Jim Lyngvilds Ask er død

31-10-2018 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom

Copyright Ridehesten.com
Ask kigger troligt på Eik, der hopper højt. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da vi i sommer besøgte Jim Lyngvild, hans mand Morten og deres hunde Ask og Eik på Ravnsborg på Sydfyn, skinnede kærligheden til de to store hunde ud gennem øjnene på både Jim og Morten. Deres mange historier om de to grand danois var både sjove, skøre og underfundige, men mest af alt var de fyldt af en afgrundsdyb kærlighed og respekt for dyrene.

I går måtte Jim og Morten dog gå den tungeste gang for enhver hundeejer, da de var nødsaget til at få Ask aflivet.

Ifølge Ekstra Bladet havde Ask gennem længere tid været syg og havde blandt andet haft svært ved at holde på afføringen.

Under interviewet i sommer afslørede Jim Lyngvild, at netop Ask stod hans hjerte nær. Den nu afdøde kæmpe var den første hund, Jim og Morten har haft fra spæd, og da de mødte ham første gang, var det kærlighed ved første blik.

Det korte liv
Ask nåede at blive ni år, og det var tydeligt, at han var en mere rolig og aldrende hund, end hans roommate Eik på tre. Ask har da også været den af de to hunde, som Jim og Morten først har introduceret til mennesker, der var bange for hunde.

– Han har en beroligende virkning på de mennesker, og det har jeg oplevet flere gange. Han er virkelig fantastisk til at gøre mennesker trygge. Han er en rolig kæmpe, fortalte Jim dengang.

Eneste negative side ved grand danoisen for Jim Lyngvild er, at de ikke lever ret længe. Derfor var han også forberedt på, at det var begrænset, hvor længe han ville have Ask.

– Jeg ved, jeg vil gå fuldstændig i stykker, når Ask dør, og det bliver simpelthen bare så hårdt. Derfor kunne jeg godt overveje at prøve en mindre race, som lever længere, fortalte han og afslørede, at han dog var klar til at se sandheden i øjnene, når Ask blev for svag:

– Jeg ved, det vil blive den værste og sværeste beslutning nogensinde at få ham aflivet, når smerterne er for mange, men den bliver man nødt til at tage, ellers er man i mine øjne ikke en ordentlig hundeejer, lød det fra den blonde modemand.

Ifølge Jim Lyngvilds Facebookside fik Ask den perfekte afsked med denne verden. Han lå på sin madras mellem Jim og Morten og slikkede de to ejere i ansigtet som det sidste.

Farvel kære Ask

Læs også

BIS3 - En kæmpe champion

17-04-2020 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Galaksi Klip og Trim og Cores online hundeudstilling gik BIS-3 til en meget vindende grand danois

Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

Aflivning af kæledyr næsten halveret i USA

04-08-2021 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronaen har med rette fået skyld for meget skidt, men nu viser det sig, at den også har ført noget godt med sig. USA oplevede kæmpe fald i antallet af aflivninger af kæledyr på internater

Trist sag fra Dyreværnet

05-07-2021 11:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste onsdag fandt Dyreværnet en papkasse på deres trappe. Indholdet chokerede dem

To hunde risikerer aflivning

13-05-2016 14:04, af Tine Luther
To hunde, der har bidt to lam ihjel og skambidt flere får i Rebild Bakker, risikerer aflivning.

Grand Danois Klubben testede hunde for mavedrejning med gentest

06-11-2017 11:31, af Astrid Gerd Holtet

I forbindelse med deres klubudstilling i Herlufsholm i oktober, tilbød Grand Danois Klubben deres medlemmer at deltage i en større undersøgelse om mavedrejning

Tre flotte ældre damer i ringen

14-05-2022 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag formiddag kunne man opleve lidt af en sjældenhed i Roskilde, da grand danois gul/tigret skulle finde den bedste veterantæve. Hele fire hunde var tilmeldt, men kun tre mødte op

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker