2 dage med vuf i Hillerød

28-05-2018 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I november er der premiere på et helt nyt hundetiltag i FrederiksborgCentret i Hillerød. D. 17-18. november inviteres alle hundeelskere nemlig indenfor til den helt nye Alt til Hund messe, som afvikles sammen med DogCoach.dk

Copyright Ridehesten.com

Der er lagt op til et helt særligt arrangement, med noget for enhver hundeelsker.  
På messen Alt til Hund, er der uanede shopping-muligheder hos de mange udstillere, ligesom der kan findes gode råd og vejledning om alt lige fra hundefoder til træning og forsikring.

Vil man have viden og konkrete værktøjer til, hvordan hverdagen som hundeejer kan blive endnu sjovere og nemmere, er der mulighed for at købe en særbillet til det store workshop-område: DogDays.

Her kan besøgende suge til sig af spændende viden fra de mange eksperter, når DogCoach.dk i samarbejde med Tryg Pote afvikler – DogDays.

- Vi har sat absolut alle sejl til for at skabe den absolut mest unikke oplevelse for alle typer af hundeejere. Allerede nu, kan vi fornemme en stor interesse for eventet blandt udstillere såvel som hundeejere og fagfolk” fortæller arrangørerne Linn Radsted, indehaver af DogCoach.dk samt Paw Olesen der er Salgschef fra FrederiksborgCentret.

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto


Oplev 10 af Skandinaviens førende hundefolk
På den store opvisningsbane er der er mulighed for at opleve nogle af de mest anerkendte hundefagfolk og eksperter, som deler ud af deres viden om hundehold, hverdagstræning, adfærd, aktivering mv.

Programmet byder bl.a. på den kendte hundepsykolog og forfatter Anders Hallgren, der er en eftertragtet og anerkendt foredragsholder.

 Udover Hallgren kan man også glæde sig til at opleve hundeejertræner og forfatter Irene Jarnved dele ud af sin mangeårige erfaring. Der er desuden sat fokus på emner som Empowerment, Nose Work, Core-træning, hvordan man pimper den daglige gåtur op, samt en helt unik oplevelse når dyretelepatør Ditte Young skal lære almindelige hundeejere at kommunikere med hunde via telepati.

Kort sagt er der lagt op til 2 fuldstændigt forrygende dage i hundens tegn!

Se hele programmet her

Early-Dog pris til de hurtige
Indtil 1 juli kan du booke billetter til en særlig rabatpris

Book billetter online på
https://bit.ly/2GOq8ao

Læs også

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Hundedage med hedeslag, hugorme og hot spots

16-06-2025 16:17, af Cecilie Friis Amstrup

Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.

Nu skal coronaformen testes for både to- og firbenede

14-07-2020 11:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her

Søndagens særlige sejre

18-06-2018 08:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom både Michael Kristensen og Cecilie Krarup har stået øverst på sejrsskamlen før, var søndagens sejre i henholdsvis Best In Show og Juniorhandling noget særligt for dem begge

Vejen: Juniorhandlerne blev testet igennem

19-08-2023 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den slovenske dommer Tatjana Urek Jipping gav de danske juniorhandlere masser af mulighed for at vise deres kunnen

Myndeklubben indtager Store Hestedag med 70 km/t

02-09-2018 14:57, af Marie Helene Rigård Rohleder

Over 700 hunde er til Store Hestedag i Roskilde i weekenden. Myndeklubben er flot repræsenteret, og de afholder både udstilling og Lure Coursing

Billeder fra DKK-udstillingen i Fredericia er online

10-02-2015 10:19, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia.

DKK’s brev til FCI

10-07-2017 13:35, af Anne Ekenberg

DKK har her til aften gengivet indholdet af det brev, DKK har sendt til FCI som reaktion på den frygtelige sag fra forrige uge med den radmagre sloughi på en udstilling i Rusland.

Vejen aflyst: 188 dage uden udstilling

14-04-2020 12:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Øv altså, udstillingen i Vejen er også aflyst

Fotos fra Fredericia er online

16-02-2022 12:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er billederne fra Fredericia kommet på nettet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.