Da vi i sommer besøgte Jim Lyngvild, hans mand Morten og deres hunde Ask og Eik på Ravnsborg på Sydfyn, skinnede kærligheden til de to store hunde ud gennem øjnene på både Jim og Morten. Deres mange historier om de to grand danois var både sjove, skøre og underfundige, men mest af alt var de fyldt af en afgrundsdyb kærlighed og respekt for dyrene.
I går måtte Jim og Morten dog gå den tungeste gang for enhver hundeejer, da de var nødsaget til at få Ask aflivet.
Ifølge Ekstra Bladet havde Ask gennem længere tid været syg og havde blandt andet haft svært ved at holde på afføringen.
Under interviewet i sommer afslørede Jim Lyngvild, at netop Ask stod hans hjerte nær. Den nu afdøde kæmpe var den første hund, Jim og Morten har haft fra spæd, og da de mødte ham første gang, var det kærlighed ved første blik.
Det korte liv
Ask nåede at blive ni år, og det var tydeligt, at han var en mere rolig og aldrende hund, end hans roommate Eik på tre. Ask har da også været den af de to hunde, som Jim og Morten først har introduceret til mennesker, der var bange for hunde.
– Han har en beroligende virkning på de mennesker, og det har jeg oplevet flere gange. Han er virkelig fantastisk til at gøre mennesker trygge. Han er en rolig kæmpe, fortalte Jim dengang.
Eneste negative side ved grand danoisen for Jim Lyngvild er, at de ikke lever ret længe. Derfor var han også forberedt på, at det var begrænset, hvor længe han ville have Ask.
– Jeg ved, jeg vil gå fuldstændig i stykker, når Ask dør, og det bliver simpelthen bare så hårdt. Derfor kunne jeg godt overveje at prøve en mindre race, som lever længere, fortalte han og afslørede, at han dog var klar til at se sandheden i øjnene, når Ask blev for svag:
– Jeg ved, det vil blive den værste og sværeste beslutning nogensinde at få ham aflivet, når smerterne er for mange, men den bliver man nødt til at tage, ellers er man i mine øjne ikke en ordentlig hundeejer, lød det fra den blonde modemand.
Ifølge Jim Lyngvilds Facebookside fik Ask den perfekte afsked med denne verden. Han lå på sin madras mellem Jim og Morten og slikkede de to ejere i ansigtet som det sidste.
Farvel kære Ask
Lørdag formiddag kunne man opleve lidt af en sjældenhed i Roskilde, da grand danois gul/tigret skulle finde den bedste veterantæve. Hele fire hunde var tilmeldt, men kun tre mødte op
Aflivning af hunde er altid et følsomt emne. Men hvornår bør man skride til aflivning af en aggressiv hund? I Tyskland ser det nu ud til, at en hund, der har dræbt sin ejer og dennes søn, får lov at leve
Det er blevet tid til igen at quizze. Denne gang om en ret stor hund
Grand danoisen, Freddy, er død i en alder af otte år. Ejeren beskriver ham ikke bare som verdens højeste hund, men også hunden med verdens største hjerte
Katrine Lawaetz kan glæde sig over at have landets første grand danois, der er blevet Dansk Sporchampion
I Rødovre Centrum kan man i disse dage opleve et sandt mekka af hundefotos, som skal øge kendskabet til de forskellige racer og hjælpe til færre aflivninger af raske hunde i Danmark
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse