Min hund skal til dyrlæge, hvad gør jeg?
DKK´s anbefaling er, at du for god ordens skyld lægger en plan for, hvad du gør, hvis du skulle stå med akut behov for dyrlægehjælp:
Hvis du har en tæve, der skal føde indenfor den kommende tid, hvis du har brug for genopfyldning af receptpligtig medicin, eller hvis du har en hund, der skranter, vil det være klogt på forhånd at tjekke, om og hvor du kan få hjælp.
Så tjek din lokale dyrlæges hjemmeside eller giv dem et kald, så du ikke spilder dyrebare minutter, hvis behovet skulle opstå. Det er nemlig forskelligt, hvordan de dyrlægerne holder sig bemandede i denne tid.
Jeg har tilmeldt mig DKK’s udstilling i Roskilde, og nu er jeg bange for, den bliver aflyst, hvad gør jeg?
DKK´s bestyrelse lover alle pengene retur til alle, der allerede har eller som ønsker at tilmelde hund til DKK´s udendørs udstillinger i Roskilde den 8. - 9. og 10. maj, hvis udstillingerne aflyses grundet Corona-smitte.
DKK har desværre ikke mulighed for at forlænge tilmeldingsfristen, da vi så ikke ville være i stand til at nå at få alle praktiske detaljer på plads inden udstillingen.
Jeg er i karantæne. Hvad gør jeg med hunden?
Dette spørgsmål er der lidt forskellige svar på. For er man i karantæne, er det meningen, man skal blive i sit hus eller i sin have og ikke tage kontakt til andre mennesker. Men hunden skal jo stadig luftes. Nogle steder skrives, at hunden kun må luftes i haven, mens det andre steder skrives, at man godt må gå tur med hunden, man må bare ikke tage kontakt til andre mennesker på gåturen.
Vi anbefaler, at man tager kontakt til Røde Kors Hjælpenetværk, som er nyoprettet i forbindelse med coronasituationen.
Man kan enten bede om hjælp eller tilbyde hjælp til eksempelvis praktiske opgaver som hundeluftning.
Er man en udsat hundeejer, som har brug for hjælp til at få hunden luftet, så kan man ringe til Røde Kors på 35299660 eller tilmelde sig her
Kan hunden blive smittet og smitte andre?
Alt tyder fortsat på, at hunden kan blive smittet i mild grad, men at den ikke udvikler sygdommen og derfor heller ikke kan give smitte videre.
Jeg vil rigtig gerne lave noget aktivt med hunden, når jeg går herhjemme. Hvad kan jeg gøre?
Her er Youtube og naturligvis DKK din ven. Herunder finder du en video, hvor Lise Lotte Christensen giver nogle god råd til træning med hunden i snor.
Hvilke arrangementer er aflyst?
DKK har opfordret til, at alt aflyses i den næste tid. Her får duen liste over arrangementer, som er blevet aflyst
18. marts:
22. marts:
28. + 29. marts:
18. april:
Derudover er World Dog Show i Madrid udsat til juli
Her finder du en oversigt over alle DKK aflysninger
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Her får du tre ting, du bør overveje, hvis du lever med en terminal syg hund
Unge, hurtigt voksende hunde kan udvikle en sygdom i knoglernes vækstlinjer. Sygdommen kaldes hypertrofisk ostedystrofi, og kan give halthed, høj feber og nedsat appetit
Ræveskab er en smitsom sygdom, hvor en mikroskopisk lille mide, skabmiden, smitter hunde, katte og andre dyr. Den kan også kortvarigt leve på mennesker. Hos nogle dyr giver ræveskab kraftig kløe og sår, og man skal være opmærksom på at komme til dyrlægen, hvis ens hund pludselig viser disse symptomer
På et ekstraordinært hovedbestyrelsesmøde i Norsk kennel Klub fredag har man besluttet at ophæve aflysningen af arrangementer
Hundeejere landet over er i disse dage bekymrede for deres firbenede venner. I Norge har dyrlæger oplevet en markant stigning i tilfælde af alvorlig sygdom hos hunde i Oslo-området, og indtil videre er 27 hunde døde. I Danmark har vi ingen indikationer på, at vi oplever samme sygdomsbillede. Nye oplysninger fra Mattilsynet i Norge viser desuden, at sygdommen formodentlig ikke smitter let fra hund til hund
At spise sin egen afføring, også kaldet koprofagi, er noget nogle hunde gør. Årsagen til denne, for os mennesker noget ulækre vane, er ikke helt opklaret. Et brasiliansk forskerhold har undersøgt det lidt nærmere – og én ting de fandt ud af var, at sandsynligheden for at hunden udfører koprofagi er større hvis hunden bor sammen med en anden hund, der også udfører adfærden
Sukkersyge er velkendt blandt mennesker, men vidste du at vores hunde også kan rammes af denne sygdom, der påvirker blodsukkeret og som er livsfarlig, hvis den ikke behandles?
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by