Sjællandsk dyrehelt: Hunden Frank reddede kvinde fra selvmord på kirkegård

18-10-2019 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunden Frank kunne mærke, at noget var galt, da han en sen aften gik tur med sin ejer, og passerede en ensom kvinde på en kirkegård i Slagelse. I al hemmelighed havde hun slugt et glas piller, og var nu i overhængende fare for konsekvenserne. Hunden Frank er nu kåret regional sjællandsk vinder i konkurrencen “Danmarks Dyrehelt 2019”, for hans ihærdige indsats den aften.

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Agria

Torsdag d. 17. oktober blev Frank, en ung fransk bulldog fra Slagelse, overrasket med gaver og lykønskninger. Det var ikke hans fødselsdag, men en fejring af en heltegerning han udførte en sen aften for tre måneder siden. Tilstede var journalister og en repræsentant fra Agria Dyreforsikring: Frank har nemlig vundet titlen som regional, sjællandsk vinder i Agrias landsdækkende konkurrence “Danmarks Dyrehelt 2019”. På trods af over 800 indstillede kæledyr, fik Frank en overbevisende sejr. 

Frank hyldes for hans indsats en sen aften, hvor han og hans ejer, Troels Hansen, var ude og gå en tur på en nærliggende kirkegård - en gåtur der skulle vise sig at have skæbnesvanger betydning for en kvinde, de tilfældigt mødte på deres tur.  

Udover titlen som regional sjællandsk dyrehelt vinder Frank og familien 5.000 kr., som de donerer til uddannelse af førerhunde hos Dansk Blindesamfund. Nu går Frank videre til den landsdækkende finale, hvor han skal dyste mod de jyske og fynske regionale vinder i Agria Dyreforsikrings konkurrence om at blive hele Danmarks Dyrehelt 2019. 

På deres gåtur på kirkegården passerer Frank og Troels en ældre kvinde, som sidder alene på en bænk. Frank trækker i linen og vil hilse på damen, men Troels ønsker ikke at forstyrre hende og trækker Frank væk fra  bænken. Frank insisterer dog stædigt på, at de skal over og hilse på.

Efter en lille hilsen,  hopper Frank op på kvindens skød, og slikker hende i ansigtet. Hun bryder straks ud i gråd og giver ham et stort kram. Troels sætter sig ned for at snakke med hende. Snakken går, og pludseligt spørger hun ham, om han kan holde på en hemmelighed: Hun har slugt et helt glas smertestillende, og har sat sig på kirkegården for at tage stille afsked med verden. Hun er flygtning, lider af posttraumatisk stress, og kan ikke længere få sin økonomi til at hænge sammen. 

Lige den hemmelighed kan Troels ikke kan holde på, og han overtaler hende til at følges hen til det nærliggende sygehus. Ved indgangspartiet til hospitalet kollapser damen og må hjælpes ind af hospitalets personale. 

Den ældre kvinde overlevede selvmordsforsøget, da hun fik hjælp i tide, men havde det ikke været for Franks stædige insisteren på at opsøge kvinden, havde hun højst sandsynligt ikke klaret den.

 

Konkurrencen ”Danmarks Dyrehelt 2019”, søger efter kæledyr fra hele landet, som udfører ekstraordinære gerninger for deres ejer eller på anden måde er helte i hverdagen. Bag konkurrencen står Agria Dyreforsikring. 

 

Vinderen på Sjælland blev altså hunden Frank fra Slagelse. Ligesom hans ejere, anerkender Agrias dommerpanel den store gerning, Frank gjorde.

 

I dommerpanelet sidder bl.a. tv-vært Puk Elgård, der har stor ros til dagens dygtige vinder og hans ejere: 

— Hunden Frank var opmærksom på den ensomme dame. Han ville hen og undersøge, hvorfor hun sad der. Heldigvis har Frank nogle rigtig gode mennesker som viste omsorg og medmenneskelighed da damen på bænken rakte ud efter dem. Frank skal være min Dyrehelt fordi historien om ham og damen på bænken er et virkelig godt eksempel på at dyr binder os sammen.

Læs også

Churchill Årets Dyrehelt 2019

31-10-2019 15:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets Dyrehelt blev torsdag afgjort, og det blev den halvandet år gamle engelske bulldog, Churchill, der løb med sejren og den store ære

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.