Tre flotte ældre damer i ringen

14-05-2022 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag formiddag kunne man opleve lidt af en sjældenhed i Roskilde, da grand danois gul/tigret skulle finde den bedste veterantæve. Hele fire hunde var tilmeldt, men kun tre mødte op

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Når man taler om veteraner på en hundeudstilling, taler man om hunde, der er fra otte og opefter. Nogle racer, især de store, har en kortere gennemsnitslevetid end andre, og derfor ser man ikke helt så mange veteraner hos disse racer. 


Lørdag formiddag var det anderledes hos de stolte grand danoiser. Her trådte tre smukke, ældre damer ind i ringen og leverede som var de stadig friske unghunde. 

De tre damer var X-Foot's Trias True Love ejet af Malin Gustavsson fra Sverige, Danish Danehouse's Whoopie ejet af Pia Hansen fra Broby i Danmark og Royal Jazz African Breeze ejet og opdrættet af Gitte Kallesøe Jørgensen fra Lundby i Danmark.

Alle tre hunde fik bedømmelsen Excellent, og derfor var der spænding om, hvem der skulle tage den eftertragtede veterantitel i dette for racen så store felt. 

Vinderen blev Royal Jazz African Breeze, mens Danish Danehouse's Whoopie blev andenvinder og X-Foot's Trias True Love blev tredjevinder. 

- Vi må jo indrømme, at vi har prøvet det før. Hendes mor var også en rigtig god veteranhund, lød det efterfølgende fra en glad Gitte Kallesøe Jørgensen, der også kunne afsløre, at dagens veteranvinder først lige er blevet veteran. 

- Det er fantastisk at vinde den titel, men det bedstre ved at vinde er, at alle ens konkurrenter lykønsker en bagefter. Vi har et rigtig godt sammenhold os med grand danois, og det er jeg simpelthen så glad for, fortalte Gitte Kallesøe Jørgensen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Få fotograferet din hund gratis af hunden.dk

05-05-2011 13:26, af Anne Kristine Tollestrup
På HUNDENs stand i Hillerød på weekendens udstilling, kan du få fotograferet din hund gratis.

Cody er årets politihund

12-11-2022 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev Årets Politihund præsenteret i Herning i Store Ring. Årets politihund blev Cody 

Hvalp stjålet fra internat

06-05-2013 12:24, af Maja Golles
En hundehvalp blev natten til fredag stjålet fra Roskilde Internat - måske af et bandemedlem

Hunden på Bornholm

12-08-2021 15:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når der er udstilling på Bornholm i weekenden, er vi selvfølgelig på plads. Vi vil fortælle din gode historie

Årets hunde

04-11-2013 14:12, af Tine Luther
Traditionen tro blev alle vinderne af Dansk Kennel Klubs årskonkurrencer hyldet ved årets sidste udstilling.

Hundeudstillinger er ikke elitære

23-09-2022 17:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I morgen begynder den næstsidste internationale hundeudstilling i 2022. Men hvorfor skal du vælge at lægge vejen forbi Ballerup? Måske får du et svar i denne personlige beretning

 

Roskilde for alle er skudt i gang

10-05-2019 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag morgen klokken 9.00 blev Nordisk Udstilling i Roskilde åbnet. Lørdag og søndag er Internationale udstillinger, men der er meget mere at opleve

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund