Er du ikke til pokalfinale i fodbold, eller hvad der ellers findes af bredt kendte arrangementer på Kristi Himmelfartsdag, så kunne du tage til bakkeskue på Dyrehavsbakken.
Det er nu 31. gang ,at kreds 1 kan indbyde til deres traditionelle skue på Dyrehavsbakken i Klampenborg. Skuet er som altid Kristi Himmelfartsdag, som i år er den 30. maj.
Her kan du få erfaring med udstilling og få en bedømmelse af din hund, før du tilmelder en rigtig DKK-udstilling. Din hund skal blot være over tre måneder gammel. Ikke tilmeldte hunde er velkomne til komme med på Bakken, men som tilskuere og altid i snor.
Der vil også være Bakkens Dog Dancers Cup kl. 12.00 ved den store scene. Her kæmper de allerbedste Dog Dancers om Bakkemesterskabstitlen og du kan få inspiration til alverdens dansetricks til din hund.
Der er idet hele taget lagt an til en herlig dag for hele familien i selskab med hundevenner.
Hvis du vil vide mere eller melde din hund til dette hyggelige og traditionsrige skue, kan du læse mere på kreds 1’s hjemmeside eller kontakte Lone Fritzbøger på tlf. 32 59 17 70 /mobil 28 76 17 70, eller fritzboeger@mail.tele.dk
Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Lørdag var der hvalpe- og unghundeskue i Kreds 6. En kreds, der efterhånden er blevet berømt for disse skuer. Vi var med, og her får du lidt billeder fra den dejlige dag
Hundedagene på Rosenholm Slot kan nu præsentere et skue for alle DKK hunde. Det er Dansk Retriever Klub, der arrangerer
Lørdag d. 10. januar danner Hærvejshallen i Bække rammen om Region Sydjyllands traditionsrige vinterskue med bedømmelser, brugsprøve og sundhedsfokus.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende