Da vi i sommer besøgte Jim Lyngvild, hans mand Morten og deres hunde Ask og Eik på Ravnsborg på Sydfyn, skinnede kærligheden til de to store hunde ud gennem øjnene på både Jim og Morten. Deres mange historier om de to grand danois var både sjove, skøre og underfundige, men mest af alt var de fyldt af en afgrundsdyb kærlighed og respekt for dyrene.
I går måtte Jim og Morten dog gå den tungeste gang for enhver hundeejer, da de var nødsaget til at få Ask aflivet.
Ifølge Ekstra Bladet havde Ask gennem længere tid været syg og havde blandt andet haft svært ved at holde på afføringen.
Under interviewet i sommer afslørede Jim Lyngvild, at netop Ask stod hans hjerte nær. Den nu afdøde kæmpe var den første hund, Jim og Morten har haft fra spæd, og da de mødte ham første gang, var det kærlighed ved første blik.
Det korte liv
Ask nåede at blive ni år, og det var tydeligt, at han var en mere rolig og aldrende hund, end hans roommate Eik på tre. Ask har da også været den af de to hunde, som Jim og Morten først har introduceret til mennesker, der var bange for hunde.
– Han har en beroligende virkning på de mennesker, og det har jeg oplevet flere gange. Han er virkelig fantastisk til at gøre mennesker trygge. Han er en rolig kæmpe, fortalte Jim dengang.
Eneste negative side ved grand danoisen for Jim Lyngvild er, at de ikke lever ret længe. Derfor var han også forberedt på, at det var begrænset, hvor længe han ville have Ask.
– Jeg ved, jeg vil gå fuldstændig i stykker, når Ask dør, og det bliver simpelthen bare så hårdt. Derfor kunne jeg godt overveje at prøve en mindre race, som lever længere, fortalte han og afslørede, at han dog var klar til at se sandheden i øjnene, når Ask blev for svag:
– Jeg ved, det vil blive den værste og sværeste beslutning nogensinde at få ham aflivet, når smerterne er for mange, men den bliver man nødt til at tage, ellers er man i mine øjne ikke en ordentlig hundeejer, lød det fra den blonde modemand.
Ifølge Jim Lyngvilds Facebookside fik Ask den perfekte afsked med denne verden. Han lå på sin madras mellem Jim og Morten og slikkede de to ejere i ansigtet som det sidste.
Farvel kære Ask
I Rødovre Centrum kan man i disse dage opleve et sandt mekka af hundefotos, som skal øge kendskabet til de forskellige racer og hjælpe til færre aflivninger af raske hunde i Danmark
Tyske Bonita Stigler tog det med et smil, at hun fik æren af at være den første og forhåbentligt sidste, der kom til skade på EDS
På Trekantens Dyrlægers Facebookside kan man lige nu se en video af, hvordan det ser ud, når en hund bliver aflivet
Den frygtede Coronavirus kan risikere at betyde aflivning af op imod 50.000 kæledyr heriblandt mange hunde. Det skriver Sky News.
Katrine Lawaetz kan glæde sig over at have landets første grand danois, der er blevet Dansk Sporchampion
Et slagsmål i Aarhus udviklede sig i går til knivstikkeri. I den forbindelse blev en hund ramt af knivstik. Hunden blev aflivet af politiet på stedet
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse