Baggrunden for at åbne denne lille butik er, at indehaveren, Marianne Bahl, siden 1997 har haft grand danois og altid haft problemer med at få ting til dem i den rette størrelse. Det være såvel hundesenge, foderstativer, halsbånd som hundelegetøj mm. I begyndelsen købte Marianne Bahl ting til sine hunde via internettet men selv her var det svært at finde noget til dem. – De få ting, jeg fandt, var altid spredt ud over adskillige internetshops og senge til giganterne var stort set umuligt at opspore – specielt hvis det de også skulle være til rimelige priser, fortæller Marianne Bahl. – I en årrække købte jeg ting til hundene på udenlandske udstillinger, for underligt nok, så var mulighederne for at finde noget til i de store størrelser større her. Jeg havde ofte bestillinger med fra andre hundeejere, der også havde giganthunde, og der, ligesom jeg, havde problemer med at finde noget til deres hunde herhjemme. Mine hunde er nu ved at være oppe i årene og er på vej på ”pension”, så mine ture til udenlandske udstillinger bliver færre og færre, men behovet for tilbehør til vores dejlige gigant-hunderacer er der stadig, så derfor åbner jeg nu en butik for dem og deres ejere. På hjemmesiden www.giantdogsshop.dk vil man kunne se varesortimentet som selvfølgelig hele tiden vil blive udvidet, og selve butikken vil være at finde på nogle af de store hundeudstillinger i Danmark samt udstillinger for de enkelte specialklubber.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.