Weekenden startede faktisk allerede fredag, da jeg tog til landholdstræning sammen med de seks andre, som også kunne kvalificere sig til NM 2019. Det var en rigtig hyggelig træning, og vi lærte en masse. Virkelig godt arrangement, som virkelig styrker juniorhandling og juniorhandlerne.
Men lørdag d.2/11 tog vi afsted mod Herning tidligt om morgenen. Men det er jeg jo efterhånden vant til. Vi udstillede i raceringen, og det gik fint. Så flyttede vi vores ting og hunde over til store ring, og så gjorde jeg mig ellers klar til juniorhandlingen. Men da jeg endelig var klar, var dommerne stadigvæk i gang med at dømme minierne, da der er var 24 deltagere. Hold da op, det var helt surrealistisk at kigge på. Men langt om længe blev det maxiernes tur, og så var vi ellers på. Zac var bare på og klar til at løbe rundt i ringen med mig. Han gjorde det bare godt, og vi endte med at få en andenplads, hvilket jeg var godt tilfreds med. Dette medvirkede dog også til at alt nu kunne ske med hensyn til kvalifikationen til NM.
Søndag d.3/11 var dagen hvor alt kunne ske. Enten kunne jeg gå hen og kvalificere mig til NM og få en samlet fjerdeplads i årskonkurrencen om årets juniorhandler ellers kunne jeg gå hen og få en samlet femte plads, og ikke kvalificere mig til NM. Igen, så gik det godt i raceringen. Og igen blev det tid til juniorhandling. Zac og jeg gjorde os klar igen. Og vi løb ind i ringen. Desværre blev vi ikke taget ud eller placeret, hvilket gjorde at jeg ikke kvalificerede mig til NM, desværre. Det kunne have været rigtig fedt, hvis jeg kunne have været med til at repræsentere Danmark igen, men sådan blev det desværre ikke og det er jeg helt okay med. Stort tillykke til de fire, som kvalificerede sig til at skulle repræsentere Danmark til NM 2019.
Men faktisk var juniorhandling i Herning min sidste gang i juniorhandling på DKK. Jeg fylder 18 til marts næste år, og selvom jeg godt ved, at jeg har Fredericia udstillingen, som jeg kunne deltage i, så har jeg stadig valgt at stoppe her i Herning. Det har jeg gjort fordi, jeg så stopper på den største udstilling og stopper når udstillingsåret stopper. Og det passer mig rigtig fint. Men det bliver nok meget mærkeligt ikke at skulle deltage i juniorhandling mere, men til gengæld bliver det også fedt at kunne stå udenfor ringen og se alle de talentfulde unge mennesker, som gør deres bedste og har det sjovt.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Årets sidste juniorhandlingkonkurrence er netop afsluttet og selvfølgelig løb årets juniorhandler med sejren
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Det har været en hel forrygende omgang juniorhandling på EDS indtil videre. Der er fundet ni semifinalister og hele fire af dem er danske
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen
Er du på hundeudstilling i Vejen, har du en fantastisk mulighed for at støtte de unge juniorhandlere og måske endda vinde en flot præmie
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning.
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Det er ikke kun mennesker, der har brug for at gå til tandlæge. Din hund har sommetider også brug for at få tjekket bisserne, få fjernet tandsten og tjekket, at alt ser ok ud. En sund hundemund sænker risikoen for mund- og tandsygdomme og problemer med tænderne i fremtiden.