Min hund skal til dyrlæge, hvad gør jeg?
DKK´s anbefaling er, at du for god ordens skyld lægger en plan for, hvad du gør, hvis du skulle stå med akut behov for dyrlægehjælp:
Hvis du har en tæve, der skal føde indenfor den kommende tid, hvis du har brug for genopfyldning af receptpligtig medicin, eller hvis du har en hund, der skranter, vil det være klogt på forhånd at tjekke, om og hvor du kan få hjælp.
Så tjek din lokale dyrlæges hjemmeside eller giv dem et kald, så du ikke spilder dyrebare minutter, hvis behovet skulle opstå. Det er nemlig forskelligt, hvordan de dyrlægerne holder sig bemandede i denne tid.
Jeg har tilmeldt mig DKK’s udstilling i Roskilde, og nu er jeg bange for, den bliver aflyst, hvad gør jeg?
DKK´s bestyrelse lover alle pengene retur til alle, der allerede har eller som ønsker at tilmelde hund til DKK´s udendørs udstillinger i Roskilde den 8. - 9. og 10. maj, hvis udstillingerne aflyses grundet Corona-smitte.
DKK har desværre ikke mulighed for at forlænge tilmeldingsfristen, da vi så ikke ville være i stand til at nå at få alle praktiske detaljer på plads inden udstillingen.
Jeg er i karantæne. Hvad gør jeg med hunden?
Dette spørgsmål er der lidt forskellige svar på. For er man i karantæne, er det meningen, man skal blive i sit hus eller i sin have og ikke tage kontakt til andre mennesker. Men hunden skal jo stadig luftes. Nogle steder skrives, at hunden kun må luftes i haven, mens det andre steder skrives, at man godt må gå tur med hunden, man må bare ikke tage kontakt til andre mennesker på gåturen.
Vi anbefaler, at man tager kontakt til Røde Kors Hjælpenetværk, som er nyoprettet i forbindelse med coronasituationen.
Man kan enten bede om hjælp eller tilbyde hjælp til eksempelvis praktiske opgaver som hundeluftning.
Er man en udsat hundeejer, som har brug for hjælp til at få hunden luftet, så kan man ringe til Røde Kors på 35299660 eller tilmelde sig her
Kan hunden blive smittet og smitte andre?
Alt tyder fortsat på, at hunden kan blive smittet i mild grad, men at den ikke udvikler sygdommen og derfor heller ikke kan give smitte videre.
Jeg vil rigtig gerne lave noget aktivt med hunden, når jeg går herhjemme. Hvad kan jeg gøre?
Her er Youtube og naturligvis DKK din ven. Herunder finder du en video, hvor Lise Lotte Christensen giver nogle god råd til træning med hunden i snor.
Hvilke arrangementer er aflyst?
DKK har opfordret til, at alt aflyses i den næste tid. Her får duen liste over arrangementer, som er blevet aflyst
18. marts:
22. marts:
28. + 29. marts:
18. april:
Derudover er World Dog Show i Madrid udsat til juli
Her finder du en oversigt over alle DKK aflysninger
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Ventrikulær septaldefekt, populært kaldet ”hul i hjertet”, er en medfødt hjertelidelse, der kan føre at hunden med tiden udvikler et hjertesvigt
Hårtab kan forekomme hvis hunden kløer sig meget, men andre sygdomme i kroppen kan også få hårene til at falde af
Sygdommen i Norge bliver ved med at brede sig. Nu er samtlige provinser i landet ramt og endnu en hund har mistet livet
På Mattilsynets hjemmeside kan man se, hvilke områder de syge hunde kommer fra. Et overblik tegner et billede af, at der er tilfælde i det meste af Norge
Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom
Rabies – også kaldet hundegalskab – en livsfarlig sygdom, der heldigvis ikke ses i hunde i Danmark. Den findes dog i landene omkring os, og skal du rejse med din hund, skal hunden være vaccineret mod sygdommen
Planlægger du en tur til Norge, er det nok en god ide lige at læse denne nyhed om en alvorlig hundesygdom, der spreder sig hos vore norske naboer
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet