I en større spørgeskemaundersøgelse, har et ungarsk forskerhold fra Universitet i Budapest undersøgt hvad der påvirker hundes levetid, og et af deres fund peger på at traumatiske oplevelser kan have betydning for hvor gamle hunde bliver.
Traumer kan give dårlig sundhed
Forskerne fandt, at hunde, der havde været udsat for følelsesmæssige, traumatiske oplevelser, som eksempelvis at skulle skifte familie, voldsomme uheld, eller ændringer i familiestrukturer, og hvor deres adfærd fortsat var påvirket af oplevelsen, havde større risiko for at udvikle sundhedsproblemer, sammenlignet med hunde, der ikke havde haft sådanne oplevelser. Studiet tyder dermed på, at voldsomme emotionelle oplevelser kan påvirke hundes sundhed og livskvalitet, ikke kun her og nu, men også på længere sigt – og påvirkningen kan være så stor, at hundens levealder forkortes. Lignende resultater er fundet i studier af mennesker, udsat for traumatiske oplevelser.
Kronisk stress kan være problemet
Forskerne peger på stress som en mulig årsag. Traumatiske oplevelser kan udløse vedvarende problemer med eksempelvis frygt og angst – tilstande, der let giver problemer med kronisk stress. Hunde med kronisk stress lever med et øget niveau af hormonet kortisol, og netop dette hormon har en lang række negative effekter på hundens sundhed på den lange bane.
Forbyg traumer og tag hånd om problemer
Ifølge de ungarske forskere understreger studiet, at det er vigtigt at forsøge at forebygge, at ens hund udsættes for ubehagelige oplevelser, og at den helt fra den er hvalp, trænes til at håndtere verden omkring sig. Opstår der uheldige situationer, og udvikler hunden problemer med frygt eller angst, bør der også tages hånd om disse – ikke kun for hundens mentale velvære, mens altså også for dens fysiske velvære.
KILDE:
Wallis LJ, Szabó D, Erdélyi-Belle B and Kubinyi E (2018) Demographic Change Across the Lifespan of Pet Dogs and Their Impact on Health Status. Frontiers in Veterinary Science
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Flåter er en fast del af det danske udeliv fra forår til efterår, og det er vigtigt at opdage dem i tide. Jo hurtigere en flåt fjernes, desto mindre er risikoen for, at den overfører sygdomme til din hund.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Sukkersyge er velkendt blandt mennesker, men vidste du at vores hunde også kan rammes af denne sygdom, der påvirker blodsukkeret og som er livsfarlig, hvis den ikke behandles?
Ved Hund i Fokus kunne hundene prøve hundefitness. Noget som man altid kan prøve på Vilhelmsborg
I går lagde en dyreklinik en historie på Facebook, som kunne tolkes som om, sygdommen fra Norge var kommet til Danmark. Det er den ikke fastslår AniCura
OPDATERING: AniCura Varde Dyrehospital reagerer nu
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?