Hunde iført vintertøj: Pynt eller praktisk?

16-12-2024 11:12, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle synes, det er nuttet. Andre mener, at det er absolut nødvendigt. Og så er der dem, der fastholder, at hunden har pels, så tøj er overflødigt. Få hundeekspertens svar på, om din firbenede tilhører en af de fem hundetyper, der har brug for lidt vinterhjælp i form af et ekstra beskyttelseslag.

Copyright Ridehesten.com
De fleste sunde, voksne hunde med dobbeltpels bør kunne modstå en klassisk dansk vinter uden ekstra hjælp, men fem kategorier af hunde kan have brug for et ekstra, isolerende varmelag ovenpå pelsen, mener Agrias hundeekspert, Lotte Evers. Foto: Adobe

(F1]

Er det pynt eller praktik, når vi pakker vores hunde ind i termo, før vi sender dem ud i det danske vintervejr? Eller er hunde i tøj blot et udtryk for en pyntesyg hundeejers misforståede godhed?

– Nogen skærer alle hunde over en kam og mener, at hundetøj er helt overflødigt, fordi hunden jo pr. definition har pels, men flere studier har vist, at der er visse kategorier af hunde, der kan have brug for et ekstra, isolerende varmelag ud over pelsen, svarer Lotte Evers, hundeekspert og marketingchef i Agria.
Der er dog stor forskel på, hvilke hunde der har brug for overtøj, når det bliver koldt, forklarer hun:
– Mange tror, at de fleste voksne, fysisk modne og sunde hunde, bør kunne modstå den danske vinter uden at skulle iføres tøj, men der tager de fejl. Alt for ofte ser vi hunde i gadebilledet, der fryser, mens ejeren går med hue, vanter og varm vinterjakke.

Selv en hund med ”vejrbestandig” pels kan ind imellem også have fordel af lidt ekstra varme, mener hun:
– Efter en lang, våd tur i skoven kan et vandsugende eller varmende dækken på vej hjem i en kold bil være rart for de fleste, ligesom det kan gøre hele forskellen for f.eks. jagthunden, der først drøner igennem landskabet for at hente nedskudt fuglevildt, for derefter at sidde stille og vente i pauserne. Så om din hund har brug for tøj eller ej er ikke bare et spørgsmål om pynt eller praktik, understreger hun.

Se og mærk på din hund
Lotte Evers opfordrer til, at du bruger din logiske sans, når du skal vurdere, om din hund har brug for lidt ekstra isolering:
– Vi har igennem de sidste 50 år i stor stil importeret hunde fra alle verdenshjørner. Set i det perspektiv giver det sig selv, at det er nødvendigt at hjælpe nogle af vores hunde lidt på vej med en vinterjakke: En race, der oprindeligt stammer fra Kina, og som er født hårløs, kan ikke pludselig danne pels for at tilpasse sig den danske vinter, men omvendt ser vi også nationale racer som dansk/svensk gårdhund, der også har brug for overtøj, når temperaturen falder.

– Derfor skal du overveje, hvor din hunderace oprindeligt stammer fra: Er den skabt til at trække slæder igennem sne og kulde eller til at jage bytte igennem ørkensand? Men du bør samtidig mærke efter, om dens pels er tæt og kort, eller om du kan se direkte ned på huden, hvis du løfter lidt op i pelsen? Har du en hund, som ryster eller skutter sig, så snart den kommer udenfor, eller den står stille på gåturen, er det tydeligt, at den har brug til et ekstra lag, mener hun.

Disse fem hundetyper har brug for vinterhjælp
– ”Hunden Anno 2024” har dog ikke generelt udviklet sig til at være et skrøbeligt væsen, der partout skal pakkes ind i termo. Når en hund iføres tøj, skal det være for hundens skyld, ikke for menneskets, understreger hundeeksperten.

Overordnet peger hun på fem kategorier af hunde, som hun mener, kan have brug for tøj i kulden:
– Det, disse hunde har til fælles, er, at de har svært ved at danne og holde på kropsvarmen af sig selv, når de bliver udsat for lave temperaturer. Derfor bør vi hjælpe netop disse hunde med at holde sig varme og tørre. Så næste gang du trækker vinterjakken på, så tag et kig på hunden; måske det er på tide at udvide vintergarderoben - også til den firbenede i familien?

Læs herunder, hvilke fem kategorier af hunde, hundeeksperten anbefaler at bære vintertøj:

1. De kortpelsede
Fokus på pels: Kortpelsede og hårløse hunderacer har udviklet sig til at have en højere legemstemperatur end andre racer for at kunne modstå det høje varmetab, der kommer af den tynde, korte eller manglende pels.
Racer: F.eks. hunde med sparsom, kort eller glatliggende pels som f.eks. boxer, dansk-svensk gårdhund, glathåret gravhund, dalmatiner og fransk bulldog samt hunde, der for nylig er blevet tæt-trimmet, klippet eller barberet, som f.eks. pudler. Blandingshunde med kort pels hører også med i denne kategori. 

2. De små og lavbenede
Fokus på størrelse og højde: Små hunderacer har en relativt stor overflade i forhold til deres kropsvægt. De opholder sig også tættere på jorden og er mere udsat for kulde den vej. Det betyder, at de skal producere meget mere energi og have et højere stofskifte for at holde varmen.
Racer: F.eks. små selskabshunde som chihuahua, papillon og bichon havanais samt lavbenede hunde som gravhunde og bassethunde, som har maven tæt ved jorden og dermed har svært ved at undgå nærkontakt med sne og vandpytter.

3. De meget slanke
Fokus på hundens huld: Meget slanke hunde, der ikke har så meget naturlig ”polstring” til at holde varmen på egen hånd, nyder en gåtur meget mere, hvis de får hjælp af et ekstra termolag. En del af disse racer mangler ikke bare fedtlaget, men har desuden sparsom, kort pels. De føles nærmest som vaskeskind, og det er der ikke meget varme i.
Racer: F.eks. greyhounds, whippets og italienske mynder samt hunde, der generelt er for tynde, vil også være udfordret her – uanset pelstykkelse.

4. De nyopererede og svage
Fokus på sundhedstilstand: Du bør også tage hundens sundhedstilstand i betragtning. Hunde, der går og skranter, hunde med svækket immunforsvar, hunde som lider af hypothyroidisme samt nyopererede hunde har brug for den ekstra hjælp, et dækken kan give, så de bruger energien på at komme sig i stedet for blot at holde varmen.
Racer: Alle.

5. Hvalpe og seniorer
Fokus på alder: Selv om man ikke kan se det på en begejstret hundehvalp, der oplever sne for første gang, kan små hvalpe have svært ved at regulere deres kropstemperatur. Det samme gælder vores trofaste, ældre hunde: Med alderen kommer ofte gigt, og gigtramte hunde kan få smerter i leddene, hvis de bliver kolde. Et lunt dækken beskytter mod ledstivhed forårsaget af kulden og minimerer smerter.
Racer: Alle.

Læs også

Er hund blevet et økonomisk privilegium?

Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Ny podcast går tæt på livet med hund

Hvordan håndterer man egentlig de små og store dilemmaer, der følger med livet som hundeejer? Det er omdrejningspunktet i den nye podcast HundOpolet – dilemmaer i snor.

Hunde skal lokke turister til Vestjylland

05-02-2018 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ny fotokonkurrence skal få turisterne til at se, at Lemvig kommune er en god kommune at besøge med sin hund

Se billederne: Dansk spids i Fredericia

12-02-2023 12:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I Ring 18 er syv hunde af racen dansk spids blevet udstillet. Her får du lidt billeder af de fine hunde

Ekspert: Flere behandler hunde som menneskebørn

06-03-2024 10:13, af Anne Cecilie Sohl

Et stigende antal danskere betragter sig i højere grad som "kæledyrsforældre” frem for ejere og sætter en ære i at give deres dyr det allerbedste, livet har at tilbyde. Men det, vi mennesker nyder mest i livet, er ikke nødvendigvis det samme som det, din hund sætter pris på. Agria guider, så du undgår at misforstå din hunds behov og retter fokus mod det, den har brug for.

Kan vi læse hundens følelser?

22-02-2022 08:50, af Astrid Gerd Holtet

Menneskers kulturelle ophav påvirker vores evne til at aflæse hundes følelser, langt mere end personlig erfaring med hunde, viser nyt tysk-engelsk studie

Hver anden hvalp kommer til skade - Sådan gør du hjemmet klar til din nye hvalp

05-05-2015 10:28, af Tine Luther
En hvalp kommer nemt galt af sted. Nye hundeejere kan med små ændringer i hjemmet undgå de værste ulykker. Selvom hvalpe har et blødt skelet, hører knoglebrud til de mest almindelige skader, når hvalpen er yngre end et år. Nysgerrige hvalpe kan også nemt få spist objekter, der ikke egner sig til deres sarte mave. Her er lidt gode råd fra Agria Dyreforsikring til, hvordan du kan forebygge skader.

Energi til langvarig præstation

20-02-2011 10:20, af Tine Luther
Hunde, der skal arbejde en hel dag, har behov for rigelig energitilførsel. Få her et bud på, hvad der kan være smart at give dem.

Hundeskrig er hverdag på Frederiksberg

08-03-2021 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Adilsvej på Frederiksberg i København oplever flere hundeejere, at deres hunde pludselig skriger, når de kommer til bestemte kryds. Hundene får simpelthen stød

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund