at tage et røntgenbillede uden held. De fik kun slørede billede ud af røngtenmaskinen. Han besluttede at intet var brækket, og sendte dem hjem. Frustreret og ked af det, måtte Samantha og Bailey tage hjem med beskeden på snarlig bedring og lidt smertestillende.
Da der dagen efter stadig ingen bedring var at se, besluttede Samantha at tage hunden til sin egen dyrlæge.
– Jeg var sikker på at der måtte være noget brækket, og jeg kunne mærke og se, at hunden havde meget ondt, siger Samantha. Hendes egen dyrlæge var ikke et minut i tvivl om at benet var brækket. Dette kunne de nye røntgenbilleder bekræfte. Hundens højre bagben var knækket midt over i et ukompliceret brud.
Den lille figther er på benene igen
Samantha ringede til det første dyrehospital for at fortælle dem om hændelsen. Sekretæren som Samantha snakkede med kunne sagtens forstå hendes frustration over hundens første behandling og viderestillede hende til direktøren. Han var ligeledes chokeret over fejlen og lovede straks at snakke med den dyrlæge der havde tilset hunden. Dyrehospitalet tilbød derefter at varetage behandlingen til halv pris, og besluttede efter korrespondance med Samanthas egen dyrlæge, at det bedste ville være at operere hunden. Efter nøje overvejelse besluttede Samantha sig for at tage imod tilbuddet. Hermed blev den lille dværgpinscher altså opereret tre dage efter det over én meter lange fald fra sofaen. Der blev indopereret en lille plade i Baileys højre bagben, som kan side der resten af Baileys liv. Bruddet sad midt på knoglen, og pladen vil derfor ikke kunne forstyrre Baileys vækst.
I dag, fem dage efter den vellykkede operationen har den lille hund det allerede meget bedre.
– Hun er ved godt mod. Hun hopper rundt på alle fire ben og er glad og leger, siger Samantha. Bailey skal fortsat have smertestillende i tre uger og vil om cirka fire uger være helt rask.
Engelsk turist på Bali flygtede fra hund og endte med et brækket ben i en dyb brønd
Som lørdagens sidste oplæg på DKK’s inspirationsdage fortalte Jens Glavind og DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky om megatrends
En stigende tendens til at filme kæledyr i unaturlige og ubehagelige situationer, der deles som underholdning på internettet, får nu en af landets største grupper af dyrehospitaler til at advare mod at optage og dele disse videoer. I mange tilfælde kan situationerne gøre skade på dyrene og føre til manglende tillid til kæledyrsejeren eller ligefrem angst hos kæledyrene, lyder det
Kreds 1 i DKK inviterer til dyrlægeaften om demens hos hunde d. 29 november i Rødovre med besøg af dyrlæge og forsker fra universitetshospitalet for familiedyr
Tør hoste, der kommer når hunden er ophidset, kan være tegn på luftrørskollaps
Boehringer Ingelheim har undersøgt, hvad der skal til, før hundeejere vælger en ny dyrlæge. Det handler hverken om pris eller åbningstider. Den moderne hundeejer vil først og fremmest have tryghed
Hunde kan udvikle betændelse i et eller flere led, og med betændelse følger smerte og ubehag
I den søde decembertid er det vigtigt at skelne mellem egne og hundens behov, når det kommer til mad og motion. Dyrlæge giver tre vigtige råd til, hvordan du er god ved din hund under festlighederne
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende