Hvor gammel er min hund

22-01-2018 15:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde bliver ligesom vi mennesker ældre og ældre, før livet slutter. Det skyldes blandt andet, at dyrlægerne er blevet bedre til at behandle forskellige lidelser. Men hvor gamle er hundene egentlig 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Vi er blevet bedre til at passe på vores hunde. Derfor kan en hvalp også se frem til et væsentligt længere liv i dag, end hvalpe kunne for år tilbage. Vi ser i dag hunden mere som en del af familien end tidligere, og det betyder også, at vi er mere tilbøjelige til at poste penge i at kurere hunden for en sygdom.

Når også dyrlægerne er blevet bedre til at kurere sygdomme hos hundene, betyder det, at vores firbenede venner lever længere liv end tidligere.

Det betyder selvfølgelig også, at der er flere gamle hunde i dag, og alderdommen hos hunde er noget, man bør værdsætte som ejer. Faktisk oplever mange, at de knytter sig dybere til hunden, når den er blevet gammel.

Det tættere bånd opstår, fordi hund og mennesker kender hinanden rigtig godt på det tidspunkt, og det føles som om hundens personlighed vokser i alderdommen.

Der er stor forskel på, hvornår hunde træder over tærsklen til alderdommen. Tidligere sagde man, at et hundeår var lig med syv menneskeår, men det er en meget forsimplet tolkning af virkeligheden.

De store hunde er de, der tidligst går i alderdom. Hos dem starter senioralderen omkring 5-6 år, mens de mindre hunde først mærker alderen trykke, når de er 8-9 år. Det skriver Netdyredoktor.dk.

Herunder kan du se et skema, der viser hvor gamle hunde er i menneskeår, når man kigger på både alder og vægt.

Copyright Ridehesten.com
Grafik: Netdyredoktor

Læs også

Giv din seniorhund den bedste alderdom

Mange overser de særlige behov hos den gamle hund, da den ofte virker rolig og nøjsom. DKK tilbyder nu et nyt webinar, der klæder ejere på til at sikre livsglæde og trivsel gennem de vigtige seniorår med både viden og praktiske øvelser.

Hold seniorhunden frisk

22-08-2022 08:00, af Astrid Gerd Holtet

Med alderen får mange hunde problemer med stive og ømme led i ben og ryg - det kan begrænse hunden og påvirke dens livskvalitet. Heldigvis er der flere ting, du kan gøre for at hjælpe din seniorhund forblive aktiv så længe som muligt

BLOG: Er det okay at lade hunden flytte hjemmefra?

09-08-2021 08:27, af Susanne Møller Randeris

Min holdning har altid været lidt firkantet på dette punkt. Når man anskaffer sig en hund, så beholder man den, til man desværre må sige farvel til den pga alderdom

Ulv dræber hundehvalp

Info|

En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.

Sådan hjælper du din overvægtige hund

17-05-2025 07:39, af Cecilie Friis Amstrup

Overvægt er ikke kun et menneskeligt problem. Mange hunde i Danmark kæmper med for mange kilo, og det kan gå ud over både livskvalitet og levetid. Heldigvis er der meget, du kan gøre for at hjælpe din hund tilbage i trivsel.

Hundens vægt er lige så vigtig som dit barns

09-11-2023 10:51, af Anne Cecilie Sohl

At byde en lille hvalp velkommen i familien er et stort øjeblik for enhver hundeejer. Den første periode med et nyt kæledyr er både fantastisk og spændende. Men det er også den mest sårbare periode i hvalpens liv og derfor er det vigtigt at give den rette pleje tidligt. Ligesom med småbørn findes der vækstkurver til at guide dig, når du følger med i din hvalps udvikling.

(Gammel) kending Årets Hund i lydighed

12-11-2018 15:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom Miriam Søndergaard nu har vundet 13 gange med fire hunde, er det stadig specielt at vinde Årets Hund i lydighed

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Op- og nedture med Jakob

29-01-2018 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jakob er en springer spaniel på snart et år. Det første år har dog været fyldt med udfordringer, efter han brækkede skulderen, da han var fire måneder gammel

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.