Udstyr til giganter

15-05-2012 17:19, af Tine Luther
Den 1. maj 2012 åbnede Danmarks første hundebutik, der er specialiseret i tilbehør til gigant racerne dvs. grand danois, irsk ulvehund, skotsk hjortehund, mastiff, new foundlænder, sankt bernhard etc.
Copyright Ridehesten.com
Marianne Bahl har gennem mange år fundet det vanskeligt at finde udstyr, der er stort nok til hendes grand danois'er. Det har fået hende til at slå sig på salg af udstyr til gigant-racer. (Foto: privat)

Baggrunden for at åbne denne lille butik er, at indehaveren, Marianne Bahl, siden 1997 har haft grand danois og altid haft problemer med at få ting til dem i den rette størrelse. Det være såvel hundesenge, foderstativer, halsbånd som hundelegetøj mm. I begyndelsen købte Marianne Bahl ting til sine hunde via internettet men selv her var det svært at finde noget til dem. – De få ting, jeg fandt, var altid spredt ud over adskillige internetshops og senge til giganterne var stort set umuligt at opspore – specielt hvis det de også skulle være til rimelige priser, fortæller Marianne Bahl. – I en årrække købte jeg ting til hundene på udenlandske udstillinger, for underligt nok, så var mulighederne for at finde noget til i de store størrelser større her. Jeg havde ofte bestillinger med fra andre hundeejere, der også havde giganthunde, og der, ligesom jeg, havde problemer med at finde noget til deres hunde herhjemme. Mine hunde er nu ved at være oppe i årene og er på vej på ”pension”, så mine ture til udenlandske udstillinger bliver færre og færre, men behovet for tilbehør til vores dejlige gigant-hunderacer er der stadig, så derfor åbner jeg nu en butik for dem og deres ejere. På hjemmesiden www.giantdogsshop.dk vil man kunne se varesortimentet som selvfølgelig hele tiden vil blive udvidet, og selve butikken vil være at finde på nogle af de store hundeudstillinger i Danmark samt udstillinger for de enkelte specialklubber.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller