Skabmiden på spil igen – pas på din hund

11-06-2018 08:02, af Lene Boysen

Ræveskab er en smitsom sygdom, hvor en mikroskopisk lille mide, skabmiden, smitter hunde, katte og andre dyr. Den kan også kortvarigt leve på mennesker. Hos nogle dyr giver ræveskab kraftig kløe og sår, og man skal være opmærksom på at komme til dyrlægen, hvis ens hund pludselig viser disse symptomer

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

På Hudklinik for hund og kat har vi i øjeblikket langt flere hunde med skab end tidligere. Og det til trods for at mange hunde regelmæssigt behandles med midler mod flåter og lopper, som også tager skab.

Det er særligt hunde, som ved direkte kontakt med rævene bliver smittet. De kan også få miderne på sig ved f.eks. at rulle sig i græs eller løbe gennem et krat, hvor der er mider fra ræven. Skabmider kan nemlig overleve i naturen i kortere tid. Hundene kan også smitte hinanden.

 

Hvad skal man som dyreejer være opmærksom på?
Ser du, at din hund pludselig begynder at klø, kradse eller bide sig mere end almindeligt i huden, skal du tænke på skab. Der er nogle områder som f.eks. ansigt, ørerande, bryst, albuespidser og hasespidser, som i særlig grad angribes, men miden kan i princippet slå sig ned hvor som helst og give kløe. Kløen er som regel kraftig, hundene klør sig tit om natten, og de kan være svære at aflede. Ræveskab hos kat kan vise sig som kløe og sår i ansigt og på ryggen.

Hos mennesker giver infektion med skabmiden ofte små kløende knopper f.eks. på armene.

 

Hvordan påvises skab?
Hos dyrlægen vil der typisk blive taget nogle hudskrab for at finde skabmiden ved en mikroskopisk undersøgelse af materialet. Er miden der, er diagnosen klar.

Finder man ikke miden vælger mange dyrlæger at behandle ved en mistanke om skab. Dette fordi man godt kan have skab, selvom de ikke findes i skrabet. Selv meget få mider kan give kraftige symptomer, og man skal ofte være ”heldig” at finde dem ved skrab.

Der kan også tages en blodprøve for at måle antistoffer for skab. Der går omkring 3 uger fra infektionen er sket til et brugbart antistofniveau kan måles, og det kan for mange hunde være længe at vente.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Behandling
Ligesom lopper og skovflåter, er ræveskab forholdsvist let at behandle med et antiparasitært middel f.eks. et spot-on produkt, hvor lægemidlet trykkes ud af en pipette på huden i nakken. De nye ”tyggetabletter” mod flåter og lopper dræber også skab. Der er tale om receptpligtige lægemidler.

Ofte vil en enkelt behandling være nok, men nogle gange skal der 2 eller tre behandlinger til afhængigt af lægemiddel. Erfaringen har nemlig vist, at der er stor forskel på hundenes evne til at reagere på behandlingen.

På Dyreklinik for Hund og Kat tager vi som regel hundene ind til undersøgelse efter et par uger for at kontrollere behandlingen. De fleste hunde er på det tidspunkt stort set fri for symptomer og helt friske igen, klar til nye narrestreger.

Lene Boysen er dyrlæge i Virum. Fremover vil hun fra tid til anden skrive om aktuelle problemstillinger, hun møder i dyrlægeklinikken

Læs også

Skabsmiden – et kløende bekendtskab

21-11-2017 08:52, af Astrid Gerd Holtet

Skabsmiden graver gange i hundens hud, og giver anledning til alvorlig kløe – vi ser lidt nærmere på den lille parasit

ADVARSEL: Parvovirus i Vestsjælland

20-01-2019 08:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

SCT. Jørgensbjerg Dyreklinik i Kalundborg advarer om, at der er udbrud af Parvovirus i området

 

Dværgvækst – når hunden ikke vokser som den skal

20-03-2022 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dværgvækst skyldes en manglende produktion af væksthormon hos hunden, og er en arvelig lidelse, hvor hvalpen ikke vokser som den burde 

Symptom – skæv hovedholdning

13-02-2019 08:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Holder hunden hele tiden hovedet på skrå, kan det være tegn på sygdom – oftest i nervesystemet eller i det indre øre

Restriktioner for hundesport i Nordjylland

05-11-2020 14:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Myndighederne har varslet en række nye restriktioner i syv nordjyske kommuner, hvor der er udbredt smitte på minkfarme. Restriktionerne træder efter planen i kraft allerede i morgen, fredag den 6. november, og varer fire uger frem

Atopi – når hunden udvikler allergier

22-03-2022 08:30, af Astrid Holtet

Atopi er en betegnelse der bruges, når en hund har en medfødt tendens til at udvikle allergiske reaktioner – og hunde med atopiplages ofte af generende kløe

Border collie overlevede livstruende mavedrejning

17-01-2025 08:04, af Cecilie Friis Amstrup

I næste nummer af HUNDEN kan du læse den rørende historie om tiårige Tiffanie, der overlevede mavedrejning og gennemgik en nøje planlagt genoptræning. 

Mastcelletumor hos hund

02-09-2021 12:20, af Astrid Gerd Holtet

Mastcelletumorer er en kræftform, der udspringer fra særlige celler, der er del af hundens immunforsvar. Tumorerne er ondartede og ses typisk hos midaldrende og ældre hunde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Hjemmelavede julesnacks til hunden

23-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen er fyldt med dufte og smag, og mange hundeejere vil gerne lade deres firbenede familiemedlem være en del af hyggen. Med hjemmelavede julesnacks kan du forkæle hunden med noget lækkert, der samtidig er sundt og sikkert