Bliv klogere på din hunds tarme i næste nummer af HUNDEN

15-03-2025 08:34, af Cecilie Friis Amstrup

Vidste du, at din hunds tarme huser billioner af mikroorganismer, der har afgørende betydning for dens sundhed og velvære? Det, du fodrer din hund med, påvirker ikke kun dens ernæring, men også sammensætningen af dens tarmbakterier, og det kan have langt større konsekvenser, end du tror.

Copyright Ridehesten.com
Din hunds tarme spiller en afgørende rolle i dens generelle sundhed og i næste nummer af HUNDEN, kan du blive klogere på det fascinerende organ. Foto: Adobe

Næste udgave af magasinet HUNDEN dykker ned i de mange fascinerende fakta om din hunds tarme og deres skjulte funktioner. For eksempel kan tarmmikrobiotaen være mere kompleks end hjernen og have indflydelse på din hunds adfærd, vægt og immunforsvar. Har din hund et særligt madbegær eller tendens til overvægt? Svaret kan gemme sig i dens tarmsystem!

Forskning viser, at mikroorganismerne i hundens tarme kan påvirke dens humør og sociale adfærd, så måske ligger forklaringen på visse adfærdsproblemer i tarmen snarere end i hjernen? Derudover spiller tarmfloraen en afgørende rolle for immunsystemet og kan være med til at forebygge sygdomme. Samtidig viser studier, at stærkt forarbejdet foder kan have en negativ effekt på tarmsundheden, hvilket kan føre til en række sundhedsproblemer på sigt.

Læs med i næste uge, hvor HUNDEN kommer med 10 overraskende sandheder om din hunds fordøjelse, og hvorfor det rette foder er essentielt for dens trivsel. Du vil blive klogere på, hvordan du kan understøtte din hunds tarmbakterier og dermed dens generelle sundhed med de rette fodervalg.

Læs også

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Manglende socialisering af hvalpe kan give problemer

14-10-2022 09:00, af Astrid Gerd Holtet

Bliver den gennemsnitlige familiehund socialiseret godt nok, imens det er hvalp? Canadisk forskning peger på at det måske ikke er tilfældet for mange hunde

Hunde med brede hoveder har nemmere ved øjenkontakt

08-05-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt studie viser, at forskellige hunderacer ikke har lige nemt ved at have øjenkontakt med mennesker. Studiet viste, at blandt andet hovedformen spiller ind

 

Forskning: Hanhunde vinder oftere

13-01-2019 09:47, af Astrid Gerd Holtet

Hanhunde vinder oftere på udstillinger end tæver, viser ny australsk forskning

Forskning: Ulven tæmmet først i Europa – ikke i Mellemøsten eller Asien

15-11-2013 11:38, af Tine Luther
Ny forskning tyder på, at ulven blev tæmmet først i Europa, og ikke som hidtil antaget i Mellemøsten eller det østlige Asien.

Hunde forstår 89 unikke ord og sætninger

10-12-2021 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning fra Canada peger på, at hunde i gennemsnit kan forstå 89 ord og sætninger

Gnavne hunde lærer bedre af fremmede

10-05-2021 12:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt ungarsk studie viser, at hunde, der betegnes som gnavne, er bedre til at lære af fremmede, end hunde, der betegnes som imødekommende

Frustration eller forventningens glæde

14-10-2021 12:16, af Astrid Gerd Holtet

Kan du se forskel på om din hund er frustreret eller venter i spænding? Nyt studie gør os klogere på hundens ansigtsudtryk

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.