Når man taler om veteraner på en hundeudstilling, taler man om hunde, der er fra otte og opefter. Nogle racer, især de store, har en kortere gennemsnitslevetid end andre, og derfor ser man ikke helt så mange veteraner hos disse racer.
Lørdag formiddag var det anderledes hos de stolte grand danoiser. Her trådte tre smukke, ældre damer ind i ringen og leverede som var de stadig friske unghunde.
De tre damer var X-Foot's Trias True Love ejet af Malin Gustavsson fra Sverige, Danish Danehouse's Whoopie ejet af Pia Hansen fra Broby i Danmark og Royal Jazz African Breeze ejet og opdrættet af Gitte Kallesøe Jørgensen fra Lundby i Danmark.
Alle tre hunde fik bedømmelsen Excellent, og derfor var der spænding om, hvem der skulle tage den eftertragtede veterantitel i dette for racen så store felt.
Vinderen blev Royal Jazz African Breeze, mens Danish Danehouse's Whoopie blev andenvinder og X-Foot's Trias True Love blev tredjevinder.
- Vi må jo indrømme, at vi har prøvet det før. Hendes mor var også en rigtig god veteranhund, lød det efterfølgende fra en glad Gitte Kallesøe Jørgensen, der også kunne afsløre, at dagens veteranvinder først lige er blevet veteran.
- Det er fantastisk at vinde den titel, men det bedstre ved at vinde er, at alle ens konkurrenter lykønsker en bagefter. Vi har et rigtig godt sammenhold os med grand danois, og det er jeg simpelthen så glad for, fortalte Gitte Kallesøe Jørgensen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Det skulle have været et af årets hundehøjdepunkter. Men nu er det aflyst på grund af corona. Arrangør lover at vende tilbage i 2021 med et endnu større arrangement
Det nye HUNDEN kommer på gaden i denne uge. Glæd dig til et blad med meget forskelligt læsestof
I går blev Imran Durranis bullmastiff Best in Show. Her kan du se video fra afgørelsen
Lørdagen blev en varm, solrig og dejlig dag i Roskilde. Her kan du se lidt billeder fra dagen
Så er det igen blevet Kimmie Wolsteds tur til at blogge for hunden.dk, og som sædvanlig er det spændende læsning
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.