Med en andenplads i avlsklassen, en tredjeplads i opdræt og en tredjeplads i FCI-gruppe 6 tog landets første kuld porcelainehunde sig godt af retterne på hundeudstillingen i Fredericia lørdag.
Selvom hunden er ny i Danmark, har den en lang og drabelige historie i Frankrig, hvor den stammer fra.
– Før i tiden var porcelainehunden et adelsmærke i Frankrig. Men da revolutionen ramte, skulle alt ,der havde noget med adelen at gøre, udslettes. Det gjaldt også porcelainehunden, fortæller opdrætter Michael Allerup Nielsen.
Heldigvis var der nogle enkelte hunde i Schweiz på det tidspunkt, og de fik lov at føre racen videre.
I dag er det en populær hund i især Sydfrankrig, mens den altså er ny i Danmark.
– Jeg har opdrættet gravhunde i 30 år, og fik lyst til at prøve en lidt større hund også. En bekendt havde tidligere snakket varmt om porcelaine, men hun havde ikke anskaffet sig en. Jeg købte en fra det første kuld hvalpe i Sverige, og har så været i Frankrig for at få den parret, lyder det fra Michael Allerup Nielsen, der også bruger hunden som schweisshund.
– Det er jo en jagthund, som driver i kobbel. Det vil sige, at man har 5-7 hunde, som bliver sluppet fri, men den egner sig også rigtig godt som schweisshund, fortæller han.
Michael Allerup Nielsen kalder porcelaine for en venlig og omgængelig hund, men han slår også fast, at det altså er en flokhund, som helst skal bo sammen med andre hunde.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Med imponerende resultater, stærk holdånd og baner, der udfordrede deres evner, viste det danske rallylandshold deres klasse ved det netop overståede nordiske mesterskab i rallylydighed.
Sikke en dag og sikke en afslutning. Det bliver nok en af de dage, man husker i den danske udstillingsverden
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet