Når man taler om veteraner på en hundeudstilling, taler man om hunde, der er fra otte og opefter. Nogle racer, især de store, har en kortere gennemsnitslevetid end andre, og derfor ser man ikke helt så mange veteraner hos disse racer.
Lørdag formiddag var det anderledes hos de stolte grand danoiser. Her trådte tre smukke, ældre damer ind i ringen og leverede som var de stadig friske unghunde.
De tre damer var X-Foot's Trias True Love ejet af Malin Gustavsson fra Sverige, Danish Danehouse's Whoopie ejet af Pia Hansen fra Broby i Danmark og Royal Jazz African Breeze ejet og opdrættet af Gitte Kallesøe Jørgensen fra Lundby i Danmark.
Alle tre hunde fik bedømmelsen Excellent, og derfor var der spænding om, hvem der skulle tage den eftertragtede veterantitel i dette for racen så store felt.
Vinderen blev Royal Jazz African Breeze, mens Danish Danehouse's Whoopie blev andenvinder og X-Foot's Trias True Love blev tredjevinder.
- Vi må jo indrømme, at vi har prøvet det før. Hendes mor var også en rigtig god veteranhund, lød det efterfølgende fra en glad Gitte Kallesøe Jørgensen, der også kunne afsløre, at dagens veteranvinder først lige er blevet veteran.
- Det er fantastisk at vinde den titel, men det bedstre ved at vinde er, at alle ens konkurrenter lykønsker en bagefter. Vi har et rigtig godt sammenhold os med grand danois, og det er jeg simpelthen så glad for, fortalte Gitte Kallesøe Jørgensen.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
Når man kommer til en hundeudstilling, skal man være forberedt på lidt af hvert. Også de ting, der kommer ud af munden på folk. Her får du en top 10 over ting, vi har hørt denne weekend indtil videre, som måske vil være svære at forstå for folk, der aldrig har været til hundeudstilling
Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen i Ballerup. Her er en oversigt over, hvilke racer, der udstilles i dag
Udstillingen i Roskilde fik besøg af to politibetjente og deres makker
Et vaskeægte hattrick af Shyloch Statement
På to ekstraordinære generalforsamlinger valgte et stort flertal af Dansk Racehunde Unions medlemmer at nedlægge DRU. Nu bydes de mange hundeejere velkommen i Dansk Kennel Klub
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Sæsonens første lune solstråler lokker os og hundene ud i naturen lige nu, men de stigende temperaturer betyder også, at flåterne er vågnet. Det milde vejr kræver, at vi som hundeejere snarest tager stilling til forebyggelse mod de små blodsugere.