Med en andenplads i avlsklassen, en tredjeplads i opdræt og en tredjeplads i FCI-gruppe 6 tog landets første kuld porcelainehunde sig godt af retterne på hundeudstillingen i Fredericia lørdag.
Selvom hunden er ny i Danmark, har den en lang og drabelige historie i Frankrig, hvor den stammer fra.
– Før i tiden var porcelainehunden et adelsmærke i Frankrig. Men da revolutionen ramte, skulle alt ,der havde noget med adelen at gøre, udslettes. Det gjaldt også porcelainehunden, fortæller opdrætter Michael Allerup Nielsen.
Heldigvis var der nogle enkelte hunde i Schweiz på det tidspunkt, og de fik lov at føre racen videre.
I dag er det en populær hund i især Sydfrankrig, mens den altså er ny i Danmark.
– Jeg har opdrættet gravhunde i 30 år, og fik lyst til at prøve en lidt større hund også. En bekendt havde tidligere snakket varmt om porcelaine, men hun havde ikke anskaffet sig en. Jeg købte en fra det første kuld hvalpe i Sverige, og har så været i Frankrig for at få den parret, lyder det fra Michael Allerup Nielsen, der også bruger hunden som schweisshund.
– Det er jo en jagthund, som driver i kobbel. Det vil sige, at man har 5-7 hunde, som bliver sluppet fri, men den egner sig også rigtig godt som schweisshund, fortæller han.
Michael Allerup Nielsen kalder porcelaine for en venlig og omgængelig hund, men han slår også fast, at det altså er en flokhund, som helst skal bo sammen med andre hunde.
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Så sluttede festen på Bornholm, og sikke en fest vi har haft. Søndag blev en smuk finale
Sikke en dag og sikke en afslutning. Det bliver nok en af de dage, man husker i den danske udstillingsverden
Det blev en dansk irsk setter, som vandt BIS på Bornholm denne søndag. En helt fantastisk oplevelse for ejerne Camilla og Nana Strüwing, som vinder BIS for første gang.
Den 7. marts 2024 blev drømmen om at træde ind på det famøse grønne tæppe og deltage på Crufts med sine hunde til virkelighed for Emilie og Cathrine Andersen. Læs her deres beretning fra den store oplevelse
Dagens BIS-vinder skulle så ualmindeligt meget igennem, inden den kunne kalde sig BIS og Vikingvinder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Er din nuttede hundehvalp pludselig blevet til en pubertetsplaget teenager, der har glemt alt, hvad den har lært? Mangler du en overlevelsesguide til at tackle unghundens mange fysiske og hormonelle forandringer? Du er ikke den eneste! Her får du hundeekspertens tips og tricks til at guide din firbenede igennem denne udfordrende periode.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen