Erik Faarup: Tak for den store hjælp

21-06-2022 09:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag gik der lidt et chok gennem udstillingen i Vejen, da en ambulance kørte ind på pladsen. Det var Erik Faarup, der havde fået et ildebefindende, men han har det godt igen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Søndag sidst på formiddagen lød der en efterlysning over højttalerne på udstillingen i Vejen. Der blev kaldt efter en læge til Ring 3, hvor welsh corgi blev udstillet.

Det var en af de helt store og mest betydningsfulde personligheder i corgiracen, Erik Faarup, der havde fået et slemt ildebefindende.

Samaritter og medlemmer af DKK’s udstillingsudvalg ilede til Ring 3, hvor også en læge hurtigt stødte til. Erik Faarup sad på en stol ude mellem teltene og fik den hjælp, han behøvede.

Da en ambulance nogle minutter senere trillede ind på udstillingsområdet, var det tydeligt, at det berørte mange mennesker.

Som vi så ofte har skrevet her på siden, så er hundeudstillinger især kendetegnet ved et utroligt sammenhold, og at en af udstillerne havde det så dårligt, at han skulle hentes med ambulance, var et hårdt slag for mange.

I går lagde Erik Faarup så et opslag på Facebook, og han kunne heldigvis fortælle, at han var på benene igen.

- Vi havde et par dejlige dage i godt selskab med mange corgivenner, desværre sluttede søndagen ikke som ønsket, da jeg fik et grimt ildebefinde med diverse følger som endte med, at jeg blev afhentet af ambulancen og kørt til Kolding Sygehus, hvor jeg efterfølgende sidst på dagen kunne tage hjem i god bedring, skriver Erik Faarup i sit opslag, hvor han også gør meget ud af at takke dem, der hjalp.

- Fra start modtog jeg en helt fantastisk og enestående behandling lige fra de to samaritter og DKKs udstillingsudvalgs fantastiske og professionelle håndtering af forløbet og stor tak til Helle og de mange corgivenner, der viste stor omsorg og efterfølgende en stor hjælp med at få vores ting pakket sammen, skriver han.

Til hunden.dk fortæller Erik Faarup, at han har det godt, men at han lige skal igennem nogle prøver.

 

 

Læs også

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Hvordan får vi flest muligt sunde DKK-hunde?

05-11-2011 18:36, af Tine Luther
Målet er, at vi sammen skal forsøge at finde den vej, som fremadrettet fører til de fleste gode hundeliv!

DKK Faaborg arrangerer foredrag: Afliv myterne – med Betina Sabinsky

18-04-2017 11:10, af Kasper Larsson
Den kendte adfærdsbehandler Betina Sabinsky guider deltagerne igennem myter og afliver dem

Bornholm: Få løsnet op for hundespændinger

18-08-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ved siden af DKK’s udstillingskontor står et lille telt, hvor der reklameres for kraniosakralterapi til hunde. Vi besøgte teltetVed siden af DKK’s udstillingskontor står et lille telt, hvor der reklameres for kraniosakralterapi til hunde. Vi besøgte teltet

Vejen: Her finder du racerne fredag

18-08-2023 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det endelig blevet udstillingstid igen,  og med en masse dejlige hunde i Vejen, er det altid rart med et overblik. Her kan du se, hvor du finder de forskellige racer i dag

DKK for ændrede fyrværkerivilkår

31-12-2012 09:12, af Maja Golles
Dansk Kennel Klub forsøger at skabe opmærksomhed om fyrværkeriproblemet med nyt beslutningsforslag om indskrænkning af affyringsperioden til politikerne

Billeder fra Ballerup er online

27-09-2022 09:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nu kan du se alle billederne fra Ballerup og måske også købe et enkelt eller 50

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.