Mens mange mennesker bruger januar på at opfylde nytårsforsættet på træningscentrenes utallige løbebånd, så er situationen noget anderledes for vores firbenede venner.
Det viser en undersøgelse, som den britiske foderproducent, Tails.com, har lavet.
Hele 56 procent af de adspurgte hundeejere indrømmer, at deres hund får mindre motion om vinteren end om sommeren. Mere overraskende er det måske, at en ud af seks erkender, at de beder til, at vejret bliver dårligt, så de slipper for at lufte hunden.
Alt i alt betyder det, at hundene får en times mindre motion om ugen i vintermånederne end i sommermånederne.
– Når temperaturen falder, har vi en tendens til at krølle os sammen på sofaen. Sådan har hunde det ikke. De er stadig lige entusiastiske for at komme ud. Derfor opfordrer vi hundeejerne til at hanke op i dem selv, tage varmt tøj på og lufte hunden, siger Sean McCormack, der er dyrlæge hos Tails.com til Independent.
Den manglende lyst til at lufte hunden, skyldes ikke uvidenhed. Næsten halvdelen af hundeejerne mente nemtlig, at deres hund havde det bedst, når den lige havde været ude at blive luftet.
– Hundeejere har ansvaret for at give hundene et godt liv, og nogle gange betyder det altså, at man skal gå tur med dem, selvom vejret ikke er optimalt, fastslår Dan Osman, der er personlig træner og som har startet en hundebootcamp, der har til formål at give hundene den motion, de fortjener.
Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
Mængden af pels og ikke mindst underuld og hundens race er afgørende for, hvordan den klarer kulden. En hund med tynd pels eller uden underuld skal måske have hjælp til at holde varmen med overtøj. Hvis din hund opfører sig normalt, selvom der ligger sne, hopper rundt og vil lege, er det et godt tegn. Men hold øje med, om hunden begynder at bevæge sig anderledes i sneen og vise tegn på, at den synes, det er ubehageligt at gå i
Forsøger du at køre din hund træt med motion? Eller er du derimod bange for at stresse din hund med motion? Så husk på at både hjerne og hjerte har brug for aktivitet og hvile
Skal du rejse til de varme lande her til vinter? Måske har du og dit kæledyr brug for en rabiesvaccine
Ændrede familieforhold, dødsfald, børn, nyt job ... Årsagerne til, at Simba, Djargo, Loui og de andre hunde hos Dyreværnet leder efter nye hjem er mange. Fælles for dem alle er, at de har brug for en ny chance og et kærligt, livslangt
Løbeklubben DIRTY PAWS inviterer til juleløb ved Silkeborg for alle, som har lyst til at komme ud og være aktive sammen med deres hund. Alle kan være med, da der både er ture for hurtigløberne og for dem, som hellere vil gå.
Foreningen DIRTY PAWS, som er en Løbeklub for hund og ejer, inviterer til løb med hund den 24. februar i Tisvilde Hegn. Tag med og få en hyggelig og sjov tur med din hund.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form