Medlemmerne af Grand Danois Klubben fik i oktober muligheden for, at få deres hunde testet med en gentest for mavedrejning. Mavedrejning, en tilstand hvor maven vendes og gas ophobes, er en hurtigt udviklende og livstruende sygdom, som typisk ses i store, dybt-brystede racer, herunder Grand Danois. Mange forskellige faktorer menes at medvirke til udviklingen af sygdommen, herunder hundens alder, fodringsrutiner, adfærd, tilstedeværelsen af anden sygdom og hundens arvemateriale.
Testen, som klubben tilbød, tjekker for syv mutationer i tre forskellige gener. Disse mutationer er sat i forbindelse med udvikling af mavedrejning hos racen. Har hundene disse mutationer, har de, ifølge producenten af testen, en større risiko for at udvikle den livstruende tilstand.
- Vi har valgt at lave testen ud fra devisen om, at hjælpe forskerne i USA med at kortlægge en mulig arvegang i mavedrejning hos vores race, samt at give vores opdrættere et våben i hånden mod en eventuel bekæmpelse af denne frygtelige sygdom, hvor flertallet ikke overlever, fortæller Kim Pensdal, formand for klubben og initiativtager til undersøgelsen.
Sammen med testen, skulle deltagerne svare på om hunden tidligere havde haft problemer med sygdommen, og ligeledes hvorvidt dens forældre eller søskende havde. I alt deltog 77 hunde, enten ved at få taget prøven i forbindelse med klubudstillingen i Herluftsholm den tiende oktober, eller ved at få et testsæt tilsendt derhjemme.
Kim blev inspireret til projektet, da han var på Pinsetreff i Norsk Grand Danois klub sidste år. Her havde de indkøbt 50 testkits til gratis undersøgelse af deres hunde.
- Jeg syntes ideen var fantastisk, og forlagde det på et bestyrelsesmøde i Grand Danois Klubben, og det blev vedtaget at undersøge interessen for projektet, og her er vi så i dag. Klubben har, i modsætning til Norge, valgt at lade folk give et lille bidrag og klubben giver et stort, forklarer Kim.
Kim håber at projektet kan hjælpe med at kaste lys over problemerne med mavedrejning i racen i fremtiden.
Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Lørdag formiddag kunne man opleve lidt af en sjældenhed i Roskilde, da grand danois gul/tigret skulle finde den bedste veterantæve. Hele fire hunde var tilmeldt, men kun tre mødte op
Savnet til hinanden og en lidende klubkasse er nogle af de ting, der får Grand Danois Klubben til at tænke ud af boksen, og nu har de gjort det igen
Det er blevet tid til igen at quizze. Denne gang om en ret stor hund
I Galaksi Klip og Trim og Cores online hundeudstilling gik BIS-3 til en meget vindende grand danois
Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.