I 2020 var udstillingen i Fredericia den eneste, der blev til noget, inden coronaen lagde sin klamme hånd over store dele af kloden. I 2021 var udstillingen aflyst, men nu har vi været her igen. Messe C hallerne har igen huset en flot udstilling, som sluttede med en flot BIS-finale, der dog kun bestod af ni hunde, da gårsdagens vinder i gravhundegruppen ikke mødte op.
Fra lørdag var en bearded collie gået videre fra gruppe 1. Fra gruppe 4 var det en ruhåret gravhund. Gruppe 5 var blevet vundet af en chow chow, mens en ruhåret hønsehund vandt gruppe 7 og en chinese crested havde taget sejren i gruppe 9.
Den første, der blev sendt videre til finalen søndag var glathåret foxterrier fra gruppe 3.
Dernæst gik turen til gruppe 6, hvor en dalmatiner fra Sverige gik videre til BIS-finalen. Gruppe 8 sendte en adgangsbillet til BIS-finalen til amerikansk cocker spaniel.
De sidste to hunde, der gik videre til finalen var en whippet fra Gruppe 10 og rottweileren, der sidste år var ved at blive Årets Hund efter kun at have været med i Herning.
Irske Paul Lawless dømte Bis-finalen. Han blev mødt af et DKKøs Udstillingsudvalg, der dansede til tonerne af ABBA’s Dancing Queen. Om det på nogen måde hjalp den rutinerede dommer til at finde den rigtige vinder, eller om det i virkeligheden fik ham til at længes hjem, vides ikke. Men han gik grundigt til værks og valgte rottweileren, chow chow, amerikansk cocker og whippet, som dem der skulle på podiet.
Fjerdepladsen gik til rottweileren, Siderotts Atom
Nummer tre blev whippet, Aaniston ARRRRR
Andenpladsen fik chow chow, Kool Kashmir From Kwaitang
Og dermed blev vinderen amerikansk cocker, Galaksi ALL OF YOU FOREVER, ejet af Michael Kristensen og Mette Nielsen fra Dianalund.
– Det er altid dejligt at vinde, og nu starter vi på et nyt år, og det er jo en ganske god start, lød det efterfølgende fra en glad Michael Kristensen.
Der venter en stor fremtid for Galaksi ALL OF YOU FOREVER, der allerede er juniorverdensvinder og har en lang række internationale titler på trods af sine kun 22 måneder.
– Hans far blev Årets Hund for nogle år siden, så han har også lidt at leve op til, siger Michael Kristensen og griner.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
BIS i Fredericia blev Dorte Jensens engelske springer spaniel, Siegers Never Walk Alone
De er her alle sammen: Labrador, schæfer og collie. Og de mere sjældne racer som hollandsk kooikerhondje og porcelaine. Kom og mød 3384 hunde fordelt på 253 forskellige racer, når Dansk Kennel Klub afholder årets første udstilling i MesseC i Fredericia lørdag og søndag 9. og 10. februar. Her er der også mulighed for at få en professionel dommers øjne på din egen hund, få en snak om opdræt og børnene kan lege og bage hundekiks i det store børneområde
I ring 10 er der fyldt med mynder af alverdens slags. En af dem er en galgo espanol importeret fra Spanien
På udstillingen i Fredericia mødte vi Bult, der er et nyt firma i Danmark med foder og snack til din hund
På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse