Hundeejere ønsker god medicin

26-03-2018 14:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nok ikke den mest overraskende overskrift, men læs endelig videre. Fredag skrev vi om, hvordan hundeejere i højere og højere grad går efter dyrlæger, der skaber tryghed og giver ordentlig information om medicin. Samme undersøgelse viser, at hundeejere gør efter god medicin frem for nem og bekvem medicin

Copyright Ridehesten.com
Illustration: Shutterstock

Mange hundeejere vælger at beskytte deres hunde mod lopper og flåter primært for at undgå, at hunden oplever ubehagelige gener og får farlige parasitbårne infektioner såsom Borrelia, men også for at undgå at få lopper og flåter ind huset. På den måde kan hundeejerne også sænke risikoen for selv at få de parasitbårne infektioner.

Det er en af grundene til, at loppe- og flåtmidler blandt de mest brugte medikamenter til hunde. Derfor spiller dyrlægens råd og viden om medicinen en ekstra stor rolle med disse typer. I undersøgelsen fra Boehringer Ingelheim, som vi refererede til i fredags, fremgår det, at effekten og sikkerheden er vigtigere for hundeejerne end, hvor nemt det er at bruge.

Der findes flåt- og loppemidler, hvor man kun behøver tage en enkelt tablet pr. sæson. Disse er ret nye på markedet, og populære hos nogle hundeejere, fordi de er nemme at bruge. Men undersøgelsen fra Boehringer Ingelheim viser, at disse midler måske kan få en ret tung tilværelse, idet hovedparten af hundeejere ikke finder, at det er enkeltheden, der er vigtigst.

9 ud af 10 vægter sikkerheden for deres hund, 8 ud af 10 fokuserer på hvor effektivt midlet er. Til gengæld er det kun 4 ud af 10, der fokuserer på, at medicinen skal være nem at bruge, mens 1 ud af 4 mener, medicinen skal virke i lang tid.

Når dyrlægen udskriver receptpligtig loppe- og flåtmidler er det derfor vigtigt, at han eller hun fortæller hundeejeren om virkningen og eventuelle bivirkninger. For selvom denne type af behandlinger er ren rutine for dyrlægen, så vil hundeejeren gerne tages med på råd og føle, at han eller hun er med til at bestemme, hvilket middel hunden skal have.

Læs også

DKK skærper fokus på dopingregler i hundesport

12-03-2025 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter

Tre Gode råd: Sådan giver du hunden piller

25-11-2022 10:20, af Astrid Gerd Holtet

Langt de fleste hundeejere oplever at skulle give deres hund medicin i form af piller, på et eller andet tidspunkt i hundens liv. Her får du tre gode råd til hvordan du gør, når medicinen skal gives

Palshof om nytår: Indret jer efter hunden

02-11-2022 08:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den sidste tid er et opslag blevet grundigt delt på Facebook. Opslaget handler om, at dyrlæger ikke kan udlevere alle de former for beroligende medicin til dyr  til nytår, som de tidligere har kunnet. Formanden for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof, mener, at man må prøve at finde andre løsninger for lydfølsomme hunde

DNA skal hjælpe hundeejere i bevis mod hundeloven

23-02-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at man kan bruge såkaldte DNA-markører til at vise om en hund tilhører en forbudt race. Opdagelsen er en stor hjælp for de hundeejere, der ikke kan gøre rede for hundens præcise race

Ditte Youngs dyrlægesamarbejde udskudt

01-11-2019 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der lignede starten på et givtigt samarbejde mellem Ditte Young og en række dyrlæger er annulleret, da dyrlægerne ikke ønskede at deltage

De vildeste hundenavne

12-05-2020 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hunds navn er ofte uoverskueligt langt, hvilket kan være en udfordring, når man skal skrive en fængende og læsevenlig tekst, men hvilke lange eller sjove navne kender du

Ingen dyrlæger i Grønland?

16-06-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Grønlands eneste private dyreklinik kan ikke få besat to opslåede dyrlægestillinger, og nu frygter man, at Grønland pr. 1. august står uden dyrlæger

Mæt af kærlighed: Overvægt truer danske hunde

15-02-2025 09:43, af Cecilie Friis Amstrup

Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.

København blandt verdens mest hunderige byer

13-01-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Planlægger du din sommerferie efter, hvor der er flest hunde at klappe, så kan du nøjes med at tage turen til København. Ny undersøgelse viser nemlig, at vores hovedstad har mange hunde pr. km2

Universitetshospital afslutter projekt om gigthunde

05-10-2019 10:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Universitetshospitalet for Familiedyr har nu resultatet af deres undersøgelse om smertestillende medicin til gigtplagede hunde klar

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende