Der er ingen tvivl om at jeg bevæger mig mest i sportsverdenen når det kommer til det med hunde. Når jeg tidligere har hørt om andre der har omplaceret en af deres ældre konkurrence-hunde, har jeg altid tænkt "Det gør man da ikke, når man har anskaffet sig et dyr, så beholder man den resten af dens liv". Men jeg må indrømme at jeg den seneste tid har fået et HELT andet syn på dette.
Lad mig starte med at sige at jeg bestemt ikke synes man skal skille sig af med hunden så snart, det ikke er sjovt, men at der faktisk sagtens kan være tidspunkter, hvor hunden vil få et bedre hjem et andet sted.
Jeg er så heldig at have en bonusdatter, hun og hendes mor har desværre, alt for tidligt, måtte sige farvel til deres hund. Emily er vokset op med hunde omkring sig både hos os og hos hendes mor. Derfor var det svært for hende at der ikke ville være en hund, når hun ikke var hos os. Derfor bestemte vi os for at hun kunne låne vores gamle tæve med hjem de første 2 uger, så hun kunne vænne sig til tanken om ikke at have hund. Brezee, som tæven hedder, er 11 år, og vi kunne se at hun efterhånden ikke var SÅ aktive sammen med de andre hunde, når de drønede rundt. Så vi tænkte at hun sikkert ville kunne hygge sig sammen med Emily.
Vi skulle efter den første uge aflevere noget til Emily og glædede os til at se Brezee, da vi kom kiggede hun ud af døren, hilste meget kort på mig og løb derefter ind i hendes kurv igen. Allan hilste hun slet ikke på, og har ellers ALTID været 100% hans hund.
Det var meget tydeligt at se at her havde hun det bare hyggeligt. Nu var hun pludselig ene hund i hjemmet, ingen andre der kunne tage opmærksomheden fra hende. Den eneste der skulle med på tur og alle godbidder var til hende :-)
Ugen efter hvor Emily kom hjem til os igen havde hun Brezee med, og her sprang hun glad ud af bilen og var glad for at hilse både på os og de andre hunde. Sprang lystigt med på tur og var bare glad.
Vi blev enige om at Emily fik hende med hjem igen, da de hyggede sig sådan sammen og det var rart for Emily at komme hjem til en hund, når hun kom hjem fra skole. Så havde hendes mor også tid til at finde ud af om de skulle have ny og i givet fald hvilken.
Vi prøvede en gang mere at vi kom hjem til Emily, og her skete det samme igen. Hilste meget kort på os og så ind igen, hun havde ikke behov for at skulle med os. Tydelige tegn på at hun var glad for at komme og besøge os, når hun kom til os, men hun havde ikke lyst til at skulle med os når vi kom til hende. Må indrømme at vi snakkede meget om det de næste par dage, for der var bestemt ingen tvivl om at Brezee helst ville være ved Emily og hendes mor, men hun var jo vores hund og man kunne jo ikke bare ”give hende fra os”, for det gør man jo ikke. Enden på det hele blev faktisk at vi blev enige med Emilys mor om at de skulle beholde hende hos dem. Så kunne hun få lov til at nyde hendes otium hos dem. Der er ingen tvivl om at hun nyder at der er mere ro hos dem, for der er ingen tvivl om at der sker lidt mere på ”hunde-kontoen” hos os, når man har 3 border collier og 2 sheltier, der altid er med på tur og trænes med.
Der er ingen tvivl om at det var en svær beslutning for os at tage, ikke mindst fordi det var imod alle vores principper. Men når vi ser tilbage på det i dag, så er vi ikke et sekund i tvivl om at det var det rigtige – måske ikke for os, men for Brezee, og når alt kommer til alt, så er det jo det vigtigste.
4 hunde tilbage på matriklen er stadig lidt mere end normalen – hvad gør man egentlig med ferier? Kan det overhovedet lade sig gøre at tage på ferie med sine hunde? Man hører tit at man bliver så låst når man har hund, man kan ikke komme nogle steder eller tage på ferie. Jeg er enig i at man ikke bare kan blive væk hjemmefra i mange timer, men på ferie kan man sagtens komme – følg med og se hvordan vi elsker at holde ferie med alle vores hunde.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
- Jeg tror på, man selv kan være med til at bestemme, om man siger farvel til hvalpen, når den rejser, eller på gensyn
- når man får oplevelsen lidt på afstand, var det måske ikke helt så slemt
Ordsproget siger ”man skal jo starte et sted”, men det fortæller jo ingenting om, hvor man starter. Ja hvorfor ikke bare starte på toppen af bjerget? Nyder man ”udsigten”, så kan man jo blive og ellers er der altid den mulighed at bevæge sin nedad til man føler sig hjemme
Det er ikke altid en selvfølge at der bliver hvalpe, bare fordi der har været flere vellykkede parringer – naturen er til tider lunefuld. Det at ”miste” hvalpe kan både være en hård omgang, både for pengepungen med også mentalt, da det man drømte om ikke blev
Det blev en rigtig god dag for Susanne og Roine Lindberg fra Finland, som udstillede deres to pyrenæiske mastiffer.
Hvad gør man egentlig når lysten svigter? Lysten til at træne med sine hunde og lysten til at deltage til konkurrencer. Når man hele ens hundeejerliv har været aktiv træner og konkurrencehundefører, så er det som at miste en stor del af en identitet, når man ikke kan finde glæde i det mere – og hvad gør man så?
Så blev det nytårsaften, og vi kan snart vinke farvel til 2020, men husk nu stadig at holde afstand og gør ikke som disse to labradorhvalpe. Billedet er taget af Susanne Hemmingsen
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Når jeg tager afsted sammen med James for at besøge andre skoler, bliver jeg ofte mødt af den samme nysgerrighed: “Kan en hund virkelig gøre en forskel i skolen?”
Det korte svar er ja. Det lidt længere svar er, at det kræver lidt mere end bare en sød hund.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.