Grand Danois Klubben testede hunde for mavedrejning med gentest

06-11-2017 11:31, af Astrid Gerd Holtet

I forbindelse med deres klubudstilling i Herlufsholm i oktober, tilbød Grand Danois Klubben deres medlemmer at deltage i en større undersøgelse om mavedrejning

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Medlemmerne af Grand Danois Klubben fik i oktober muligheden for, at få deres hunde testet med en gentest for mavedrejning. Mavedrejning, en tilstand hvor maven vendes og gas ophobes, er en hurtigt udviklende og livstruende sygdom, som typisk ses i store, dybt-brystede racer, herunder Grand Danois. Mange forskellige faktorer menes at medvirke til udviklingen af sygdommen, herunder hundens alder, fodringsrutiner, adfærd, tilstedeværelsen af anden sygdom og hundens arvemateriale.

Testen, som klubben tilbød, tjekker for syv mutationer i tre forskellige gener. Disse mutationer er sat i forbindelse med udvikling af mavedrejning hos racen. Har hundene disse mutationer, har de, ifølge producenten af testen, en større risiko for at udvikle den livstruende tilstand.

- Vi har valgt at lave testen ud fra devisen om, at hjælpe forskerne i USA med at kortlægge en mulig arvegang i mavedrejning hos vores race, samt at give vores opdrættere et våben i hånden mod en eventuel bekæmpelse af denne frygtelige sygdom, hvor flertallet ikke overlever, fortæller Kim Pensdal, formand for klubben og initiativtager til undersøgelsen.

Sammen med testen, skulle deltagerne svare på om hunden tidligere havde haft problemer med sygdommen, og ligeledes hvorvidt dens forældre eller søskende havde. I alt deltog 77 hunde, enten ved at få taget prøven i forbindelse med klubudstillingen i Herluftsholm den tiende oktober, eller ved at få et testsæt tilsendt derhjemme.

Kim blev inspireret til projektet, da han var på Pinsetreff i Norsk Grand Danois klub sidste år. Her havde de indkøbt 50 testkits til gratis undersøgelse af deres hunde.

- Jeg syntes ideen var fantastisk, og forlagde det på et bestyrelsesmøde i Grand Danois Klubben, og det blev vedtaget at undersøge interessen for projektet, og her er vi så i dag. Klubben har, i modsætning til Norge, valgt at lade folk give et lille bidrag og klubben giver et stort, forklarer Kim.

Kim håber at projektet kan hjælpe med at kaste lys over problemerne med mavedrejning i racen i fremtiden.

 

Læs også

12.150 kroner til Grand Danois Klubben

11-05-2020 08:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Grand Danois Klubben har nu afsluttet deres store Sammen Hver For Sig event, og det blev en succes så stor som en velvoksen grand danois

Udstyr til giganter

15-05-2012 17:19, af Tine Luther
Den 1. maj 2012 åbnede Danmarks første hundebutik, der er specialiseret i tilbehør til gigant racerne dvs. grand danois, irsk ulvehund, skotsk hjortehund, mastiff, new foundlænder, sankt bernhard etc.

Fredagsquiz: Hvad ved du om grand danois

21-08-2020 09:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Det er blevet tid til igen at quizze. Denne gang om en ret stor hund

Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

Sommerquiz: Grand danois

29-07-2021 10:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Den er svær at komme udenom .... Grand danois

Leo er i bedring og ønsker sig en grand danois

31-01-2023 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham

Ditte Young trænede ny stjernehund telepatisk

04-09-2021 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den nye sæson af La casa de papel eller Papirhuset er der scener, der er optaget i Danmark. Her er der også en dansk grand danois med. Det er Ditte Young, der har castet og trænet den

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt