Erik Faarup: Tak for den store hjælp

21-06-2022 09:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag gik der lidt et chok gennem udstillingen i Vejen, da en ambulance kørte ind på pladsen. Det var Erik Faarup, der havde fået et ildebefindende, men han har det godt igen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Søndag sidst på formiddagen lød der en efterlysning over højttalerne på udstillingen i Vejen. Der blev kaldt efter en læge til Ring 3, hvor welsh corgi blev udstillet.

Det var en af de helt store og mest betydningsfulde personligheder i corgiracen, Erik Faarup, der havde fået et slemt ildebefindende.

Samaritter og medlemmer af DKK’s udstillingsudvalg ilede til Ring 3, hvor også en læge hurtigt stødte til. Erik Faarup sad på en stol ude mellem teltene og fik den hjælp, han behøvede.

Da en ambulance nogle minutter senere trillede ind på udstillingsområdet, var det tydeligt, at det berørte mange mennesker.

Som vi så ofte har skrevet her på siden, så er hundeudstillinger især kendetegnet ved et utroligt sammenhold, og at en af udstillerne havde det så dårligt, at han skulle hentes med ambulance, var et hårdt slag for mange.

I går lagde Erik Faarup så et opslag på Facebook, og han kunne heldigvis fortælle, at han var på benene igen.

- Vi havde et par dejlige dage i godt selskab med mange corgivenner, desværre sluttede søndagen ikke som ønsket, da jeg fik et grimt ildebefinde med diverse følger som endte med, at jeg blev afhentet af ambulancen og kørt til Kolding Sygehus, hvor jeg efterfølgende sidst på dagen kunne tage hjem i god bedring, skriver Erik Faarup i sit opslag, hvor han også gør meget ud af at takke dem, der hjalp.

- Fra start modtog jeg en helt fantastisk og enestående behandling lige fra de to samaritter og DKKs udstillingsudvalgs fantastiske og professionelle håndtering af forløbet og stor tak til Helle og de mange corgivenner, der viste stor omsorg og efterfølgende en stor hjælp med at få vores ting pakket sammen, skriver han.

Til hunden.dk fortæller Erik Faarup, at han har det godt, men at han lige skal igennem nogle prøver.

 

 

Læs også

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Alonso atter til tops

21-06-2015 21:49, af Tine Luther
Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso sejrede i dag ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen.

Hvordan er det at blive bidt af en hund

13-06-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sebastian Klein har i et tv-program for børn undersøgt, hvordan det føles at blive bidt af en hund. Kennelklubben har hjulpet med at føre ideen ud i livet

 

Se alle vinderne fra Vejen!

01-07-2014 13:10, af Tine Luther
På HUNDE PÅ TOPPEN kan du se alle vinderne fra DKK-udstilling i Vejen - og du kan selv lægge din egen hunds resultater + foto på. Det gælder ikke bare denne udstilling - men masser af andre hundearrangementer!

Roskilde: Simone vandt juniorhandlerfinalen med ro og overblik

10-05-2025 20:09, af Cecilie Friis Amstrup

Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.

Racer og ringe søndag

15-05-2022 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her er et indblik i hvor du finder racerne i dag

Simon Christensen: Udstillingen på Bornholm står mit hjerte nært

18-08-2018 10:53, af Marie Helene Rigård Rohleder

Siden 2003 har Simon Christensen været fast mandskab på alle DKK’s hundeudstillinger. Men for den indfødte bornholmer er udstillingen på solskinsøen den bedste.

Dødsfald: Søren E. Sørensen er død

18-12-2019 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går fik DKK nyheden om, at Søren E. Sørensen desværre er død. Her kan du læse Jørgen Hindses mindeord

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.