Den 5. juli afholder Dansk Gravhundeklub skue i Gørlev i forbindelse med Heste- og Kræmmermarkedet, Søkrogen, 4281 Gørlev. I år har er der 25. års jubilæum. Alle racer er velkomne – blot de er i besiddelse af DKK-stambog, gyldig vaccinationsattest og hundeforsikringspolice, hvoraf det fremgår, at der er tegnet udvidet ansvar eller tilsvarende. Der vil være præmier til alle, og der kan tilmeldes i følgende klasser: Babykl. 3-6 mdr. – Hvalpekl. 6-9 mdr.– Juniorkl. 9-18 mdr. Åben kl. over 15 mdr. – Brugshunde kl. fra 15 mdr. – Championkl. – Veterankl. fra 8 år. Ligeledes i avls-, opdræts- og par-klasser. Barn og Hund konkurrence med tilmelding på dagen. Dommer for gravhunde: Inga Bonnez aut. Gr. 1,8,9 dommer Dommer for alle andre racer: Ingrid Borchorst aut. Gr. 3 dommer Det koster 150kr. pr. hund ved forhåndstilmelding og 200 kr. pr. hund ved indskrivning på dagen (kan ske fra kl. 9.00 til kl. 10.00). Tilmelding på Hundeweb (du finder link under billedet til højre) eller på DKK's blanke,t som sendes til udvalget. Tilmeldingsfrist: 25-06-2014 SE MERE OM SKUET VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende